İlham Əliyevin iştirak etdiyi sammitə başqa hansı liderlər qatıldı? -
Çinin Tyanjin şəhərində avqustun 31-dən sentyabrın 1-dək keçirilən Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatının (ŞƏT) sammiti bu il xüsusilə diqqət çəkir.
Modern.az xəbər verir ki, tədbirə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev, Ermənistan Baş naziri Nikol Paşinyan da daxil olmaqla, 20-dən çox ölkənin lideri və 10 beynəlxalq təşkilat rəhbəri qatılıb.
Kimlər iştirak edir?
Sammitdə ŞƏT üzv dövlətlərinin rəhbərləri ilə yanaşı, müşahidəçi və dialoq tərəfdaşları da təmsil olunur:
• Rusiya – Vladimir Putin
• Hindistan – Narendra Modi
• İran – Masud Pezeşkiyan
• Pakistan – Şahbaz Şərif
• Belarus – Aleksandr Lukaşenko
• Qazaxıstan – Kasım-Jomart Tokayev
• Özbəkistan – Şavkat Mirziyoyev
• Qırğızıstan – Sadır Japarov
• Tacikistan – Emoməli Rəhmon
• Türkiyə – Rəcəb Tayyib Ərdoğan
• Myanma – Min Aun Hlainq (hərbi rəhbər)
• Nepal – K.P. Şarma Oli
• İndoneziya – Prabovo Subianto
• Malayziya – Anvar İbrahim
• Maldivlər – Məhəmməd Muizzu
Beynəlxalq təşkilat rəhbərləri sırasında isə BMT Baş katibi Antonio Quterreş və ASEAN Baş katibi Kao Kim Hourn yer alır.
Sammitin əhəmiyyəti ondan ibarətdir ki, qlobal gərginliklərin artdığı bir vaxtda təşkil olunub. Müzakirələr əsasən bir neçə mühüm istiqaməti əhatə edəcək. İlk növbədə, dünyada iqtisadi böhran və ticarət müharibələri diqqətə alınır. ABŞ Prezidenti Donald Trampın tətbiq etdiyi yüksək tariflər Hindistan, Çin və digər ölkələrə təsir göstərdiyindən, ölkələr yeni bazarlar və əməkdaşlıq imkanları axtarmağa çalışır.
Digər mühüm mövzu regional təhlükəsizliklə bağlıdır. Ukraynada müharibə, Qəzzadakı vəziyyət, Cənubi Asiyada terrorizm və sərhəd problemləri gündəmin ön sırasındadır. Çin və Rusiya isə “bölünməz təhlükəsizlik” ideyasını irəli sürərək, NATO-nun yanaşmasına alternativ təklif edirlər.
Sammitdə enerji və nəqliyyat dəhlizləri də müzakirə olunacaq. Orta Asiya ilə Cənubi Qafqazı birləşdirən layihələr – Zəngəzur dəhlizi, Transxəzər marşrutu kimi yollar iqtisadi əməkdaşlıq baxımından ön plana çıxır. Azərbaycan və Ermənistan liderlərinin iştirakı fonunda bölgədə yeni kommunikasiya xətlərinin açılması və sülhün iqtisadi tərəfləri ayrıca diqqət çəkir.
Eyni zamanda, tədbir çoxqütblü dünyanın formalaşması və yeni diplomatik əməkdaşlıqlar baxımından da əhəmiyyətlidir. Çin özünü Qlobal Cənubun lideri kimi təqdim etməyə çalışır, ŞƏT-in BRICS və digər qurumlarla əməkdaşlıq imkanları müzakirəyə çıxarılır.
Sammitin diqqət çəkən məqamlarından biri də liderlərin ikitərəfli görüşləridir. İlham Əliyev və Nikol Paşinyanın da sammit kənarında qısa təmaslarının mümkünlüyü istisna edilmir.
Qeyd edək ki, sammitin ardınca Çin sentyabrın 3-də II Dünya Müharibəsinin sonu ilə bağlı hərbi parad keçirəcək. Bir çox liderlərin, o cümlədən Putin və Ərdoğanın Pekində bu tədbirdə iştirak edəcəyi gözlənilir. Bu da Pekinin “qlobal güc mərkəzi” imicini gücləndirmək məqsədi daşıyır.

Какие еще лидеры приняли участие в саммите с участием Ильхама Алиева? -
Саммит Шанхайской организации сотрудничества (ШОС), прошедший с 31 августа по 1 сентября в китайском городе Тяньцзинь, в этом году особенно привлекает внимание.
Как сообщает Modern.az, в событии приняли участие лидеры более 20 стран, включая президента Азербайджана Ильхама Алиева и премьер-министра Армении Никол Пашиняна, а также главы 10 международных организаций.
Кто участвует?
На саммите представлены не только руководители государств-членов ШОС, но и наблюдатели и партнеры по диалогу:
• Россия – Владимир Путин
• Индия – Нарендра Моди
• Иран – Масуд Пезешкиян
• Пакистан – Шахбаз Шариф
• Беларусь – Александр Лукашенко
• Казахстан – Касым-Жомарт Токаев
• Узбекистан – Шавкат Мирзиёев
• Кыргызстан – Садыр Жапаров
• Таджикистан – Эмомали Рахмон
• Турция – Реджеп Тайип Эрдоган
• Мьянма – Мин Аун Хлайн (военный лидер)
• Непал – К.П. Шарма Оли
• Индонезия – Прабоўо Субианто
• Малайзия – Анвар Ибрагим
• Мальдивы – Мохаммед Муззу
Среди руководителей международных организаций присутствуют Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш и Генеральный секретарь АСЕАН Као Ким Хорн.
Важность саммита заключается в том, что он проводится на фоне нарастающей глобальной напряжённости. Обсуждения охватят несколько ключевых направлений. В первую очередь уделяется внимание мировой экономическому кризису и торговым войнам. Высокие тарифы, введённые президентом США Дональдом Трампом, затрагивают Индию, Китай и другие страны, вследствие чего государства пытаются искать новые рынки и возможности для сотрудничества.
Другой важной темой является региональная безопасность. Война в Украине, ситуация в Газе, терроризм и пограничные проблемы в Южной Азии стоят в числе главных вопросов повестки дня. Китай и Россия выдвигают идею «неделимой безопасности» в качестве альтернативного подхода НАТО.
На саммите также будут обсуждаться энергетические и транспортные коридоры. Проекты, объединяющие Центральную Азию и Южный Кавказ, такие как Зангезурский коридор и Транскаспийский маршрут, выходят на первый план с точки зрения экономического сотрудничества. В контексте участия лидеров Азербайджана и Армении особое внимание привлекает открытие новых коммуникационных линий в регионе и экономические аспекты мира.
В то же время мероприятие важно для формирования многополярного мира и новых дипломатических связей. Китай стремится представить себя лидером Глобального Юга, обсуждаются возможности сотрудничества ШОС с БРИКС и другими структурами.
Одним из заметных моментов саммита являются двусторонние встречи лидеров. Не исключена возможность кратких контактов вне саммита между Ильхамом Алиевым и Николаем Пашиняном.
Отметим, что после саммита 3 сентября Китай проведёт военный парад, посвящённый окончанию Второй мировой войны. Ожидается участие в этом мероприятии многих лидеров, в том числе Путина и Эрдогана в Пекине. Это направлено на усиление имиджа Пекина как «глобального центра силы».