Qənimət Zahid İSTİNTAQA ÇAĞIRILDI -
Medianews.az xəbər verir ki, Baş Prokurorluğun bununla bağlı xəbərdarlığı İctimai Televiziyanın efirində yayılıb.
Rəsmi xəbərdarlıqda vurğulanıb ki, Q.Zahid "YouTube" kanalında və "Facebook" şəbəkəsində Azərbaycanda dövlət çevrilişinə, hakimiyyətin zorla ələ keçirilməsinə çağırış etməkdə təqsirləndirilir. O, prokurorluqda bu ittiham üzrə açılan cinayət işi üzrə ifadə vermək üçün Bakıya gəlib istintaqa ifadə verməyə dəvət olunur.
Q.Zahidə qarşı iş Cinayət Məcəlləsinin 281-ci maddəsinin birinci və ikinci bəndləri ilə açılıb.
Maddə 281. Dövlət əleyhinə yönələn açıq çağırışlar
281.1. Hakimiyyətin zorla ələ keçirilməsinə, zorla saxlanılmasına və ya Azərbaycan Respublikasının konstitusiya quruluşunun zorla dəyişdirilməsinə və ya ərazi bütövlüyünün parçalanmasına yönələn açıq çağırışlar etmə, habelə bu cür məzmunlu materialları yayma—
beş ilədək müddətə azadlıqdan məhrum etmə ilə cəzalandırılır.
281.2. Eyni əməllər təkrar və ya bir qrup şəxs tərəfindən törədildikdə—
beş ildən səkkiz ilədək müddətə azadlıqdan məhrum etmə ilə cəzalandırılır.
Qanunvericiliyə görə, Q.Zahid çağırışa gəlməsə, onun barəsində qiyabi icraat açıla, qiyabi hökm çxarıla bilər.
Qeyd edək ki, Baş Prokurorluq indiyədək xaricdə yaşayan bir sıra şəxsləri bu qaydada istintaqa dəvət edib. Onların heç biri tələbə əməl etməyib. Həmin şəxslər barəsində qiyabi icraat açılıb və bəziləri barəsində artıq qiyabi hökm də çıxarılıb.
1963-cü ildə Şamaxıda doğulan Q.Zahid Bakı Dövlət Universitetini bitirib. 1990-cı ildən “Azadlıq” qəzetində çalışıb, 1991-1994-cü illərdə redaktor, 2003-cü ildən baş redaktor postunu tutub. “Azadlıq” qəzeti 2016-cı il sentyabrın 5-dən çapını dayandırıb.
Q.Zahid 2007-2010-cu illərdə həbsdə olub. 2011-ci ildən Fransada yaşayır. Xaricdən yayılan “Turan TV”nin rəhbəri, “Azərbaycan saatı” televiziya proqramının müəllifi və aparıcısıdır.

Захид Ганимет ВЫЗВАН НА ДОПРОС -
Генпрокуратура вызывает на допрос журналиста Ганимета Захида, проживающего за рубежом, уже почти 15 лет.
Medianews.az сообщает, что соответствующее предупреждение Генпрокуратуры было опубликовано в эфире Общественного телевидения.
В официальном предупреждении отмечается, что Г. Захид обвиняется в призывах к государственному перевороту, насильственному захвату власти в Азербайджане на своих канале "YouTube" и в социальной сети "Facebook". Он приглашается в Баку для дачи показаний по возбужденному в прокуратуре уголовному делу.
Дело против Г. Захида возбуждено по первой и второй частям статьи 281 Уголовного кодекса.
Статья 281. Открытые призывы, направленные против государства
281.1. Открытые призывы к насильственному захвату власти, насильственному удержанию власти, насильственной смене конституционного строя Азербайджанской Республики или к распаду территории, а также распространение материалов такого содержания —
наказываются лишением свободы на срок до пяти лет.
281.2. Те же действия, совершённые повторно или группой лиц —
наказываются лишением свободы на срок от пяти до восьми лет.
Согласно законодательству, если Г. Захид не явится по вызову, против него может быть возбуждено заочное производство, а также вынесен заочный приговор.
Отметим, что Генпрокуратура уже вызывала на допрос таким же образом ряд лиц, проживающих за рубежом. Ни один из них не явился. В отношении этих лиц были возбуждены заочные производства, а в отношении некоторых уже вынесены заочные приговоры.
Г. Захид, родившийся в 1963 году в Шемахе, окончил Бакинский государственный университет. С 1990 года работал в газете «Азадлыг», в 1991-1994 годах был редактором, с 2003 года занимал пост главного редактора. Газета «Азадлыг» прекратила своё издание 5 сентября 2016 года.
Г. Захид находился в заключении с 2007 по 2010 год. С 2011 года проживает во Франции. Он является руководителем «Turan TV», вещающего из-за рубежа, а также автором и ведущим телевизионной программы «Азербайджанский час».