Tatarıstan lideri Kremlə qarşı –
“Tatarıstan lideri Rüstəm Minnixanovun Rusiyada miqrantların sıxışdırılması əleyhinə çıxış etməsi onun Kremlin şovinist siyasətinə etirazının bir formasıdır”. Politoloq Elxan Şahinoğlu Medianews.az-a açıqlamasında belə deyib.
O bildirib ki, Kremlin siyasəti nəticəsində Rusiyada şovinist əhval-ruhiyyə artıb: “Rusiya şəhərlərinin küçələrində miqrantları təhqir etmək adi hal alıb. Rus şovinistlər təhqir etdikləri arasında fərq qoymurlar, qeyri-rusların hamısını hədəf seçirlər. Misal üçün, Rusiya və Özbəkistan arasında münasibətlərdə problem yoxdur, iki ölkə arasında tərəfdaşlıq mövcuddur. Buna baxmayaraq, rus şovinistin taksi sürücüsü olan özbək miqrantı təhqir etməsi, onu aşağılaması, “rusların qulu” adlandırması və bunun internetdə yayımlanması Özbəkistanda geniş rezonans doğurub. Özbəkistan Xarici İşlər Nazirliyi Rusiya Xarici İşlər Nazirliyinə nota göndərib”.
Politoloq hesab edir ki, Ukraynaya qarşı işğalçı müharibə davam etdikcə Rusiyada şovinizm daha da artacaq: “Kreml Ukrayna ilə əməkdaşlıq edən və Ukraynanın ərazi bütövlüyünü tanıyan istənilən ölkəyə və həmin ölkənin vətəndaşına düşmən gözü ilə baxır. Bu tendensiyanı Rusiyada yaşayan qeyri-rus millətlər də hiss edirlər. Tatarıstan lideri haqlıdır. Rusiya hakimiyyət strukturlarının miqrant ailələrini hədəf alması, miqrantların övladlarını təhsil hüququndan məhrum etməsi şovinizmin göstəricisidir. Minnixanov riskə gedib. Kreml onun qərarlarına hətta yumşaq formada etiraz edənləri bağışlamır. Kreml indiki şərtlər altında Rüstəm Minnixanovu daha loyal şəxslə əvəz etmək qərarı verməsə də, bu istəyini gələcəkdə reallaşdırmağa çalışacaq”.

The leader of Tatarstan against the Kremlin –
“The Tatarstan leader Rustem Minnikhanov’s stance against the crackdown on migrants in Russia is a form of protest against the Kremlin’s chauvinist policy.” Political analyst Elkhan Shahinoglu said this in an interview with Medianews.az.
He stated that as a result of the Kremlin’s policy, chauvinist sentiments have increased in Russia: “Insulting migrants on the streets of Russian cities has become commonplace. Russian chauvinists do not distinguish among those they insult; they target all non-Russians. For example, there is no problem in relations between Russia and Uzbekistan, and there is partnership between the two countries. Nevertheless, the insult of an Uzbek migrant who is a taxi driver and Russian chauvinist, belittling him, calling him a ‘slave of the Russians,’ and the spreading of this on the internet, has caused a wide resonance in Uzbekistan. The Uzbek Ministry of Foreign Affairs has sent a note to the Russian Ministry of Foreign Affairs.”
The political analyst believes that as long as the aggressor war against Ukraine continues, chauvinism in Russia will increase further: “The Kremlin looks with hostility at any country cooperating with Ukraine and recognizing Ukraine’s territorial integrity and at the citizens of that country. Non-Russian peoples living in Russia also feel this tendency. The leader of Tatarstan is right. The targeting of migrant families by Russian government structures, depriving the children of migrants of the right to education, is a sign of chauvinism. Minnikhanov took a risk. The Kremlin does not forgive even those who protest his decisions in a mild form. Although the Kremlin has not yet decided under current conditions to replace Rustem Minnikhanov with a more loyal person, it will try to realize this desire in the future.”