Xəbərdarlıq: Bu mesencerdə yeniyetmələr daha çox
Publika.az xəbər verir ki, bu barədə TASS məlumat yayıb. Nəşr Rusiya Daxili İşlər Nazirliyinin dərc etdiyi materiallara istinad eib. Qeyd edilib ki, yeniyetmələr vakansiyalar və botlar olan qapalı kanallardan istifadə edən zaman tələyə düşürlər. Onlar "verbovka" olunur və nəticədə cinayət fəaliyyətinə cəlb edilirlər.
“Xüsusən də "Telegram" mesenceri azyaşlıların ələ alınması üçün əsas platformadır”, - məqalədə yazılıb.
Rusiya Daxili İşlər Nazirliyinin mütəxəssisləri qeyd ediblər ki, anonim söhbətlər, “qazanc” və asan gəlirləri müzakirə edən anonim qruplar, o cümlədən qapalı kanallar cinayət aləti kimi aktiv şəkildə istifadə olunur.
Bundan əlavə, Nazirliyin materiallarında deyilir ki, ələ alan botlar həm də “iş təklifləri” göndərən avtomatlaşdırılmış botlardır.
Mütəxəssislər digər məsələlərlə yanaşı onu da bildiriblər ki, fırıldaqçılar “VKontakte” və “Odnoklassniki” kimi sosial şəbəkələrdən, həmçinin darknet forumlarından, oyun çatlarından və Discord kimi səs serverlərindən istifadə edərək yeniyetmələrlə ünsiyyətə başlayırlar.

Warning: Teenagers are more on this messenger
Publika.az reports that this was stated by TASS. The publication refers to materials published by the Russian Ministry of Internal Affairs. It was noted that teenagers fall into traps when using closed channels with vacancies and bots. They are "recruited" and as a result, involved in criminal activities.
"In particular, the 'Telegram' messenger is the main platform for the recruitment of minors," the article states.
Experts from the Russian Ministry of Internal Affairs noted that anonymous chats, anonymous groups discussing "earnings" and easy money, including closed channels, are actively used as a tool for crime.
Additionally, the Ministry's materials say that recruiting bots are also automated bots that send "job offers".
Experts also reported, among other things, that scammers start communicating with teenagers using social networks like "VKontakte" and "Odnoklassniki", as well as darknet forums, game chats, and voice servers such as Discord.