Rafael Hüseynov istefa verərsə...
Milli Məclis sədrinin müavini Rafael Hüseynovun üzvü olduğu Vətəndaş Həmrəyliyi Partiyasını tərk edəcəyi xəbəri yayılıb. Medianews.az bildirir ki, bu halda parlamentin siyasi tərkibi yenilənəcək.
Rafael Hüseynov 2000, 2005, 2010, 2015, 2020 və 2024-cü illərdə Milli Məclisin deputatı seçilib. Sədr müavini postunu 2024-cü il sentyabrın 23-dən tutur.
2024-cü il sentyabrın 1-də seçilmiş indiki Milli Məclisin 124 deputatı var.
Yeni Azərbaycan Partiyası 67, Vətəndaş Həmrəyliyi Partiyası 3, Ədalət, Hüquq, Demokratiya Partiyası, Böyük Azərbaycan Partiyası, Respublikaçı Alternativ Partiyası, Demokratik İslahatlar Partiyası, Böyük Quruluş Partiyası, Azərbaycan Milli İstiqlal Partiyası, Ana Vətən Partiyası, Milli Cəbhə Partiyası, Azərbaycan Demokratik Maarifçilik Partiyası 1, partiyasız şəxslər 45 mandatla təmsil olunur.
Milli Məclis 125 nəfərdən ibarətdir. 2025-ci ildə Yeni Azərbaycan Partiyasından bir deputatın mandatına xitam verilib, bir deputat isə Ədalət, Hüquq, Demokratiya Partiyasını tərk edib.

If Rafael Huseynov resigns...
It has been reported that Rafael Huseynov, the deputy chairman of the Milli Majlis and a member of the Civic Solidarity Party, will leave the party. Medianews.az reports that in this case, the political composition of the parliament will be updated.
Rafael Huseynov was elected as a deputy of the Milli Majlis in the years 2000, 2005, 2010, 2015, 2020, and 2024. He has held the position of deputy chairman since September 23, 2024.
The current Milli Majlis elected on September 1, 2024, consists of 124 deputies.
The New Azerbaijan Party represents 67 seats, the Civic Solidarity Party 3, the Justice, Law, Democracy Party, the Great Azerbaijan Party, the Republican Alternative Party, the Democratic Reforms Party, the Great Construction Party, the Azerbaijan National Independence Party, the Motherland Party, the National Front Party, the Azerbaijan Democratic Enlightenment Party each have 1 seat, and independents hold 45 seats.
The Milli Majlis consists of 125 members. In 2025, the mandate of one deputy from the New Azerbaijan Party was terminated, and one deputy left the Justice, Law, Democracy Party.