Orta maaş: mədəndə 3675, kənddə 684 manat
2025-ci il oktyabrın 1-nə Azərbaycanın muzdlu işçilərinin orta aylıq nominal əməkhaqqı 1087,7 manata çatıb. Mədən sənayesində orta maaş 3675,2 manat, maliyyə və sığorta fəaliyyətində 2918,4 manat, informasiya və rabitədə 1872,2 manat, peşə fəaliyyəti, elmi və texniki fəaliyyətdə 1806,2 manat, nəqliyyat və anbar təsərrüfatında 1529,8 manat, dövlət idarəetməsi və müdafiə; sosial təminatda 1469 manat, daşınmaz əmlakla əlaqədar əməliyyatlarda 1209,5 manat, tikintində 1156,4 manat, elektrik enerjisi, qaz və buxar istehsalı, bölüşdürülməsi və təchizatında 1111 manat göstərilib.
Medianews.az bildirir ki, Dövlət Statistika Komitəsi qalan iqtisadi fəaliyyət növlərini orta maaş baxımından belə sıralayıb:

Average salary: 3675 in the mine, 684 manat in the village
As of October 1, 2025, the average monthly nominal salary of paid employees in Azerbaijan reached 1087.7 manats. The average salary in the mining industry is 3675.2 manats, in financial and insurance activities 2918.4 manats, in information and communication 1872.2 manats, in professional, scientific and technical activities 1806.2 manats, in transportation and warehousing 1529.8 manats, in public administration and defense; social security 1469 manats, in real estate operations 1209.5 manats, in construction 1156.4 manats, in electricity, gas, and steam production, distribution and supply 1111 manats.
Medianews.az reports that the State Statistics Committee ranked the remaining types of economic activities by average salary as follows: