Dollar düşür, qızıl qalxır, yeni müharibələr görünür -
Politoloq Əziz Əlibəylinin Medianews.az-a bildirdiyinə görə, bu o deməkdir ki, ABŞ dollarına inam azalır, Amerikanın rəqibləri artır: “Yeni müharibələr üçün səbəb yaranır. Yaxın günlərdə yeni regional müharibə qaçılmazdır.
Nəzərə alsaq ki, bu dövriyyə Şanxay forumu kontekstində yaşanır, BRİCS ölkələrindən, özü də ən irisini və ən təməldəki ilk beşlikdə duran ölkələrdən birini cəzalandırmaq qaçılmaz olacaq”.
Ə.Əlibəyli qeyd edib ki, İran cəbhəsinə baxanda da nəsə hiss edilir: “Qlobal qeyri-iqtisadi dalğalanmalar konkret FED-i (ABŞ-da Mərkəzi Bank funksiyasını icra edən Federal Ehtiyat Sistemi) təzyiqə salıb. ABŞ-a qlobal etimad azaldıqca qlobal rezervlərdə qızılın payı 20 faizə qalxıb.
Bu arada təkcə ABŞ-ı təhlükə gözləmir. Yerli iqtisadiyyatların başı inflyasiya ilə dərdə girməyə başlayıb. O da özü ilə yeni hökumət böhranları gətirəcək ki, ilk növbədə Fransa çalxalanır.
Elə bu dəmlərdə ABŞ prezidenti Donald Tramp bildirib ki, idxal rüsumları ləğv edilsə, ABŞ üçüncü dünya ölkəsi olacaq.
Trampın sözlərinə görə, ABŞ iqtisadiyyatına ilk növbədə rüsumlar hesabına 15 trilyon dollardan çox investisiya qoyulacaq. Əgər rüsumlar məhkəmənin qərarı ilə dayandırılsa, onda bu sərmayənin demək olar hamısı və daha çox gəlirlər dərhal ləğv ediləcək. "Bir çox cəhətdən biz yenidən böyük ölkə olmaq ümidi olmayan üçüncü dünya ölkəsi olacağıq" deyə Tramp vurğulayıb”.

The price of gold in the world markets is reaching the highest level of all time.
According to political scientist Aziz Alibeyli's statement to Medianews.az, this means that confidence in the US dollar is declining, and America's rivals are increasing: "New wars are being caused. A new regional war is inevitable in the near future.
Considering that this circulation is happening in the context of the Shanghai forum, it will be inevitable to punish one of the BRICS countries, especially one of the largest and fundamentally among the top five countries."
Alibeyli also noted that something is felt when looking at the Iran front: "Global non-economic fluctuations have put the FED (Federal Reserve System functioning as the Central Bank in the USA) under pressure. As global confidence in the USA decreases, the share of gold in global reserves has risen to 20 percent.
Meanwhile, it is not only the USA that faces danger. Local economies have begun to suffer from inflation. This, in turn, will bring new government crises, with France being shaken first and foremost.
Just recently, US President Donald Trump stated that if import tariffs are abolished, the USA will become the third world country.
According to Trump, the US economy will first receive more than 15 trillion dollars of investment through tariffs. If the tariffs are stopped by court decision, then almost all of this investment and even more revenue will be immediately canceled. "In many ways, we will again become a third world country without hope of being a great power," Trump emphasized."