Müsəlman ölkəsində güclü ZƏLZƏLƏ:
Bildirilir ki, yeraltı təkanlar UTC vaxtı ilə saat 19:17-də, 200 min nəfər əhalisi olan Cəlalabad şəhərindən 50 km şimal-şərqdə qeydə alınıb.
Zəlzələ ocağı 10 km dərinlikdə yerləşib. Nəticədə azı 250 nəfər ölüb, 500-dən çox insan yaralanıb. Bu barədə NBC telekanalı məlumat yayıb.
ABŞ Geoloji Xidmətinin məlumatına görə, zəlzələ yerli vaxtla bazar ertəsi gecə Pakistanla sərhədə yaxın Cəlalabad şəhərindən təxminən 20 km məsafədə 6 maqnitudada baş verib. Zəlzələ ocağı təxminən 8 km dərinlikdə yerləşib.
"Biz genişmiqyaslı xilasetmə əməliyyatına başlamışıq və yüzlərlə insanı zərər çəkmiş ərazilərin sakinlərinə kömək etmək üçün səfərbər etmişik", - ölkənin Səhiyyə Nazirliyinin sözçüsü Şərafət Zaman deyib.
Onun sözlərinə görə, zəlzələ ucqar dağlıq ərazidə baş verdiyi üçün "insan itkiləri və infrastruktura dəyən ziyanla bağlı dəqiq məlumat almaq vaxt aparacaq".

Strong EARTHQUAKE in a Muslim country:
Report informs that the European-Mediterranean Seismological Center (EMSC) has released this information.
It is reported that the underground tremors were recorded at 19:17 UTC, 50 km northeast of the city of Jalalabad, which has a population of 200,000.
The earthquake's hypocenter was located at a depth of 10 km. As a result, at least 250 people have died and more than 500 have been injured. This was reported by the NBC television channel.
According to the United States Geological Survey, the earthquake occurred at a magnitude of 6 approximately 20 km from the city of Jalalabad near the border with Pakistan on Monday night local time. The hypocenter was located at a depth of approximately 8 km.
"We have initiated a large-scale rescue operation and mobilized to assist hundreds of people affected in the damaged areas," said Sharafat Zaman, spokesperson for the country's Ministry of Health.
According to him, since the earthquake occurred in a remote mountainous area, "it will take time to obtain accurate information regarding human losses and damage to infrastructure."