“Fənər”in prezidenti narkoloji testdən keçdi -
İstanbul Respublika Baş Prokurorluğu tərəfindən aparılan genişmiqyaslı narkotik istintaqı çərçivəsində “Fənərbağça” klubunun prezidenti, iş adamı Sadəddin Saran “şübhəli şəxs” qismində ifadə verib.
Musavat.com xəbər verir ki, prokurorluğun Qaçaqmalçılıq, Narkotik və İqtisadi Cinayətlər üzrə İstintaq Bürosu tərəfindən aparılan araşdırma çərçivəsində Sadəddin Saranın ifadə verməsi üçün İstanbul Ədliyyə Sarayına gətirilməsi barədə göstəriş verilib.
Xaricdə olduğu bildirilən Saran gecə saatlarında xüsusi təyyarə ilə İstanbula qayıdaraq Çağlayandakı Ədliyyə Sarayında təxminən 2 saat yarım prokurora ifadə verib.
İstintaq çərçivəsində Sadəddin Saran narkotik testindən keçirilməsi üçün Məhkəmə-Tibbi Ekspertiza Qurumuna göndərilib. Burada ondan qan və saç nümunələri götürülüb. Təxminən 45 dəqiqə davam edən prosedurlardan sonra Saran yenidən Ədliyyə Sarayına gətirilib.
Rəsmi məlumatlara əsasən, Sadəddin Sarana qarşı irəli sürülən ittihamlar “narkotik vasitə əldə etmək”, “narkotik vasitənin istifadəsinə şərait yaratmaq” və “narkotik vasitə istifadə etmək” maddələri ilə bağlıdır.
Qeyd edək ki, istintaq çərçivəsində Sadəddin Saranın evində də axtarış aparılıb. Hüquq-mühafizə orqanlarının əməkdaşları axtarış zamanı Saranın ünvanda olmadığını müəyyən edib. Məlum olub ki, o, həmin vaxt xaricdə olub və vəkilləri vasitəsilə şübhəli qismində ifadəyə çağırıldığı bildirilib.
Sadəddin Saranın vəkili, “Fənərbağça” Klubunun İdarə Heyətinin üzvü, hüquqşünas Əli Alpər Alpoğlu sosial şəbəkə hesabında açıqlama yayaraq bildirib ki, Saran Olimpia Milano – “Fənərbağça” Beko basketbol oyunu və bəzi transfer danışıqları səbəbindən ölkə xaricində olub. Açıqlamaya görə, proseslə bağlı məlumat alan Saran dərhal Türkiyəyə qayıtmaq üçün hərəkətə keçib və ilk mümkün reyslə ölkəyə daxil olub.
Bu arada Sadəddin Saranın İstanbula gəlişi zamanı Atatürk Hava Limanının Ümumi Aviasiya Terminalında bir qrup “Fənərbağça” azarkeşi tərəfindən qarşılandığı da bildirilir.
Xatırladaq ki, sözügedən narkotik istintaqı çərçivəsində bundan əvvəl də bir sıra tanınmış şəxslər barəsində əməliyyatlar keçirilib. Üçüncü dalğa əməliyyatlar zamanı, o cümlədən aktrisa Saadet Ezgi Eyüboğlu daxil olmaqla 8 nəfər saxlanılıb. İstintaq zamanı narkotik maddələr, silahlar, müxtəlif aparat və saxta pul nümunələrinin aşkar edildiyi açıqlanıb.

The president of "Fener" underwent a narcological test -
Within the scope of a large-scale narcotics investigation conducted by the Istanbul Republic Chief Prosecutor's Office, Sadeddin Saran, the president of the "Fenerbahçe" club and a businessman, has given a statement as a "suspect."
According to Musavat.com, within the investigation carried out by the Smuggling, Narcotics, and Economic Crimes Investigation Bureau of the prosecutor's office, an order was given for Sadeddin Saran to be brought to the Istanbul Justice Palace to give a statement.
Saran, who was reported to be abroad, returned to Istanbul by private plane during the night hours and gave a statement to the prosecutor for about two and a half hours at the Justice Palace in Çağlayan.
Within the investigation, Sadeddin Saran was sent to the Forensic Medical Institution to undergo a narcotics test. Blood and hair samples were taken from him there. After procedures lasting about 45 minutes, Saran was brought back to the Justice Palace.
According to official information, the charges brought against Sadeddin Saran are related to the articles "obtaining narcotic substances," "facilitating the use of narcotic substances," and "using narcotic substances."
It should be noted that a search was also conducted at Sadeddin Saran’s house within the scope of the investigation. Law enforcement officers determined that Saran was not at the address during the search. It was revealed that he was abroad at that time and was informed through his lawyers that he was called for a statement as a suspect.
Sadeddin Saran's lawyer, member of the Fenerbahçe Club Board, and legal expert Ali Alper Alpoğlu released a statement on his social media account, saying that Saran was abroad due to the Olimpia Milano – Fenerbahçe Beko basketball game and some transfer discussions. According to the statement, upon learning about the process, Saran immediately took action to return to Turkey and entered the country on the earliest possible flight.
Meanwhile, it is also reported that Sadeddin Saran was welcomed by a group of "Fenerbahçe" fans at the General Aviation Terminal of Atatürk Airport upon his arrival in Istanbul.
It should be recalled that in this narcotics investigation, operations have previously been conducted against several well-known individuals. During the third wave of operations, 8 people, including actress Saadet Ezgi Eyüboğlu, were detained. It was stated that narcotic substances, weapons, various devices, and counterfeit currency samples were found during the investigation.