Xəbərdarlıq: Bu mesencerdə yeniyetmələr daha çox
Publika.az xəbər verir ki, bu barədə TASS məlumat yayıb. Nəşr Rusiya Daxili İşlər Nazirliyinin dərc etdiyi materiallara istinad eib. Qeyd edilib ki, yeniyetmələr vakansiyalar və botlar olan qapalı kanallardan istifadə edən zaman tələyə düşürlər. Onlar "verbovka" olunur və nəticədə cinayət fəaliyyətinə cəlb edilirlər.
“Xüsusən də "Telegram" mesenceri azyaşlıların ələ alınması üçün əsas platformadır”, - məqalədə yazılıb.
Rusiya Daxili İşlər Nazirliyinin mütəxəssisləri qeyd ediblər ki, anonim söhbətlər, “qazanc” və asan gəlirləri müzakirə edən anonim qruplar, o cümlədən qapalı kanallar cinayət aləti kimi aktiv şəkildə istifadə olunur.
Bundan əlavə, Nazirliyin materiallarında deyilir ki, ələ alan botlar həm də “iş təklifləri” göndərən avtomatlaşdırılmış botlardır.
Mütəxəssislər digər məsələlərlə yanaşı onu da bildiriblər ki, fırıldaqçılar “VKontakte” və “Odnoklassniki” kimi sosial şəbəkələrdən, həmçinin darknet forumlarından, oyun çatlarından və Discord kimi səs serverlərindən istifadə edərək yeniyetmələrlə ünsiyyətə başlayırlar.

Предупреждение: В этом мессенджере больше подростков
Об этом сообщает Publika.az со ссылкой на данные ТАСС. Издание ссылается на материалы, опубликованные Министерством внутренних дел России. В сообщении говорится, что подростки попадаются в ловушку, используя закрытые каналы с вакансиями и ботами. Их завербовывают, в результате чего они привлекаются к преступной деятельности.
«Особенно мессенджер "Telegram" является основной платформой для вербовки несовершеннолетних», — написано в статье.
Эксперты Министерства внутренних дел России отметили, что для преступных целей активно используются анонимные чаты, анонимные группы, обсуждающие «заработок» и легкие деньги, а также закрытые каналы.
Кроме того, в материалах министерства говорится, что вербовочные боты — это также автоматизированные боты, присылающие «рабочие предложения».
Эксперты, наряду с другими вопросами, подчеркнули, что мошенники начинают коммуникацию с подростками, используя социальные сети, такие как «ВКонтакте» и «Одноклассники», а также форумы даркнета, игровые чаты и голосовые серверы, например Discord.