İrəvandakı görüşün iştirakçısı Kəmalə Məmmədova ilə müsahibə
Oktyabrın 21-22-də İrəvanda Azərbaycan və Ermənistan vətəndaş cəmiyyətləri nümayəndələrinin iştirakı ilə ikitərəfli dəyirmi masa keçirilib. Tədbirdə Azərbaycanı təmsil edənlərdən biri də 1News.az saytının baş redaktoru Kəmalə Məmmədova olub.
Oktyabrın 23-də Kəmalə Məmmədova səfərlə bağlı Medianews.az-ın suallarını cabablandırıb.
- Görüşdə əsas müzakirə mövzusu nə oldu?
- Bildiyiniz kimi, bu il avqustun 8-də Azərbaycan Prezidenti və Ermənistanın Baş naziri Vaşinqtonda ABŞ Prezidentinin şahidliyi ilə Birgə Bəyannamə imzalayıblar. İrəvanda vətəndaş cəmiyyətləri nümayəndələrinin ikitərəfli görüşü Birgə Bəyannamənin sülh gündəliyinə uyğun olaraq təşviqinə yönəlmişdi. Müzakirələrdə bir sıra məsələlər qaldırıldı. İki ölkənin cəmiyyətlərini narahat edən mövzular, əsasən də münasibətlərin normallaşdırılması, etimadın möhkəmləndirilməsi, humanitar xarakterli məsələlər müzakirə olundu.
- Ermənistanın ictimaiyyət nümayəndələrinin mövqeyi ilə Ermənistan hökumətinin mövqeyi üst-üstə düşürmü?
- Bəli, mənim müşahidəmə görə, həmin mövqelər xeyli dərəcədə üst-üstə düşür. Eyni zamanda Azərbaycanın vətəndaş cəmiyyəti nümayəndələri ilə Ermənistanın vətəndaş cəmiyyəti təmsilçilərinin də əksər məsələdə mövqeyi üst-üstə düşürdü. Görüşlərimizin, apardığımız müzakirələrin çox konstruktiv atmosferdə keçdiyini, hamının fikrinin sülhə yönəldiyini söyləyə bilərəm.
- Görüşdə iştirak edən ermənilər arasında çoxdan tanıdığınız şəxslər var idimi? Əgər var idisə, onlarda mövqe dəyişikliyi müşahidə etdinizmi?
- Ermənistan heyətinin görüşdə iştirak edən üzvləri ilə buna qədər ünsiyyətim olmamışdı. Amma bizim nümayəndə heyətinin üzvləri arasında onlarla əvvəllər də ünsiyyətdə olmuş şəxslər var idi.
- İndiyədək oxşar dəyirmi masalar çox olub. Amma demək olar formal xarakter daşıyıb. Bu görüşün formal xarakter daşımadığına əminsinizmi?
- Bəli, çox dəyirmi masa, görüşlər olub. Lakin onlar üçüncü tərəfin təşəbbüsü və təşkilatçılığı ilə baş tutub. Bizim görüşümüz isə vətəndaş cəmiyyətlərinin təmsilçiləri arasında üçüncü tərəf olmadan, yalnız tərəflərin özünün təşəbbüsü, təşkilatçılığı və iştirakı ilə reallaşan, yəni bu formatda keçirilən ilk görüş idi. İki ölkənin dövlət strukturları bu görüşə dəstək vermişdi. Amma diqqət edin, yenə də söhbət üçüncü ölkənin yox, iki ölkənin özlərinin dövlət strukturlarının dəstəyindən gedir. Ona görə bu görüşə formal bir məsələ kimi baxmaq düz olmazdı. Üstəlik, bu formatda ilk görüş yeganə görüş kimi qalmayacaq. Vətəndaş cəmiyyətləri arasında təmasların davamı nəzərdə tutulub.
- Ermənistan Təhlükəsizlik Şurasının katibi Armen Qriqoryanla da görüşmüşünüz. Həmin görüş barədə nə deyə bilərdiniz?
- O görüş də konstruktiv atmosferdə keçdi. Biz öz mövqeyimizi çatdırdıq. Əsasən qarşılıqlı etimadın möhkəmləndirilməsi məsələlərini qaldırdıq. Müəyyən suallarımızı ünvanlandıq və suallarımıza cavablar aldıq. Armen Qriqoryan vətəndaş cəmiyyətləri nümayəndələrinin ikitərəfli formatda ünsiyyət qurmasını yüksək qiymətləndirdi.
- Növbəti görüşün harada və nə vaxt olacağı bəllidirmi?
- Növbəti görüş Bakıda planlaşdırılır. Sadəcə olaraq hələ ki, vaxt təyin olunmayıb. Amma bu görüşlərin davamlı olacağına ümidvarıq.

21-22 октября в Ереване при участии представителей гражданских обществ Азербайджана и Армении состоялся двусторонний круглый стол. Одним из представителей Азербайджана на мероприятии была главред сайта 1News.az Кямала Мамедова.
23 октября Кямала Мамедова ответила на вопросы Medianews.az, связные с поездкой.
- Какова была основная тема обсуждения на встрече?
- Как вам известно, 8 августа этого года Президент Азербайджана и Премьер-министр Армении подписали в Вашингтоне Совместную декларацию при свидетелях Президента США. Двусторонняя встреча представителей гражданских обществ в Ереване была направлена на продвижение повестки дня мира, предусмотренной в Совместной декларации. В ходе обсуждений были затронуты ряд вопросов. Основное внимание уделялось темам, волнующим общества обеих стран, включая нормализацию отношений, укрепление доверия и гуманитарные вопросы.
- Совпадали ли позиции представителей армянского общества с позицией правительства Армении?
- Да, по моим наблюдениям, эти позиции во многом совпадали. Одновременно позиции представителей гражданских обществ Азербайджана и Армении также совпадали по большинству вопросов. Могу сказать, что наши встречи и дискуссии проходили в очень конструктивной атмосфере, и все мысли были направлены на достижение мира.
- Были ли среди армян, участвовавших во встрече, люди, которых вы знаете давно? Если да, заметили ли вы у них изменение позиций?
- У меня не было предыдущих контактов с членами армянской делегации, участвовавшей во встрече. Однако среди членов нашей делегации были лица, которые ранее контактировали с ними.
- До сих пор подобных круглых столов проводилось много, но можно сказать, что они носили скорее формальный характер. Вы уверены, что эта встреча не была формальной?
- Да, было много круглых столов и встреч. Однако они проходили по инициативе и при организации третьей стороны. Наша встреча же состоялась без участия третьей стороны, только по инициативе, организации и участию самих представителей гражданских обществ сторон — это была первая встреча в таком формате. Государственные структуры двух стран также поддержали эту встречу. Однако, обратите внимание, речь идет не о поддержке третьей страны, а именно о поддержке государственных структур двух стран. Поэтому неправильно рассматривать эту встречу как формальную. Более того, эта первая встреча в таком формате не останется единственной. Планируется продолжение контактов между гражданскими обществами.
- Вы также встречались с секретарем Совета безопасности Армении Арменом Григоряном. Что можете сказать об этой встрече?
- Эта встреча также прошла в конструктивной атмосфере. Мы изложили нашу позицию. В основном обсуждались вопросы укрепления взаимного доверия. Мы задали определённые вопросы и получили ответы на них. Армен Григорян высоко оценил двустороннее общение представителей гражданских обществ.
- Известно ли, где и когда состоится следующая встреча?
- Следующая встреча планируется в Баку. Пока точная дата не назначена. Но мы надеемся, что эти встречи будут регулярными.