Xaricdən Azərbaycan saytlarına giriş niyə bloklanır? –
Azərbaycanın “.gov.az” domenində yerləşən portallarına bəzən xarici ölkələrdə giriş mümkün olmur. Belə bir fikir var ki, bu domen zonasında kritik informasiya sistemləri yerləşdiyindən “.gov.az” trafiki heç də həmişə xaricə ötürülmür.
Mövzu ilə bağlı Medianews.az-a açıqlamasında Azərbaycan İnformasiya və Kommunikasiya Texnologiyaları Sənayesi Assosiasiyasının sədri Elvin Abbasov bildirib ki, ümumiyyətlə, “.gov.az” domeninin xarici ölkələr üçün əlçatan olması normal praktikadır: “Bu, beynəlxalq əməkdaşlıq, informasiyanın əlçatanlığı və xaricdə yaşayan vətəndaşların dövlət xidmətlərindən yararlana bilməsi üçün vacibdir. Lakin bəzi hallarda kiber təhlükəsizlik üzrə mütəxəssislər, xüsusilə də “threat intelligence” araşdırmaçıları mümkün hücumları əvvəlcədən aşkar edə və ya proqnozlaşdıra bilirlər. Belə risklərin müəyyən edildiyi istisna situasiyalarda domenin xarici çıxışı məhdudlaşdırıla bilər. Bu addım mümkün hücumların qarşısını almaq və sistemləri qorumaq məqsədi daşıyır.
Digər tərəfdən, elə dövlət resursları var ki, onların xaricdə yaşayan vətəndaşlar üçün funksional əhəmiyyəti yoxdur. Bu cür hallarda təhlükəsizlik və məlumatın qorunması məqsədilə domenin xaricdən girişinə birdəfəlik blok qoyula bilər. Yəni ümumi yanaşma ondan ibarətdir ki, xaricə çıxış yalnız zərurət yarandığı halda, təhlükəsizlik riskləri qiymətləndirildikdən sonra məhdudlaşdırılır”.

Почему блокируется доступ к азербайджанским сайтам из-за границы? – ОБЪЯСНЕНИЕ
К порталам Азербайджана, расположенным в домене «.gov.az», иногда затруднен доступ из иностранных стран. Существует мнение, что поскольку в этой доменной зоне размещены критические информационные системы, трафик «.gov.az» не всегда передается за рубеж.
По теме Medianews.az в своем комментарии председатель Азербайджанской ассоциации информационных и коммуникационных технологий Эльвин Аббасов отметил, что в целом доступность домена «.gov.az» для иностранных стран является нормальной практикой: «Это важно для международного сотрудничества, доступности информации и для того, чтобы граждане, проживающие за рубежом, могли пользоваться государственными услугами. Однако в некоторых случаях специалисты по кибербезопасности, особенно исследователи «threat intelligence», могут заранее обнаружить или предсказать возможные атаки. В исключительных ситуациях, когда выявлены такие риски, выход домена за рубеж может быть ограничен. Этот шаг направлен на предотвращение возможных атак и защиту систем.
С другой стороны, существуют государственные ресурсы, функциональное значение которых для граждан, живущих за границей, отсутствует. В подобных случаях с целью безопасности и защиты информации может быть однократно заблокирован доступ к домену из-за рубежа. То есть общий подход заключается в том, что выход за рубеж ограничивается только при необходимости и после оценки рисков безопасности».