“İlham Əliyevin müsahibəsi Rusiyanı şoka salıb, Rusiyada aləm dəyib bir-birinə”
“Rusiya mediası, Rusiyanın teleqram kanalları şokdadır, aləm dəyib bir-birinə”. Azərbaycan İnternet Forumunun rəhbəri, Multimedia Mərkəzinin direktoru Osman Gündüz Medianews.az-a açıqlamasında belə deyib.
O bildirib ki, Prezident İlham Əliyevin “Əl-Ərəbiyyə” telekanalına müsahibəsində 1920-ci ildə Rusiya ordusunun Azərbaycanı işğal etməsi barədə söylədiyi fikirlər Rusiyanın ictimai-siyasi mühitində sanki 9 ballıq zəlzələ effekti yaradıb: “Xatırladım ki, hələ ötən ay Prezidentin Xankəndidə ukraynalı jurnalist Dmitri Qordona “Heç vaxt işğalla barışmayın” deməsi də Rusiyada aydın səmada göy gurultusu kimi qarşılanmışdı.
Artıq görünür ki, Azərbaycan Prezidentinin ardıcıl və açıq mesajları Rusiyanın siyasi və media elitasını ciddi silkələyir. Amma təəssüf ki, müzakirələrdən göründüyü kimi, çoxları hələ də yeni reallıqların – torpaqlarını işğaldan azad etmiş Azərbaycan reallıqlarının, regionda yeni yaranmış reallıqların, eləcə də Rusiya tərəfindən vurulmuş Azərbaycan təyyarəsinin doğurduğu nəticələrin fərqində deyil”.
Qeyd edək ki, Prezident İlham Əliyevin Səudiyyə Ərəbistanının “Əl-Ərəbiyyə” telekanalına müsahibəsi avqustun 26-da yayımlanıb. Müsahibədə dövlət başçısı “Tramp marşrutu”-Zəngəzur dəhlizi ilə bağlı sualı da cavablandırıb.
Medianews.az müsahibənin həmin hissəsini təqdim edir:
Müxbir: Cənab Prezident, əldə edilən bu razılaşmadan irəli gələn əsas məsələlərdən biri də Azərbaycanın arzusu olan və ya bəzilərinin “Tramp marşrutu” adlandırdıqları Zəngəzur dəhlizinin reallaşmasıdır. Mənim sualım belədir: “Necə oldu ki, “Tramp marşrutu” ideyası ortaya çıxdı? Həmin marşrut Azərbaycana hansı mərhələləri vəd edir? Bu isə təbii ki, Sizin dəstəyinizlə baş tutacaq. Bu keçid Azərbaycanla Avropa arasında mühüm strateji rol oynayacaqmı?”.
Prezident İlham Əliyev: Bu suala cavab vermək üçün bir qədər tarixə nəzər salmalıyam və tamaşaçılara izah etməliyəm ki, necə oldu Azərbaycan iki yerə bölündü. Bu, Azərbaycanın sovetləşməsinin ilk aylarında baş verdi. 1917-ci ildə Rusiya imperiyası süqut etdikdən sonra Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti yaradıldı. Bu, 1918-ci ilin mayında qurulan, müsəlman dünyasında ilk demokratik respublika idi. Lakin o, yalnız 1920-ci ilin aprel ayınadək mövcud oldu – həmin vaxt Rusiyanın ordusu Azərbaycana daxil olaraq onu işğal etdi. 1917-ci ildə inqilab edən bolşeviklər xalqa yalan vədlər verirdilər. Şüarlar var idi: “zavodlar fəhlələrə, torpaq kəndlilərə, xalqlara azadlıq”. Biz öz dövlətimizi qurduq, amma bolşeviklər bu dövləti əlimizdən aldılar. 1920-ci ilin aprelində rus ordusu Azərbaycana daxil olub onu işğal etdi. Cəmi bir neçə ay sonra - həmin ilin noyabrında sovet Rusiyası hökuməti qərar qəbul etdi ki, Zəngəzuru – bizim “Qərbi Zəngəzur” adlandırdığımız ərazini Azərbaycandan alıb Ermənistana versin. Bununla da Azərbaycan iki yerə bölündü: əsas hissə və Naxçıvan. Qərbi Zəngəzur isə onların arasında qaldı.

"Ilham Aliyev's interview shocked Russia, causing an uproar in Russia."
“The Russian media, Russian Telegram channels are in shock, the world is turned upside down.” Osman Gündüz, head of the Azerbaijan Internet Forum and director of the Multimedia Center, said this in an interview with Medianews.az.
He stated that President Ilham Aliyev’s remarks about the 1920 invasion of Azerbaijan by the Russian army in his interview with the “Al-Arabiya” TV channel created an effect akin to a 9-magnitude earthquake in Russia’s socio-political environment: “Let me remind you that just last month, the President’s statement in Khankandi to Ukrainian journalist Dmitry Gordon ‘Never accept occupation’ was met in Russia like thunder in a clear sky.”
It is now clear that the consistent and explicit messages from the President of Azerbaijan are seriously shaking the political and media elite of Russia. But unfortunately, as evident from the discussions, many are still unaware of the new realities – the realities of Azerbaijan that has liberated its lands from occupation, the newly emerged realities in the region, as well as the consequences arising from the shooting down of the Azerbaijani plane by Russia.”
It should be noted that President Ilham Aliyev’s interview with Saudi Arabia’s “Al-Arabiya” TV channel was broadcast on August 26. In the interview, the head of state also answered a question related to the “Trump route” – the Zangezur corridor.
Medianews.az presents this part of the interview:
Interviewer: Mr. President, one of the main issues arising from this agreement is the realization of the Zangezur corridor, which is Azerbaijan’s desire or which some call the “Trump route.” My question is: “How did the idea of the ‘Trump route’ emerge? What stages does this route promise to Azerbaijan? And of course, this will be realized with your support. Will this passage play an important strategic role between Azerbaijan and Europe?”
President Ilham Aliyev: To answer this question, I need to look back a bit at history and explain to the viewers how Azerbaijan was divided into two parts. This happened in the early months of Azerbaijan’s Sovietization. After the fall of the Russian Empire in 1917, the Azerbaijan People’s Republic was established. This was the first democratic republic in the Muslim world, founded in May 1918. However, it only existed until April 1920 – at that time, the Russian army entered Azerbaijan and occupied it. The Bolsheviks who staged the revolution in 1917 were giving false promises to the people. There were slogans: “factories to the workers, land to the peasants, freedom to the peoples.” We established our own state, but the Bolsheviks took this state away from us. In April 1920, the Russian army entered Azerbaijan and occupied it. Just a few months later – in November of that year – the Soviet Russian government decided to take Zangezur – the area we call “Western Zangezur” – from Azerbaijan and give it to Armenia. Thus, Azerbaijan was divided into two parts: the main part and Nakhchivan. Western Zangezur remained between them.