Müsəlman ölkəsində güclü ZƏLZƏLƏ:
Bildirilir ki, yeraltı təkanlar UTC vaxtı ilə saat 19:17-də, 200 min nəfər əhalisi olan Cəlalabad şəhərindən 50 km şimal-şərqdə qeydə alınıb.
Zəlzələ ocağı 10 km dərinlikdə yerləşib. Nəticədə azı 250 nəfər ölüb, 500-dən çox insan yaralanıb. Bu barədə NBC telekanalı məlumat yayıb.
ABŞ Geoloji Xidmətinin məlumatına görə, zəlzələ yerli vaxtla bazar ertəsi gecə Pakistanla sərhədə yaxın Cəlalabad şəhərindən təxminən 20 km məsafədə 6 maqnitudada baş verib. Zəlzələ ocağı təxminən 8 km dərinlikdə yerləşib.
"Biz genişmiqyaslı xilasetmə əməliyyatına başlamışıq və yüzlərlə insanı zərər çəkmiş ərazilərin sakinlərinə kömək etmək üçün səfərbər etmişik", - ölkənin Səhiyyə Nazirliyinin sözçüsü Şərafət Zaman deyib.
Onun sözlərinə görə, zəlzələ ucqar dağlıq ərazidə baş verdiyi üçün "insan itkiləri və infrastruktura dəyən ziyanla bağlı dəqiq məlumat almaq vaxt aparacaq".

Сильное ЗЕМЛЕТРЯСЕНИЕ в мусульманской стране:
Сообщает Report, что об этом информация опубликована Европейским-средиземноморским сейсмологическим центром (EMSC).
Указывается, что подземные толчки зафиксированы в 19:17 по времени UTC, в 50 км к северо-востоку от города Джелалабад с населением 200 тысяч человек.
Очаг землетрясения располагался на глубине 10 км. В результате как минимум 250 человек погибли, более 500 получили ранения. Об этом сообщают телеканал NBC.
По данным Геологической службы США, землетрясение магнитудой 6 произошло ближе к границе с Пакистаном, примерно в 20 км от города Джелалабад по местному времени в ночь на понедельник. Очаг землетрясения находился примерно на глубине 8 км.
«Мы начали масштабную спасательную операцию и мобилизовали сотни людей для помощи жителям пострадавших районов», — заявил представитель Министерства здравоохранения страны Шарафат Заман.
По его словам, поскольку землетрясение произошло в отдалённой гористой местности, «точное получение информации о жертвах и ущербе инфраструктуре займёт время».