Qəzza yeniliyi “Avroviziya” düyününü aça bilər
Medianews.az xəbər verir ki, Fələstinin Qəzza bölgəsində qırğının dayanması “Avroviziya 2026” beynəlxalq mahnı müsabiqəsi ətrafında qalmaqala son verə bilər.
2023-cü il oktyabrın 7-də Qəzzadan İsrail ərazilərinə hərbi müdaxilə edilib, ardınca böyük savaş başlayıb, Qəzzanın böyük hissəsi tam dağıdılıb. Dünya ictimaiyyətinin bir hissəsi fələstinlilərin soyqırımına məruz qoyulduğunu iddia edir.
Medianews.az xatırladır ki, Qəzza savaşı Avstriyanın paytaxtı Vyananın ev sahibliyi edəcəyi “Avroviziya 2026” ətrafında da dartışma yaradıb.
1956-cı ildən keçirilən “Avroviziya” yarışması ictimai teleradioları cəmləyən Avropa Yayım Birliyinin layihəsidir.
İrlandiya, İspaniya, Niderland və Sloveniyanın ictimai yayım qurumları İsrailin “Avroviziya 2026”ya buraxılmaması tələbi qoyub. Belçika, Finlandiya və İslandiya da oxşar mövqe tutur.
İştirakları gözlənən Ermənistan, Gürcüstan, İtaliya, Polşa, Portuqaliya hələ heç bir qərar verməyib.
Oktyabrın 14-nə olan məlumata görə, yarışda iştirakını bu ölkələr təsdiqləyib: Albaniya, Almaniya, Avstraliya, Avstriya, Azərbaycan, Böyük Britaniya, Çexiya, Danimarka, Estoniya, Fransa, Xorvatiya, İsveç, İsveçrə, Kipr, Latviya, Litva, Lüksemburq, Malta, Monteneqro, Norveç, San Marino, Serbiya, Ukrayna, Yunanıstan.
“Avroviziya 2026”nın birinci yarımfinalı mayın 12-nə, ikinci yarımfinalı 14-nə, finalı 16-na təyin olunub.
1956-cı ildən başlayaraq “Avroviziya” müsabiqəsində İrlandiya və İsveç 7, Niderland, Fransa, Lüksemburq və Böyük Britaniya 5, İsrail 4, İsveçrə, Danimarka, İtaliya, Avstriya, Norveç və Ukrayna 3, İspaniya və Almaniya 2, Monako, Belçika, Yuqoslaviya, Estoniya, Latviya, Türkiyə, Yunanıstan, Finlandiya, Serbiya, Rusiya, Azərbaycan və Portuqaliya 1 dəfə qalib gəlib.

Обновление Газы может открыть узел «Евровидения»
Medianews.az сообщает, что прекращение резни в районе Газа в Палестине может положить конец скандалу вокруг международного песенного конкурса «Евровидение 2026».
7 октября 2023 года из Газы была осуществлена военная интервенция на территории Израиля, после чего началась большая война, большая часть Газы была полностью разрушена. Часть мирового сообщества утверждает, что палестинцы подверглись геноциду.
Medianews.az напоминает, что война в Газе также вызвала споры вокруг «Евровидения 2026», которое примет столица Австрии Вена.
Конкурс «Евровидение», проводимый с 1956 года, является проектом Европейского вещательного союза, объединяющего общественные телерадиокомпании Европы.
Общественные вещательные организации Ирландии, Испании, Нидерландов и Словении требуют не допускать Израиль к участию в «Евровидении 2026». Похожую позицию занимаются также Бельгия, Финляндия и Исландия.
Армения, Грузия, Италия, Польша и Португалия, участие которых ожидается, пока не приняли никаких решений.
По состоянию на 14 октября участие в конкурсе подтвердили следующие страны: Албания, Германия, Австралия, Австрия, Азербайджан, Великобритания, Чехия, Дания, Эстония, Франция, Хорватия, Швеция, Швейцария, Кипр, Латвия, Литва, Люксембург, Мальта, Черногория, Норвегия, Сан-Марино, Сербия, Украина, Греция.
Первый полуфинал «Евровидения 2026» назначен на 12 мая, второй полуфинал — на 14 мая, финал — на 16 мая.
С 1956 года на конкурсе «Евровидение» побеждали: Ирландия и Швеция — по 7 раз, Нидерланды, Франция, Люксембург и Великобритания — по 5, Израиль — 4, Швейцария, Дания, Италия, Австрия, Норвегия и Украина — по 3, Испания и Германия — 2, Монако, Бельгия, Югославия, Эстония, Латвия, Турция, Греция, Финляндия, Сербия, Россия, Азербайджан и Португалия — по одному разу.