Rusiyanın MDB ilə bağlı yeni strategiyası –
MDB dövlət başçılarının Tacikistanda növbəti sammiti keçiriləcək. Rusiya MDB ölkələri arasında siyasi-iqtisadi və hərbi əməkdaşlıq əlaqələrini yeni formatda inkişaf etdirmək üçün sənədlər hazırlayıb. Sammitin yekununda bir sıra sənədlər qəbul ediləcək.
Nəzərə alaq ki, MDB amorf qurumdur. Rusiya üzv ölkələr ilə qarşılıqlı etimada əsaslanan siyasət aparmır. Rusiya qəbul ediləcək sənədlərə siyasi-iqtisadi, hərbi-təhlükəsizlik və sərhədlərin xarici təhdidlərə qarşı qorunması kimi bəndlər yerləşdirib.
Rusiya MDB ilə bağlı yeni strategiya qəbul edib. Rusiyanın bu siyasəti səmərə verməyəcək. Çünki Rusiya bu sənədlərlə öz moderatorluğunu qabardır və Moskva ilə birbaşa koordinasiyalı siyasəti özündə ehtiva edir. Üzv ölkələrin xarici siyasət gündəmi var. Tacikistandan fərqli olaraq üzv ölkələr öz siyasətlərini Rusiya ilə məsafəli saxlayır.
Xüsusilə Rusiyanın MDB ölkələrindən olan miqrantlara qarşı qanunları sərtləşdirməsi, Qazaxıstana ərazi iddiaları, Özbəkistanın cəzalandırılması kimi addımlar Moskvaya etimadı aşağı səviyyəyə endirib.
Rusiya Ukraynada kifayət qədər strateji məğlubiyyətə uğrayır. MDB üzvü olan Ukraynanın ərazi bütövlüyünü pozaraq işğal siyasəti aparır. Azərbaycanın mülki təyyarəsini vurub. Ermənistanda seçki öncəsi müxalifətə dəstək verərək, hakimiyyət çevrilişinə cəhd edir. Belə olan təqdirdə Rusiyanın MDB-ni dirçəltmək siyasəti mümkün olmayacaq.
Rusiya hazırda qəbul etdiyi daxili qanunlarla qonşuları ilə təcrid siyasətinə keçir. Mərkəzi Asiya və Cənubi Qafqazdan miqrantları qəbul etmir. Hər iki regionun ölkələri ilə münasibətlər hamar deyil.
Həmçinin Qərblə geosiyasi müharibə aparır. Ermənistan Qərbyönlü siyasət aparır. Cənubi Qafqazda yeni geosiyasi nizam qurulur. Türk Dövlətləri Təşkilatı Cənubi Qafqaz və Mərkəzi Asiyada yeni hərbi və iqtisadi layihələr reallaşdırır. ABŞ Zəngəzur dəhlizinə nəzarət edəcək. Ona görə də MDB ölkələrini öz ətrafında birləşdirib, yeni geosiyasi güc yaratmaq imkanları məhduddur.

Новая стратегия России в отношении СНГ –
Состоится очередный саммит глав государств СНГ в Таджикистане. Россия подготовила документы для развития политико-экономического и военного сотрудничества между странами СНГ в новом формате. По итогам саммита будет принято ряд документов.
Отметим, что СНГ является аморфной структурой. Россия не проводит политику, основанную на взаимном доверии с государствами-членами. Россия включила в принимаемые документы пункты, касающиеся политико-экономических, военно-безопасностных аспектов и защиты границ от внешних угроз.
Россия приняла новую стратегию в отношении СНГ. Эта политика России не будет эффективной. Потому что этими документами Россия подчеркивает свою роль модератора и подразумевает политику, координируемую напрямую с Москвой. У государств-членов есть своя внешнеполитическая повестка. В отличие от Таджикистана, государства-члены держат свои политики в некоторой отдаленности от России.
Особенно ужесточение законов России в отношении мигрантов из стран СНГ, территориальные претензии к Казахстану, шаги по наказанию Узбекистана снизили доверие к Москве до низкого уровня.
Россия терпит существенное стратегическое поражение в Украине. Россия нарушает территориальную целостность Украины, которая является членом СНГ, ведя политику оккупации. Она сбила гражданский самолет Азербайджана. В Армении перед выборами поддерживает оппозицию, пытаясь совершить переворот власти. В таком случае политика России по возрождению СНГ не будет возможной.
В настоящее время Россия проводит изоляционистскую политику в отношении соседей, принимая внутренние законы. Она не принимает мигрантов из стран Центральной Азии и Южного Кавказа. Отношения с обеими регионами далеко не гладкие.
Кроме того, она ведет геополитическую гибридную войну с Западом. Армения проводит прозападную политику. На Южном Кавказе формируется новый геополитический порядок. Организация тюркских государств реализует новые военно-экономические проекты в Южном Кавказе и Центральной Азии. США будут контролировать Зангезурский коридор. Поэтому возможности России объединить страны СНГ вокруг себя и создать новую геополитическую силу ограничены.