Qırğızıstan: parlamentin üçdə biri qadınlara qismət olur
Qırğızıstanda noyabrın 30-da keçirilmiş növbədənkənar parlament seçkisinin ilkin nəticələri açıqlanıb.
Medianews.az-ın məlumatına görə, 90 nəfərlik qanunverici orqana mandat alan şəxslərin 30-u qadındır.
Yenilənmiş seçki qanunu ilə 30 dairənin hər birindən 3 nəfər seçilir. Seçki yarışında 460 nəfər yer alıb.
Əvvəlki parlament özünü sentyabrın 25-də buraxıb. Onun 5 illik səlahiyyət müddəti 2026-cı ilin noyabrında bitməli idi.
Əvvəllər ölkə parlament respublikası idi, ali icraedici orqan statusu daşıyan hökuməti parlamentdə deputatların yarıdan çoxunu təşkil edən siyasi qüvvə qururdu. 2021-ci il yanvarın 10-da Sadır Japarov prezident seçiləndən sonra ölkədə idarəetmənin yenilənməsinə başlanıb. Onun 5 illik səlahiyyət müddəti 2026-cı il yanvarın 28-də başa çatır. Parlamentin buraxılması deputat korpusunun prezident seçkisindən öncə yenilənməsi istəyindən doğub.

В Кыргызстане объявлены предварительные результаты досрочных парламентских выборов, проведённых 30 ноября.
Согласно информации Medianews.az, из 90 человек, получивших мандаты в законодательный орган, 30 женщин.
По обновлённому избирательному закону из каждого из 30 округов избираются по 3 человека. В избирательной гонке приняли участие 460 человек.
Предыдущий парламент распустился 25 сентября. Срок его полномочий длиной в 5 лет должен был закончиться в ноябре 2026 года.
С 2021 года Кыргызстан перешёл на президентскую форму правления, президент является одновременно главой государства и правительства.
Ранее страна была парламентской республикой, где правительство, обладавшее статусом высшего исполнительного органа, формировала политическая сила, составлявшая более половины депутатов парламента. После избрания Садыр Жапаров президентом 10 января 2021 года в стране началось обновление системы управления. Его пятилетний срок полномочий истекает 28 января 2026 года. Распуск парламента возник из стремления обновить состав депутатов до президентских выборов.