Trampla Putinin danışıqları baş tutmadı –
“ABŞ Prezidenti Donald Trampla Rusiya Prezidenti Vladimir Putin arasında Ukrayna danışıqları baş tutmadı. Putin Ukrayna Prezidenti Volodimir Zelenski ilə görüş təklifini qəbul etmədi. Bu isə Trampla Putinin Ukrayna danışıqlarının baş tutumaması deməkdir”. Siyasi ekspert Məhəmməd Əsədullazadə Medianews.az-a açıqlamasında belə deyib.
O bildirib ki, Rusiya hətta yenidən Zelenskinin legitim dövlət başçısı olmadığını bəyan edib: “Beləliklə, Putin və Zelenski arasında görüş mümkün görünmür. Tramp dünən Ukraynanın müdafiə olunmaqla deyil, hücumla qalib ola biləcəyini vurğulayıb. Deməli, Tramp Putinin manipulyasiya etdiyinin fərqindədir. İndən belə Rusiya ilə danışıqlar mümkün görünmür. Sentyabrda ABŞ Konqresi işə başlayandan sonra Rusiya əleyhinə yeni sanksiyalar tətbiq edilə bilər. Həmçinin Ukraynaya hücum silahlarının verilməsi istisna deyil.
Alyaska görüşü və ondan sonra Avropa liderləri ilə baş tutan görüş Ukrayna müharibəsində diplomatik danışıqların faydasız olduğunu büruzə verdi. Rusiya məsələlərə yalnız öz maraqları kontekstdə yanaşacağı, Ukraynanın maraqlarını nəzərə almayacağı mövqeyindədir. Moskva Qərbin sülhməramlı qüvvələrinin də Ukraynaya yerləşdirilməsinin əleyhinədir”.
M.Əsədullazadənin fikrincə, Tramp və Avropa ölkələrinin Ukraynaya yeni hücum silahları verəcəyi, Ukraynanın həmin silahlarla Rusiyaya ciddi zərbələr endirəcəyi gözlənilir.

Переговоры с грузовиком Путина не состоялись –
«Переговоры по Украине между президентом США Дональдом Трампом и президентом России Владимиром Путиным не состоялись. Путин не принял предложение о встрече с президентом Украины Владимиром Зеленским. Это означает, что переговоры по Украине между Трампом и Путиным не состоялись», – заявил в интервью Medianews.az политический эксперт Махаммад Асадуллазаде.
Он отметил, что Россия даже вновь заявила, что Зеленский не является легитимным главой государства: «Таким образом, встреча между Путиным и Зеленским кажется невозможной. Вчера Трамп подчеркнул, что Украина может победить не защитой, а наступлением. Следовательно, Трамп осознает манипуляции Путина. Отныне переговоры с Россией кажутся невозможными. После начала работы Конгресса США в сентябре могут быть введены новые санкции против России. Не исключена также передача Украине наступательного вооружения.
Встреча на Аляске и последующие встречи с европейскими лидерами показали бесполезность дипломатических переговоров в войне на Украине. Россия настроена рассматривать вопросы исключительно в контексте своих интересов, не учитывая интересы Украины. Москва против размещения миротворческих сил Запада в Украине», – отметил он.
По мнению М. Асадуллазаде, ожидается, что Трамп и страны Европы передадут Украине новое наступательное оружие, и Украина нанесет серьезные удары по России с помощью этого оружия.