Məşhur bəstəkar vəfat etdi -
Sovet və rus bəstəkarı, Rusiya Federasiyasının əməkdar incəsənət xadimi Gennadi Belov 86 yaşında vəfat etdi.
Publika.az xəbər verir ki, bu barədə Kino-teatr.ru məlumat yayıb.
Dərc olunmuş məlumatlara görə, bəstəkar 19 dekabrda vəfat edib. Onun ölümünün səbəbləri açıqlanmayıb.
Gennadi Belov 1939-cu ildə anadan olub. 1961-ci ildə təhsilini Leninqrad Konservatoriyasında (indiki N. A. Rimski-Korsakov adına Sankt-Peterburq Dövlət Konservatoriyası) başa vurub və orada V. N. Salmanovdan bəstəkarlıq üzrə təhsil alıb. 1964-cü ildə musiqiçi D. D. Şostakoviçin rəhbərliyi altında aspirantura təhsilini başa vurub. 1966-cı ildən Leninqrad Konservatoriyasında polifoniyadan dərs deyib, daha sonra Musiqi Formaları və Janrları Nəzəriyyəsi və Tarixi kafedrasında professor və incəsənət tarixi üzrə doktorluq dərəcəsi alıb. Onun yaradıcılıq irsinə operalar, orkestr, xor və kamera əsərləri daxildir. Belov bir neçə beynəlxalq bəstəkarlıq müsabiqəsinin laureatı olub.

Famous composer passed away -
Soviet and Russian composer, Honored Artist of the Russian Federation Gennadi Belov has died at the age of 86.
Publika.az reports that Kino-teatr.ru has released this information.
According to published information, the composer passed away on December 19. The causes of his death have not been disclosed.
Gennadi Belov was born in 1939. In 1961, he graduated from the Leningrad Conservatory (now the N. A. Rimsky-Korsakov Saint Petersburg State Conservatory) where he studied composition under V. N. Salmanov. In 1964, he completed postgraduate studies under the guidance of musician D. D. Shostakovich. From 1966, he taught polyphony at the Leningrad Conservatory, later becoming a professor at the Department of Theory and History of Musical Forms and Genres and earning a doctorate in art history. His creative legacy includes operas, orchestral, choral, and chamber works. Belov was a laureate of several international composition competitions.