Dollar düşür, qızıl qalxır, yeni müharibələr görünür -
Politoloq Əziz Əlibəylinin Medianews.az-a bildirdiyinə görə, bu o deməkdir ki, ABŞ dollarına inam azalır, Amerikanın rəqibləri artır: “Yeni müharibələr üçün səbəb yaranır. Yaxın günlərdə yeni regional müharibə qaçılmazdır.
Nəzərə alsaq ki, bu dövriyyə Şanxay forumu kontekstində yaşanır, BRİCS ölkələrindən, özü də ən irisini və ən təməldəki ilk beşlikdə duran ölkələrdən birini cəzalandırmaq qaçılmaz olacaq”.
Ə.Əlibəyli qeyd edib ki, İran cəbhəsinə baxanda da nəsə hiss edilir: “Qlobal qeyri-iqtisadi dalğalanmalar konkret FED-i (ABŞ-da Mərkəzi Bank funksiyasını icra edən Federal Ehtiyat Sistemi) təzyiqə salıb. ABŞ-a qlobal etimad azaldıqca qlobal rezervlərdə qızılın payı 20 faizə qalxıb.
Bu arada təkcə ABŞ-ı təhlükə gözləmir. Yerli iqtisadiyyatların başı inflyasiya ilə dərdə girməyə başlayıb. O da özü ilə yeni hökumət böhranları gətirəcək ki, ilk növbədə Fransa çalxalanır.
Elə bu dəmlərdə ABŞ prezidenti Donald Tramp bildirib ki, idxal rüsumları ləğv edilsə, ABŞ üçüncü dünya ölkəsi olacaq.
Trampın sözlərinə görə, ABŞ iqtisadiyyatına ilk növbədə rüsumlar hesabına 15 trilyon dollardan çox investisiya qoyulacaq. Əgər rüsumlar məhkəmənin qərarı ilə dayandırılsa, onda bu sərmayənin demək olar hamısı və daha çox gəlirlər dərhal ləğv ediləcək. "Bir çox cəhətdən biz yenidən böyük ölkə olmaq ümidi olmayan üçüncü dünya ölkəsi olacağıq" deyə Tramp vurğulayıb”.

Доллар падает, золото растет, видны новые войны -
По словам политолога Азиза Элибеяли для Medianews.az, это означает, что доверие к долларовому США снижается, увеличивается число конкурентов Америки: «Появляются причины для новых войн. В ближайшие дни неизбежна новая региональная война.
Учтем, что этот процесс происходит на фоне Шанхайского форума, наказание одной из стран БРИКС, самой крупной и входящей в пятерку ведущих стран, будет неизбежным».
Э. Элибеяли отметил, что при взгляде на иранский фронт тоже что-то ощущается: «Глобальные неэкономические колебания конкретно давят на ФРС (Федеральную резервную систему, выполняющую функции Центрального банка в США). По мере снижения глобального доверия к США доля золота в мировых резервах выросла до 20 процентов.
При этом опасность грозит не только США. Местные экономики начинают испытывать проблемы с инфляцией, что в свою очередь приведет к новым правительственным кризисам, прежде всего во Франции нарастает нестабильность.
В это время президент США Дональд Трамп заявил, что в случае отмены импортных тарифов США станут третьей мировой страной.
По словам Трампа, в первую очередь в экономику США через тарифы будет инвестировано более 15 триллионов долларов. Если тарифы будут прекращены по решению суда, почти все эти инвестиции и большая часть доходов будут немедленно отменены. «Во многих отношениях мы вновь станем третьей мировой страной без надежды быть великой страной», — подчеркнул Трамп.»