Rusiya: general-polkovnik hərbi xidmətdən azad edildi
Medianews.az xəbər verir ki, Aleksandr Lapin Ukraynada müharibə başlananadək bir müddət Rusiyanın Suriyadakı hərbi kontingentinin qərargah rəisi olub. 2022-ci ildə Ukraynada total müharibə başlananda o, Rusiya Müdafiə Nazirliyinin Mərkəz Hərbi Dairəsi Qoşunlarının komandanı idi. Rusyanın cəbhədəki uğursuzluqlarına görə kəskin tənqid olunan Aleksandr Lapin 2022-ci ilin noyabrında Mərkəz Hərbi Dairəsi Qoşunlarının komandanı vəzifəsindən çıxarılıb. Az sonra – 2023-cü ilin yanvarında o, Rusiya Quru Qoşunları Baş Qərargahının rəisi təyin edilib. 2024-cü ilin martından isə Leninqrad Hərbi Dairəsinə komandanlıq edib. Bu vəzifəsini 2025-ci ilin avqustunda itirib.
Rusiya mediasının məlumatına görə, artıq hərbi xidmətdən azad edilən Aleksandr Lapin indən belə Rusiyanın Tatarıstan Respublikası rəisinin köməkçisi işləyəcək, əsasən veteranların sosail problemlərinin həlli və gənclərin Ukraynada müharibəyə cəlb edilməsi ilə məşğul olacaq.

Russia: Colonel General was discharged from military service
Medianews.az reports that Aleksandr Lapin was the chief of staff of Russia's military contingent in Syria for a period until the war in Ukraine began. When the total war started in Ukraine in 2022, he was the commander of the Central Military District troops of the Russian Ministry of Defense. Aleksandr Lapin, who was sharply criticized for Russia's failures on the front, was removed from his post as commander of the Central Military District troops in November 2022. Shortly after – in January 2023 – he was appointed chief of staff of the Russian Ground Forces. Since March 2024, he commanded the Leningrad Military District. He lost this position in August 2025.
According to Russian media, Aleksandr Lapin, now relieved from military service, will work as an assistant to the head of the Republic of Tatarstan, mainly dealing with addressing veterans' social problems and the recruitment of youth for the war in Ukraine.