Ramiz Mehdiyevə görə Şah İsmayılı hədəfə alanlar -
Prezident Administrasiyasının və Milli Elmlər Akademiyasının sabiq rəhbəri Ramiz Mehdiyev ictimai-siyasi, tarixi, fəlsəfi mövzularda bir sıra kitabların müəllifidir.
Onun Səfəvilər dövlətinin banisi və ilk şahı, böyük şair, sərkərdə Şah İsmayıl Xətai haqqında da məqalələri, “Şah İsmayıl Səfəvi: hökmdarın və döyüşçünün portreti” adlı kitabı var.
2025-ci ilin oktyabrında Ramiz Mehdiyev Cinayət Məcəlləsinin 278.1-ci (Azərbaycan Konstitusiyasına zidd olaraq hakimiyyətin zorla ələ keçirilməsinə, yaxud hakimiyyətin zorla saxlanılmasına, habelə dövlətin konstitusiya quruluşunun zorla dəyişdirilməsinə yönələn hərəkətlər), 274-cü (dövlətə xəyanət) və 193-1.3.2-ci (cinayət yolu ilə əldə edilmiş xeyli miqdarda əmlakı leqallaşdırma) maddələri ilə cinayət məsuliyyətinə cəlb edilib, Səbail Rayon Məhkəməsi onun barəsində 4 ay müddətinə ev dustaqlığı qətimkan tədbiri seçib.
Hazırda ölkə mediasında, sosial şəbəkələrin Azərbaycan seqmentində bu məsələlər geniş müzakirə olunur.
Qəribədir ki, bu müzakirələrdə bəziləri Ramiz Mehdiyevə görə Şah İsmayıl Xətaini də hədəfə alır.
Politoloq Xaqani Cəfərli Medianews.az-a açıqlamasında deyib ki, Ramiz Mehdiyev ömrünün sonuna kimi zindanda yatsa belə törətdiyi qanunsuz, bədnam əməllərin yarısının əvəzini ödəyə bilməz: “Lakin bu heç kimə haqq vermir ki, Ramiz Mehdiyev kitab yazıb deyə Şah İsmayıl Xətaini - Azərbaycan tarixinin ən böyük dövlət xadimini, Azərbaycan coğrafiyasının vətən kimi bütövləşməsinin, Azərbaycan xalqının vahid etnos kimi formalaşmasının ən həlledici mərhələsi olan Səfəvilər dövlətinin qurucusunu hədəfə alsın.
Şah İsmayıl Səfəvi Azərbaycan coğrafiyasının vətən kimi bütövləşməsində və Azərbaycan xalqının vahid etnos kimi formalaşmasında müstəsna rol oynamış Babək Xürrəmi, İmadəddin Nəsimi, Mirzə Fətəli Axundzadə və Məhəmməd Əmin Rəsulzadə kimi şəxsiyyətlərdən biridir ki, onu bu gün təftiş etmək Bütöv Azərbaycanın yoluna mina basdırmaqdır”.
X.Cəfərlinin fikrincə, Şah İsmayıl Səfəvinin türk-islam dünyasını ikiyə parçalaması haqqında qondarma tezisi xaricdəki qaranlıq dairələrdən Azərbaycana ixrac etməyə çalışırlar: “Məqsəd azərbaycanlı kimliyini məhv etməkdir. Bu məqsədlə məqalələr yazanlar bilməlidir ki, Azərbaycan cəmiyyəti bu bədnam fəaliyyətin fərqindədir”.

По мнению Рамиза Мехтиева, те, кто нацелился на Шаха Исмаила -
По мнению Рамиза Мехтиева, те, кто нацелился на Шаха Исмаила - Общество осведомлено об этой зловещей деятельности.
Бывший руководитель Администрации Президента и Национальной академии наук Рамиз Мехдиев является автором ряда книг на общественно-политические, исторические и философские темы.
У него также есть статьи и книга под названием «Шах Исмаил Сефеви: портрет правителя и воина» о основателе и первом шахе государства Сефевидов, великом поэте и полководце Шахе Исмаиле Хетаи.
В октябре 2025 года Рамиз Мехдиев был привлечён к уголовной ответственности по статьям 278.1 (насильственный захват власти или удержание власти с нарушением Конституции Азербайджана, а также насильственное изменение конституционного строя государства), 274 (государственная измена) и 193-1.3.2 (легализация крупного имущества, приобретённого преступным путём) Уголовного кодекса, Сабайльский районный суд избрал в отношении него меру пресечения в виде домашнего ареста сроком на 4 месяца.
В настоящее время эти вопросы широко обсуждаются в средствах массовой информации страны и в азербайджанском сегменте социальных сетей.
Странно, что в этих обсуждениях некоторые направляют критику на Шаха Исмаила Хетаи из-за Рамиза Мехдиева.
Политолог Хагани Джафарли в интервью Medianews.az заявил, что даже если Рамиз Мехдиев проведёт оставшуюся жизнь в тюрьме, он не сможет искупить и половину своих печально известных деяний: «Однако это никому не даёт права нападать на Шаха Исмаила Хетаи — самого великого государственного деятеля азербайджанской истории, основателя государства Сефевидов, периода, который стал решающим этапом в объединении азербайджанской географии как Родины и формировании азербайджанского народа как единого этноса, — просто потому что Рамиз Мехдиев написал о нём книгу.
Шах Исмаил Сефеви является одним из личностей, сыгравших исключительную роль в объединении азербайджанской географии как Родины и формировании азербайджанского народа как единого этноса, наряду с такими фигурами, как Бабек Хурреми, Имадеддин Насими, Мирза Фатали Ахундзада и Мухаммед Эмин Расулзаде. Обсуждение его сегодня — это подрыв пути объединённого Азербайджана».
По мнению Х. Джафарли, надуманная теория о разрыве турко-исламского мира Шахом Исмаилом Сефеви пытается быть навязана из теневых кругов за рубежом в Азербайджан: «Цель — уничтожить азербайджанскую идентичность. Те, кто пишет статьи с этой целью, должны знать, что азербайджанское общество осознаёт эту клеветническую деятельность».