Xaricdən Azərbaycan saytlarına giriş niyə bloklanır? –
Azərbaycanın “.gov.az” domenində yerləşən portallarına bəzən xarici ölkələrdə giriş mümkün olmur. Belə bir fikir var ki, bu domen zonasında kritik informasiya sistemləri yerləşdiyindən “.gov.az” trafiki heç də həmişə xaricə ötürülmür.
Mövzu ilə bağlı Medianews.az-a açıqlamasında Azərbaycan İnformasiya və Kommunikasiya Texnologiyaları Sənayesi Assosiasiyasının sədri Elvin Abbasov bildirib ki, ümumiyyətlə, “.gov.az” domeninin xarici ölkələr üçün əlçatan olması normal praktikadır: “Bu, beynəlxalq əməkdaşlıq, informasiyanın əlçatanlığı və xaricdə yaşayan vətəndaşların dövlət xidmətlərindən yararlana bilməsi üçün vacibdir. Lakin bəzi hallarda kiber təhlükəsizlik üzrə mütəxəssislər, xüsusilə də “threat intelligence” araşdırmaçıları mümkün hücumları əvvəlcədən aşkar edə və ya proqnozlaşdıra bilirlər. Belə risklərin müəyyən edildiyi istisna situasiyalarda domenin xarici çıxışı məhdudlaşdırıla bilər. Bu addım mümkün hücumların qarşısını almaq və sistemləri qorumaq məqsədi daşıyır.
Digər tərəfdən, elə dövlət resursları var ki, onların xaricdə yaşayan vətəndaşlar üçün funksional əhəmiyyəti yoxdur. Bu cür hallarda təhlükəsizlik və məlumatın qorunması məqsədilə domenin xaricdən girişinə birdəfəlik blok qoyula bilər. Yəni ümumi yanaşma ondan ibarətdir ki, xaricə çıxış yalnız zərurət yarandığı halda, təhlükəsizlik riskləri qiymətləndirildikdən sonra məhdudlaşdırılır”.

Why is access to Azerbaijani websites blocked from abroad? – EXPLANATION
Sometimes access to portals located in Azerbaijan's ".gov.az" domain is not possible from foreign countries. There is an opinion that since critical information systems are located in this domain zone, ".gov.az" traffic is not always routed abroad.
Regarding the topic, Medianews.az quoted Elvin Abbasov, chairman of the Azerbaijan Information and Communication Technologies Industry Association, who stated that, in general, it is a common practice for the ".gov.az" domain to be accessible from foreign countries: "This is important for international cooperation, information accessibility, and for citizens living abroad to be able to benefit from state services. However, in some cases, cybersecurity specialists, particularly 'threat intelligence' researchers, can detect or predict possible attacks in advance. In exceptional situations where such risks are identified, the domain's external access may be restricted. This measure aims to prevent possible attacks and protect systems."
On the other hand, there are state resources whose functional significance for citizens living abroad is not present. In such cases, for security and data protection purposes, a one-time block on external access to the domain can be imposed. In other words, the general approach is that external access is restricted only when necessary and after assessing security risks."