Müharibəyə koronavirus səbəb olub? –
Almaniyanın sabiq kansleri Angela Merkel son müsahibəsində deyib ki, Rusiya ilə Ukrayna arasında hərbi münaqişənin başlanmasının əsas səbəblərindən biri guya koronavirus olub. Merkelin fikrincə, koronavirus Avropa İttifaqı liderləri ilə Rusiya prezidenti arasında təkbətək məsləhətləşmələri və görüşləri qeyri-mümkün etdiyindən böhran daha da dərinləşib.
Əlbəttə, koronavirus səbəbindən ölkələr qapanmaya getdilər və liderlər arasında görüşlərin sayı azaldı. Ancaq koronavirus başlayanda hələ müharibə başlamamışdı və Putinin Ukraynaya hücum qərarı verilən tarixdə xəstəlik sönməyə doğru gedirdi. Doğrudur, Putin koronavirus illərində qapalı şəraitdə fəaliyyətə üstünlük verirdi. Ancaq bu o demək deyil ki, koronavirus olmasaydı və Kreml sahibi avropalı həmkarlarıyla tez-tez görüşsəydi, Rusiya prezidenti Ukraynaya hücum əmri verməyəcəkdi.
Putini heç bir görüş dayandırmayacaqdı. Məgər 2014-cü ildə koronavirus var idi? Putin həmin il Krımı ilhaq etdi. Avropa liderləri, o cümlədən Merkel həmin il tez-tez görüşdükləri Rusiya prezidentini durdura bildilərmi? Ona görə koronavirus bəhanədir.
Serbiya prezidenti Aleksandr Vuçiçin “Merkel vəzifəsində qalsaydı, Ukraynada münaqişənin qarşısını alardı” fikri ilə də razılaşmaq çətindir. Putin Merkellə tez-tez görüşürdü və Kreml sahibi elə Merkelin kansler olduğu dövrdə Ukraynanı ram etmək qərarı vermişdi. Bu bir növ ABŞ prezidenti Donald Trampın az qala hər həftə təkrarladığı “Bayden deyil, mən prezident olsaydım, Rusiya-Ukrayna müharibəsi olmazdı” fikrinə bənzəyir.
Tramp indi prezidentdir də, müharibəni dayandıra bilirmi? Tramp Putini Alyaskaya çağırdı, görüşdülər, Ağ Ev sahibi ümid edirdi ki, ən azı atəşkəs elan olunacaq, əksinə, Kreml sahibi müharibəni genişləndirməyə qərar verdi.

Did the coronavirus cause the war? –
Former German Chancellor Angela Merkel said in her latest interview that one of the main reasons for the start of the military conflict between Russia and Ukraine was allegedly the coronavirus. According to Merkel, the coronavirus made one-on-one consultations and meetings between the European Union leaders and the Russian president impossible, thus deepening the crisis.
Of course, due to the coronavirus, countries went into lockdown and the number of meetings between leaders decreased. However, when the coronavirus began, the war had not yet started, and at the date when Putin's decision to attack Ukraine was made, the disease was tending to subside. True, during the coronavirus years, Putin preferred to operate in closed settings. But that does not mean that if there had been no coronavirus and the Kremlin owner had met frequently with his European counterparts, the Russian president would not have given the order to attack Ukraine.
Nothing would have stopped Putin. Was there coronavirus in 2014? Putin annexed Crimea that year. Could European leaders, including Merkel, who frequently met with the Russian president that year, stop him? That's why coronavirus is an excuse.
It is also hard to agree with Serbian President Aleksandar Vučić’s opinion that “if Merkel had remained in office, she would have prevented the conflict in Ukraine.” Putin met frequently with Merkel and it was during Merkel’s chancellorship that the Kremlin owner decided to subdue Ukraine. This somewhat resembles the opinion repeated almost every week by former US President Donald Trump: “If I were president, not Biden, there would be no Russia-Ukraine war.”
Trump is now president, so can he stop the war? Trump invited Putin to Alaska, they met, the White House hosted hoped at least a ceasefire would be declared, but on the contrary, the Kremlin owner decided to expand the war.