Müharibəyə koronavirus səbəb olub? –
Almaniyanın sabiq kansleri Angela Merkel son müsahibəsində deyib ki, Rusiya ilə Ukrayna arasında hərbi münaqişənin başlanmasının əsas səbəblərindən biri guya koronavirus olub. Merkelin fikrincə, koronavirus Avropa İttifaqı liderləri ilə Rusiya prezidenti arasında təkbətək məsləhətləşmələri və görüşləri qeyri-mümkün etdiyindən böhran daha da dərinləşib.
Əlbəttə, koronavirus səbəbindən ölkələr qapanmaya getdilər və liderlər arasında görüşlərin sayı azaldı. Ancaq koronavirus başlayanda hələ müharibə başlamamışdı və Putinin Ukraynaya hücum qərarı verilən tarixdə xəstəlik sönməyə doğru gedirdi. Doğrudur, Putin koronavirus illərində qapalı şəraitdə fəaliyyətə üstünlük verirdi. Ancaq bu o demək deyil ki, koronavirus olmasaydı və Kreml sahibi avropalı həmkarlarıyla tez-tez görüşsəydi, Rusiya prezidenti Ukraynaya hücum əmri verməyəcəkdi.
Putini heç bir görüş dayandırmayacaqdı. Məgər 2014-cü ildə koronavirus var idi? Putin həmin il Krımı ilhaq etdi. Avropa liderləri, o cümlədən Merkel həmin il tez-tez görüşdükləri Rusiya prezidentini durdura bildilərmi? Ona görə koronavirus bəhanədir.
Serbiya prezidenti Aleksandr Vuçiçin “Merkel vəzifəsində qalsaydı, Ukraynada münaqişənin qarşısını alardı” fikri ilə də razılaşmaq çətindir. Putin Merkellə tez-tez görüşürdü və Kreml sahibi elə Merkelin kansler olduğu dövrdə Ukraynanı ram etmək qərarı vermişdi. Bu bir növ ABŞ prezidenti Donald Trampın az qala hər həftə təkrarladığı “Bayden deyil, mən prezident olsaydım, Rusiya-Ukrayna müharibəsi olmazdı” fikrinə bənzəyir.
Tramp indi prezidentdir də, müharibəni dayandıra bilirmi? Tramp Putini Alyaskaya çağırdı, görüşdülər, Ağ Ev sahibi ümid edirdi ki, ən azı atəşkəs elan olunacaq, əksinə, Kreml sahibi müharibəni genişləndirməyə qərar verdi.

Коронавирус стал причиной войны? –
Бывший канцлер Германии Ангела Меркель в своем последнем интервью заявила, что одной из основных причин начала военного конфликта между Россией и Украиной якобы был коронавирус. По мнению Меркель, коронавирус осложнил личные консультации и встречи лидеров Европейского Союза с президентом России, что усугубило кризис.
Конечно, из-за коронавируса страны ушли на карантин, и количество встреч между лидерами сократилось. Но когда начался коронавирус, война еще не началась, и на момент принятия решения Путиным о вторжении в Украину болезнь уже пошла на спад. Верно, Путин в годы коронавируса отдавал предпочтение работе в закрытом режиме. Но это не значит, что если бы не было коронавируса и хозяин Кремля часто встречался бы со своими европейскими коллегами, президент России не приказал бы начать атаку на Украину.
Никакая встреча не остановила бы Путина. Разве в 2014 году был коронавирус? Путин в том году аннексировал Крым. Смогли ли европейские лидеры, включая Меркель, которая тогда часто встречалась с президентом России, остановить его? Поэтому коронавирус — это лишь предлог.
Трудно согласиться и с мнением президента Сербии Александра Вучича о том, что «если бы Меркель осталась на своем посту, она бы предотвратила конфликт на Украине». Путин часто встречался с Меркель и в период ее канцлерства в Кремле было принято решение усмирить Украину. Это своего рода похоже на то, как бывший президент США Дональд Трамп почти каждую неделю повторял: «Если бы не Байден, а я был президентом, войны между Россией и Украиной не было бы».
Теперь Трамп снова президент. Может ли он остановить войну? Он приглашал Путина на Аляску, встречался с ним, хозяин Белого дома надеялся, что как минимум будет объявлено перемирие, но напротив, хозяин Кремля решил расширить войну.