“Qazaxıstan uranı Finlandiyaya Azərbaycandan daşınacaq” -
“Azərbaycanın nəqliyyat imkanlarından daha bir dövlət - uzaq Finlandiya da istifadə edəcək”. Bunu Medianews.az-a politoloq Elxan Şahinoğlu deyib.
O bildirib ki, Finlandiya Prezidenti Aleksandr Stubb Qazaxıstana iki günlük səfəri çərçivəsində bu ölkənin lideri Kasım-Jomart Tokayevlə geniş fikir mübadiləsi aparıb: “Maraqlıdır ki, bu iki dövlətin lideri bir il əvvəl məhz Bakıda görüşmüşdülər. Aleksandr Stubb və Kasım-Jomart Tokayev Bakıda keçirilən COP29 iqlim konfransı çərçivəsində bir araya gəlmişdilər. Bakıdakı görüşdə Finlandiya Şimali Avropa regionunda və bütövlükdə Avropa İttifaqında Qazaxıstanın etibarlı tərəfdaşı adlandırılmışdı.
Finlandiyanın Mərkəzi Asiya ölkələri ilə ticarətinin təqribən 90 faizi məhz Qazaxıstanın payına düşür. Helsinkinin Qazaxıstanla əməkdaşlığı dərinləşdirməkdə başqa marağı da var. Finlandiyada iki atom elektrik stansiyası var və bu stansiyalar daima uranla təmin olunmalıdır. Finlandiya keçmiş illərdə uranı Rusiyadan alırdı. Ancaq indi bu mümkün deyil. Ona görə də Helsinki diqqətini Qazaxıstan uranına yönəldib. Beləliklə, Fransa ilə yanaşı Finlandiya da Qazaxıstandan uran alacaqsa, bu gələcəkdə Orta dəhliz və Azərbaycan üzərindən daşınacaq”.

"Kazakhstan's uranium will be transported to Finland from Azerbaijan" -
"Another country – remote Finland – will also use Azerbaijan's transport capabilities." This was said to Medianews.az by political analyst Elkhan Shahinoglu.
He stated that during Finnish President Alexander Stubb's two-day visit to Kazakhstan, he had an extensive exchange of views with that country's leader Kassym-Jomart Tokayev: "Interestingly, the leaders of these two countries had met exactly one year ago in Baku. Alexander Stubb and Kassym-Jomart Tokayev came together within the framework of the COP29 climate conference held in Baku. During the meeting in Baku, Finland was named Kazakhstan's reliable partner in the Northern European region and in the European Union as a whole."
Approximately 90 percent of Finland's trade with Central Asian countries belongs to Kazakhstan. Helsinki also has another interest in deepening cooperation with Kazakhstan. Finland has two nuclear power plants that must be constantly supplied with uranium. Finland had been buying uranium from Russia in past years. However, that is no longer possible. Therefore, Helsinki has turned its attention to Kazakhstan's uranium. Thus, if Finland, alongside France, also buys uranium from Kazakhstan, it will be transported in the future via the Middle Corridor and Azerbaijan."