“Fənər”in prezidenti narkoloji testdən keçdi -
İstanbul Respublika Baş Prokurorluğu tərəfindən aparılan genişmiqyaslı narkotik istintaqı çərçivəsində “Fənərbağça” klubunun prezidenti, iş adamı Sadəddin Saran “şübhəli şəxs” qismində ifadə verib.
Musavat.com xəbər verir ki, prokurorluğun Qaçaqmalçılıq, Narkotik və İqtisadi Cinayətlər üzrə İstintaq Bürosu tərəfindən aparılan araşdırma çərçivəsində Sadəddin Saranın ifadə verməsi üçün İstanbul Ədliyyə Sarayına gətirilməsi barədə göstəriş verilib.
Xaricdə olduğu bildirilən Saran gecə saatlarında xüsusi təyyarə ilə İstanbula qayıdaraq Çağlayandakı Ədliyyə Sarayında təxminən 2 saat yarım prokurora ifadə verib.
İstintaq çərçivəsində Sadəddin Saran narkotik testindən keçirilməsi üçün Məhkəmə-Tibbi Ekspertiza Qurumuna göndərilib. Burada ondan qan və saç nümunələri götürülüb. Təxminən 45 dəqiqə davam edən prosedurlardan sonra Saran yenidən Ədliyyə Sarayına gətirilib.
Rəsmi məlumatlara əsasən, Sadəddin Sarana qarşı irəli sürülən ittihamlar “narkotik vasitə əldə etmək”, “narkotik vasitənin istifadəsinə şərait yaratmaq” və “narkotik vasitə istifadə etmək” maddələri ilə bağlıdır.
Qeyd edək ki, istintaq çərçivəsində Sadəddin Saranın evində də axtarış aparılıb. Hüquq-mühafizə orqanlarının əməkdaşları axtarış zamanı Saranın ünvanda olmadığını müəyyən edib. Məlum olub ki, o, həmin vaxt xaricdə olub və vəkilləri vasitəsilə şübhəli qismində ifadəyə çağırıldığı bildirilib.
Sadəddin Saranın vəkili, “Fənərbağça” Klubunun İdarə Heyətinin üzvü, hüquqşünas Əli Alpər Alpoğlu sosial şəbəkə hesabında açıqlama yayaraq bildirib ki, Saran Olimpia Milano – “Fənərbağça” Beko basketbol oyunu və bəzi transfer danışıqları səbəbindən ölkə xaricində olub. Açıqlamaya görə, proseslə bağlı məlumat alan Saran dərhal Türkiyəyə qayıtmaq üçün hərəkətə keçib və ilk mümkün reyslə ölkəyə daxil olub.
Bu arada Sadəddin Saranın İstanbula gəlişi zamanı Atatürk Hava Limanının Ümumi Aviasiya Terminalında bir qrup “Fənərbağça” azarkeşi tərəfindən qarşılandığı da bildirilir.
Xatırladaq ki, sözügedən narkotik istintaqı çərçivəsində bundan əvvəl də bir sıra tanınmış şəxslər barəsində əməliyyatlar keçirilib. Üçüncü dalğa əməliyyatlar zamanı, o cümlədən aktrisa Saadet Ezgi Eyüboğlu daxil olmaqla 8 nəfər saxlanılıb. İstintaq zamanı narkotik maddələr, silahlar, müxtəlif aparat və saxta pul nümunələrinin aşkar edildiyi açıqlanıb.

В рамках масштабного расследования по наркотикам, проводимого Главной прокуратурой Стамбула, президент клуба «Фенербахче», бизнесмен Садеддин Саран был допрошен в качестве «подозреваемого».
Сообщает Musavat.com, что в рамках расследования, проводимого Следственным бюро по контрабанде, наркотикам и экономическим преступлениям прокуратуры, было дано указание доставить Садеддина Сарана для дачи показаний в Дворец Правосудия Стамбула.
Известно, что Саран, находившийся за границей, ночью прибыл в Стамбул на частном самолёте и около двух с половиной часов давал показания прокурору в Дворце Правосудия в Чағлян.
В рамках следствия Садеддин Саран был направлен на прохождение теста на наркотики в Судебно-медицинское учреждение. Там у него были взяты образцы крови и волос. После процедур, которые длились около 45 минут, Саран вновь был доставлен в Дворец Правосудия.
По официальным данным, обвинения, выдвинутые против Садеддина Сарана, связаны со статьями «приобретение наркотических средств», «создание условий для употребления наркотиков» и «употребление наркотических средств».
Отметим, что в рамках расследования также был проведён обыск в доме Садеддина Сарана. Сотрудники правоохранительных органов установили, что в момент обыска Саран отсутствовал по месту жительства. Выяснилось, что он был за границей и через своих адвокатов был уведомлен о вызове для дачи показаний в качестве подозреваемого.
Адвокат Садеддина Сарана, член Совета директоров клуба «Фенербахче», юрист Али Алпер Алпоглу опубликовал заявление в соцсети, в котором сообщил, что Саран находился за границей из-за баскетбольного матча Олимпия Милано – «Фенербахче» Беко и некоторых трансферных переговоров. Согласно заявлению, получив информацию о процессе, Саран сразу же отправился в Турцию и прибыл в страну первым же возможным рейсом.
Тем временем сообщается, что при возвращении Садеддина Сарана в Стамбул в Терминале общей авиации аэропорта Ататюрк его встретила группа болельщиков «Фенербахче».
Напомним, что в рамках указанного наркологического расследования ранее были проведены операции в отношении ряда известных лиц. В ходе третьей волны операций были задержаны 8 человек, включая актрису Саадет Эзги Эйюбоулу. В ходе следствия были обнаружены наркотические вещества, оружие, различные приборы и образцы фальшивых денег.