Rusiya: general-polkovnik hərbi xidmətdən azad edildi
Medianews.az xəbər verir ki, Aleksandr Lapin Ukraynada müharibə başlananadək bir müddət Rusiyanın Suriyadakı hərbi kontingentinin qərargah rəisi olub. 2022-ci ildə Ukraynada total müharibə başlananda o, Rusiya Müdafiə Nazirliyinin Mərkəz Hərbi Dairəsi Qoşunlarının komandanı idi. Rusyanın cəbhədəki uğursuzluqlarına görə kəskin tənqid olunan Aleksandr Lapin 2022-ci ilin noyabrında Mərkəz Hərbi Dairəsi Qoşunlarının komandanı vəzifəsindən çıxarılıb. Az sonra – 2023-cü ilin yanvarında o, Rusiya Quru Qoşunları Baş Qərargahının rəisi təyin edilib. 2024-cü ilin martından isə Leninqrad Hərbi Dairəsinə komandanlıq edib. Bu vəzifəsini 2025-ci ilin avqustunda itirib.
Rusiya mediasının məlumatına görə, artıq hərbi xidmətdən azad edilən Aleksandr Lapin indən belə Rusiyanın Tatarıstan Respublikası rəisinin köməkçisi işləyəcək, əsasən veteranların sosail problemlərinin həlli və gənclərin Ukraynada müharibəyə cəlb edilməsi ilə məşğul olacaq.

Россия: генерал-полковник освобождён от военной службы
Medianews.az сообщает, что Александр Лапин некоторое время до начала войны в Украине был штабным офицером российского военного контингента в Сирии. В 2022 году, когда на Украине началась полномасштабная война, он командовал войсками Центрального военного округа Министерства обороны России. Из-за неудач России на фронте Александр Лапин подвергался резкой критике и в ноябре 2022 года был отстранен от должности командующего войсками Центрального военного округа. Несколько месяцев спустя — в январе 2023 года — он был назначен начальником штаба Сухопутных войск России. С марта 2024 года он командовал Ленинградским военным округом. Эту должность он потерял в августе 2025 года.
По данным российских СМИ, Александр Лапин, уже уволенный с военной службы, теперь будет работать помощником руководителя Республики Татарстан в России, занимаясь в основном решением социальных проблем ветеранов и привлечением молодежи к участию в войне на Украине.