Moldova: baş nazir postuna namizəd rəsmiləşdi
Oktyabrın 24-də Moldova prezidenti Mayya Sandu Aleksandru Muntyanunu baş nazir postuna namizəd irəli sürüb.
Medianews.az bildirir ki, 1964-cü il təvəllüdlü Aleksandru Muntyanu fizikdir, investisiya sahəsində biznes fəaliyyəti ilə tanınıb. Ona hakim Hərəkət və Həmrəylik Partiyası dəstək verir.
Ölkədə hökuməti parlamentdə mandatların yarıdan çoxuna sahib olan partiya formalaşdırır. Sentyabrın 28-də seçilmiş yeni qanunverici orqanda prezident Mayya Sanduya bağlı Hərəkət və Həmrəylik Partiyası 101 mandatın 55-nə sahibdir.
Hərəkət və Həmrəylik Partiyasının lideri İqor Qrosu parlament sədridir. Bu qurum Moldovanın Qərbə sıx inteqrasiyasına tərəfdardır.

Moldova: a candidate has officially been nominated for the position of prime minister
On October 24, Moldovan President Maia Sandu nominated Alexandru Muntyanu for the position of Prime Minister.
Medianews.az reports that Alexandru Muntyanu, born in 1964, is a physicist known for his business activity in the investment sector. He is supported by the ruling Party of Action and Solidarity.
In the country, the government is formed by the party that holds more than half of the mandates in parliament. In the newly elected legislative body on September 28, the Party of Action and Solidarity, affiliated with President Maia Sandu, holds 55 out of 101 mandates.
Igor Grosu, the leader of the Party of Action and Solidarity, is the Speaker of Parliament. This organization supports Moldova’s close integration with the West.