Rafael Hüseynov istefa verərsə...
Milli Məclis sədrinin müavini Rafael Hüseynovun üzvü olduğu Vətəndaş Həmrəyliyi Partiyasını tərk edəcəyi xəbəri yayılıb. Medianews.az bildirir ki, bu halda parlamentin siyasi tərkibi yenilənəcək.
Rafael Hüseynov 2000, 2005, 2010, 2015, 2020 və 2024-cü illərdə Milli Məclisin deputatı seçilib. Sədr müavini postunu 2024-cü il sentyabrın 23-dən tutur.
2024-cü il sentyabrın 1-də seçilmiş indiki Milli Məclisin 124 deputatı var.
Yeni Azərbaycan Partiyası 67, Vətəndaş Həmrəyliyi Partiyası 3, Ədalət, Hüquq, Demokratiya Partiyası, Böyük Azərbaycan Partiyası, Respublikaçı Alternativ Partiyası, Demokratik İslahatlar Partiyası, Böyük Quruluş Partiyası, Azərbaycan Milli İstiqlal Partiyası, Ana Vətən Partiyası, Milli Cəbhə Partiyası, Azərbaycan Demokratik Maarifçilik Partiyası 1, partiyasız şəxslər 45 mandatla təmsil olunur.
Milli Məclis 125 nəfərdən ibarətdir. 2025-ci ildə Yeni Azərbaycan Partiyasından bir deputatın mandatına xitam verilib, bir deputat isə Ədalət, Hüquq, Demokratiya Partiyasını tərk edib.

Появилась информация о том, что заместитель председателя Милли Меджлиса Рафаэль Гусейнов покинет Партия Гражданской Солидарности, членом которой он является. Medianews.az сообщает, что в этом случае политический состав парламента обновится.
Рафаэль Гусейнов был избран депутатом Милли Меджлиса в 2000, 2005, 2010, 2015, 2020 и 2024 годах. Должность заместителя председателя он занимает с 23 сентября 2024 года.
В нынешнем Милли Меджлисе, избранном 1 сентября 2024 года, 124 депутата.
Новая Азербайджанская Партия представлена 67 мандатами, Партия Гражданской Солидарности — 3, по одному мандату имеют партии Справедливость, Право, Демократия, Большая Азербайджанская Партия, Республика-альтернативная Партия, Партия демократических реформ, Партия Великого Строительства, Азербайджанская Национальная Партия Независимости, Партия Родина Мать, Партия Национального Фронта, Азербайджанская Демократическая Просветительская Партия, беспартийные лица представлены 45 мандатами.
Милли Меджлис состоит из 125 человек. В 2025 году мандат одного депутата от Новой Азербайджанской Партии был прекращён, а один депутат покинул Партия Справедливость, Право, Демократия.