“Qazaxıstan uranı Finlandiyaya Azərbaycandan daşınacaq” -
“Azərbaycanın nəqliyyat imkanlarından daha bir dövlət - uzaq Finlandiya da istifadə edəcək”. Bunu Medianews.az-a politoloq Elxan Şahinoğlu deyib.
O bildirib ki, Finlandiya Prezidenti Aleksandr Stubb Qazaxıstana iki günlük səfəri çərçivəsində bu ölkənin lideri Kasım-Jomart Tokayevlə geniş fikir mübadiləsi aparıb: “Maraqlıdır ki, bu iki dövlətin lideri bir il əvvəl məhz Bakıda görüşmüşdülər. Aleksandr Stubb və Kasım-Jomart Tokayev Bakıda keçirilən COP29 iqlim konfransı çərçivəsində bir araya gəlmişdilər. Bakıdakı görüşdə Finlandiya Şimali Avropa regionunda və bütövlükdə Avropa İttifaqında Qazaxıstanın etibarlı tərəfdaşı adlandırılmışdı.
Finlandiyanın Mərkəzi Asiya ölkələri ilə ticarətinin təqribən 90 faizi məhz Qazaxıstanın payına düşür. Helsinkinin Qazaxıstanla əməkdaşlığı dərinləşdirməkdə başqa marağı da var. Finlandiyada iki atom elektrik stansiyası var və bu stansiyalar daima uranla təmin olunmalıdır. Finlandiya keçmiş illərdə uranı Rusiyadan alırdı. Ancaq indi bu mümkün deyil. Ona görə də Helsinki diqqətini Qazaxıstan uranına yönəldib. Beləliklə, Fransa ilə yanaşı Finlandiya da Qazaxıstandan uran alacaqsa, bu gələcəkdə Orta dəhliz və Azərbaycan üzərindən daşınacaq”.

«Уран из Казахстана будет перевезен в Финляндию через Азербайджан» -
«Транспортными возможностями Азербайджана воспользуется еще одно государство – далёкая Финляндия». Об этом Medianews.az сообщил политолог Эльхан Шахиноглу.
Он отметил, что Президент Финляндии Александр Стубб в ходе двухдневного визита в Казахстан провел широкую беседу с лидером этой страны Касым-Жомартом Токаевым: «Интересно, что лидеры этих двух государств год назад именно в Баку встречались. Александр Стубб и Касым-Жомарт Токаев встретились в рамках конференции COP29 по климату, проходившей в Баку. На встрече в Баку Финляндия была названа надежным партнером Казахстана в Северной Европе и в Евросоюзе в целом.»
Около 90 процентов товарооборота Финляндии с странами Центральной Азии приходится именно на Казахстан. У Хельсинки есть и другая заинтересованность в углублении сотрудничества с Казахстаном. В Финляндии есть две атомные электростанции, которые постоянно должны обеспечиваться ураном. Ранее Финляндия закупала уран в России, но теперь это невозможно. Поэтому Хельсинки сосредоточил внимание на казахстанском уране. Таким образом, если помимо Франции Финляндия также будет закупать уран в Казахстане, то в будущем он будет транспортироваться по Среднему коридору и через Азербайджан.»