Putinin dedikləri ilə elədikləri arasında fərq -
Rusiya Prezidenti Vladimir Putin Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatının Çində keçirilən zirvə toplantısında belə bir ifadə işlədib: “Rusiya heç bir ölkənin təhlükəsizliyinin başqasının hesabına formalaşmaması gərəkliyindən çıxış edir”.
Politoloq Elxan Şahinoğlu Medianews.az-a açıqlamasında deyib ki, Putin bu sözləri Ukrayna şamil etsə də, cümlədəki məntiq Rusiyaya qonşu olan digər dövlətlərə də şamil edilə bilər: “Putin demək istəyir ki, Ukrayna NATO üzvü olmaq istədiyinə görə Rusiya bu ölkəyə qarşı işğalçı müharibəyə başlayıb. Ona qalsa Rusiyanın digər qonşusu Finlyandiya Ukrayna müharibəsindən sonra NATO-ya qoşuldu. Əgər bu da Rusiyanın maraqlarına cavab vermirsə, bu o deməkdirmi ki, Finlyandiya da Kremlin hədəfində olacaq? Finlyandiya öz təhlükəsizliyini düşünərək NATO-ya üzv olub və bu zaman Kremlin istəkləri Helsinkini zərrə qədər də maraqlandırmayıb. Və ya Azərbaycan NATO-nun hərbi gücünə görə ikinci böyük dövləti olan Türkiyə ilə strateji müttəfiqliyi gücləndirən Şuşa bəyannaməsini imzalayıb. Bu zaman Azərbaycan da Filnyandiya kimi öz təhlükəsizlik maraqlarından çıxış edib. İndi Putinin məntiqinə görə, Azərbaycan Türkiyə ilə strateji müttəfiqlik bəyanatına imza atarkən Rusiyanın maraqlarını nəzərə almalıydı?
Rusiya illər boyu Ermənistanı silahlandırarkən qonşusu olan Azərbaycanın təhlükəsizlik maraqlarını heçə saydı. Halbuki, Putinin məntiqinə görə, Rusiya qonşusu olan Azərbaycanın təhlükəsizlik maraqlarına zidd siyasət yürütməməli idi. “Qonşunun təhlükəsizliyi nəzərə alınmalıdır” sözlərini deyən ölkənin lideri qonşusunun mülki təyyarəsinin raketlə vurulmasına seyrçi qaldı və bununla münasibətlərin gərginləşməsinə yol açdı. Bu bir daha göstərir ki, Putinin söylədikləri ilə elədikləri arasında böyük fərq var”.

Разница между словами Путина и его действиями -
Президент России Владимир Путин на саммите Шанхайской организации сотрудничества выразился следующим образом: «Россия исходит из того, что безопасность ни одной страны не должна формироваться за счет другой».
Политолог Элхан Шахиноглу в интервью Medianews.az заявил, что хотя Путин говорил эти слова применительно к Украине, логика в этом предложении может быть распространена и на другие соседние с Россией государства: «Путин хочет сказать, что поскольку Украина стремится стать членом НАТО, Россия начала захватническую войну против этой страны. По его мнению, другой сосед России, Финляндия, присоединилась к НАТО после войны в Украине. Если это тоже не отвечает интересам России, значит ли это, что Финляндия также станет целью Кремля? Финляндия, заботясь о своей безопасности, стала членом НАТО, и в то же время желания Кремля не имели никакого значения для Хельсинки. Или же Азербайджан подписал Шушинскую декларацию, укрепляющую стратегическое партнерство с Турцией — второй по военной мощи страной НАТО. В этом случае Азербайджан, как и Финляндия, исходил из своих интересов безопасности. Сейчас, по логике Путина, должен ли был Азербайджан учитывать интересы России при подписании декларации о стратегическом партнерстве с Турцией?»
На протяжении многих лет Россия вооружала Армению, игнорируя интересы безопасности соседнего Азербайджана. Однако, согласно логике Путина, Россия не должна была вести политику, противоречащую интересам безопасности соседнего Азербайджана. Лидер страны, который говорит о том, что «безопасность соседа должна учитываться», оставался наблюдателем при ракетном поражении гражданского самолета соседа и тем самым способствовал обострению отношений. Это еще раз показывает, что между словами и делами Путина существует значительная разница».