Trampla Putinin danışıqları baş tutmadı –
“ABŞ Prezidenti Donald Trampla Rusiya Prezidenti Vladimir Putin arasında Ukrayna danışıqları baş tutmadı. Putin Ukrayna Prezidenti Volodimir Zelenski ilə görüş təklifini qəbul etmədi. Bu isə Trampla Putinin Ukrayna danışıqlarının baş tutumaması deməkdir”. Siyasi ekspert Məhəmməd Əsədullazadə Medianews.az-a açıqlamasında belə deyib.
O bildirib ki, Rusiya hətta yenidən Zelenskinin legitim dövlət başçısı olmadığını bəyan edib: “Beləliklə, Putin və Zelenski arasında görüş mümkün görünmür. Tramp dünən Ukraynanın müdafiə olunmaqla deyil, hücumla qalib ola biləcəyini vurğulayıb. Deməli, Tramp Putinin manipulyasiya etdiyinin fərqindədir. İndən belə Rusiya ilə danışıqlar mümkün görünmür. Sentyabrda ABŞ Konqresi işə başlayandan sonra Rusiya əleyhinə yeni sanksiyalar tətbiq edilə bilər. Həmçinin Ukraynaya hücum silahlarının verilməsi istisna deyil.
Alyaska görüşü və ondan sonra Avropa liderləri ilə baş tutan görüş Ukrayna müharibəsində diplomatik danışıqların faydasız olduğunu büruzə verdi. Rusiya məsələlərə yalnız öz maraqları kontekstdə yanaşacağı, Ukraynanın maraqlarını nəzərə almayacağı mövqeyindədir. Moskva Qərbin sülhməramlı qüvvələrinin də Ukraynaya yerləşdirilməsinin əleyhinədir”.
M.Əsədullazadənin fikrincə, Tramp və Avropa ölkələrinin Ukraynaya yeni hücum silahları verəcəyi, Ukraynanın həmin silahlarla Rusiyaya ciddi zərbələr endirəcəyi gözlənilir.

The talks between Tramp and Putin did not take place –
“Ukraine talks between US President Donald Trump and Russian President Vladimir Putin did not take place. Putin did not accept the proposal to meet with Ukrainian President Volodymyr Zelensky. This means that the Ukraine talks between Trump and Putin did not occur.” Political expert Mohammad Asadullazade said this in an interview with Medianews.az.
He stated that Russia even declared again that Zelensky is not a legitimate head of state: “Thus, a meeting between Putin and Zelensky does not seem possible. Yesterday, Trump emphasized that Ukraine can only succeed not by defense but by offense. This means Trump is aware that Putin is manipulating. From now on, negotiations with Russia do not appear possible. After the US Congress starts work in September, new sanctions against Russia may be imposed. Also, providing Ukraine with offensive weapons is not excluded.
The meeting in Alaska and the subsequent meetings with European leaders revealed that diplomatic talks in the Ukraine war are futile. Russia’s position is that it will approach matters only in the context of its own interests and will not consider Ukraine’s interests. Moscow is against the deployment of Western peacekeeping forces to Ukraine.”
According to M. Asadullazade, it is expected that Trump and European countries will provide Ukraine with new offensive weapons and that Ukraine will strike serious blows to Russia with those weapons.