Putinin dedikləri ilə elədikləri arasında fərq -
Rusiya Prezidenti Vladimir Putin Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatının Çində keçirilən zirvə toplantısında belə bir ifadə işlədib: “Rusiya heç bir ölkənin təhlükəsizliyinin başqasının hesabına formalaşmaması gərəkliyindən çıxış edir”.
Politoloq Elxan Şahinoğlu Medianews.az-a açıqlamasında deyib ki, Putin bu sözləri Ukrayna şamil etsə də, cümlədəki məntiq Rusiyaya qonşu olan digər dövlətlərə də şamil edilə bilər: “Putin demək istəyir ki, Ukrayna NATO üzvü olmaq istədiyinə görə Rusiya bu ölkəyə qarşı işğalçı müharibəyə başlayıb. Ona qalsa Rusiyanın digər qonşusu Finlyandiya Ukrayna müharibəsindən sonra NATO-ya qoşuldu. Əgər bu da Rusiyanın maraqlarına cavab vermirsə, bu o deməkdirmi ki, Finlyandiya da Kremlin hədəfində olacaq? Finlyandiya öz təhlükəsizliyini düşünərək NATO-ya üzv olub və bu zaman Kremlin istəkləri Helsinkini zərrə qədər də maraqlandırmayıb. Və ya Azərbaycan NATO-nun hərbi gücünə görə ikinci böyük dövləti olan Türkiyə ilə strateji müttəfiqliyi gücləndirən Şuşa bəyannaməsini imzalayıb. Bu zaman Azərbaycan da Filnyandiya kimi öz təhlükəsizlik maraqlarından çıxış edib. İndi Putinin məntiqinə görə, Azərbaycan Türkiyə ilə strateji müttəfiqlik bəyanatına imza atarkən Rusiyanın maraqlarını nəzərə almalıydı?
Rusiya illər boyu Ermənistanı silahlandırarkən qonşusu olan Azərbaycanın təhlükəsizlik maraqlarını heçə saydı. Halbuki, Putinin məntiqinə görə, Rusiya qonşusu olan Azərbaycanın təhlükəsizlik maraqlarına zidd siyasət yürütməməli idi. “Qonşunun təhlükəsizliyi nəzərə alınmalıdır” sözlərini deyən ölkənin lideri qonşusunun mülki təyyarəsinin raketlə vurulmasına seyrçi qaldı və bununla münasibətlərin gərginləşməsinə yol açdı. Bu bir daha göstərir ki, Putinin söylədikləri ilə elədikləri arasında böyük fərq var”.

The difference between what Putin says and what he does -
Russian President Vladimir Putin used the following expression at the Shanghai Cooperation Organization summit held in China: “Russia proceeds from the necessity that the security of no country should be formed at the expense of another.”
Political analyst Elkhan Shahinoglu told Medianews.az that although Putin included Ukraine in this statement, the logic in the sentence can also apply to other states neighboring Russia: “Putin means that because Ukraine wanted to join NATO, Russia started an aggressive war against this country. In his view, Russia’s other neighbor Finland joined NATO after the Ukraine war. If that also does not correspond to Russia’s interests, does that mean Finland will also become a target of the Kremlin? Finland joined NATO considering its own security, and at that time the Kremlin’s desires did not interest Helsinki in the slightest. Or Azerbaijan signed the Shusha declaration that strengthens strategic alliance with Turkey, the second largest state in terms of NATO’s military power. In this case as well, like Finland, Azerbaijan proceeded from its own security interests. According to Putin’s logic now, should Azerbaijan have considered Russia’s interests when signing the strategic alliance declaration with Turkey?”
While Russia armed Armenia for years, it disregarded the security interests of its neighbor Azerbaijan. According to Putin’s logic, Russia should not have pursued policies contrary to the security interests of its neighbor Azerbaijan. The leader of the country who said “The neighbor’s security must be taken into account” remained a passive observer when a neighbor’s civilian plane was hit by a missile, which led to deterioration of relations. This once again shows that there is a big difference between what Putin says and what he does.”