Moldova: baş nazir postuna namizəd rəsmiləşdi
Oktyabrın 24-də Moldova prezidenti Mayya Sandu Aleksandru Muntyanunu baş nazir postuna namizəd irəli sürüb.
Medianews.az bildirir ki, 1964-cü il təvəllüdlü Aleksandru Muntyanu fizikdir, investisiya sahəsində biznes fəaliyyəti ilə tanınıb. Ona hakim Hərəkət və Həmrəylik Partiyası dəstək verir.
Ölkədə hökuməti parlamentdə mandatların yarıdan çoxuna sahib olan partiya formalaşdırır. Sentyabrın 28-də seçilmiş yeni qanunverici orqanda prezident Mayya Sanduya bağlı Hərəkət və Həmrəylik Partiyası 101 mandatın 55-nə sahibdir.
Hərəkət və Həmrəylik Partiyasının lideri İqor Qrosu parlament sədridir. Bu qurum Moldovanın Qərbə sıx inteqrasiyasına tərəfdardır.

Молдова: кандидат на пост премьер-министра официально зарегистрирован
24 октября президент Молдовы Майя Санду выдвинула Александру Мунтьяну кандидатуру на пост премьер-министра.
Medianews.az сообщает, что Александру Мунтьяну 1964 года рождения, он физик, известен своей предпринимательской деятельностью в сфере инвестиций. Его поддерживает правящая Партия Действия и Солидарности.
В стране правительство формируется партией, имеющей более половины мандатов в парламенте. В новом законодательном органе, избранном 28 сентября, Партия Действия и Солидарности, близкая к президенту Майе Санду, имеет 55 из 101 мандата.
Лидер Партии Действия и Солидарности Игорь Гросу является спикером парламента. Эта организация выступает за тесную интеграцию Молдовы с Западом.