Delta Telekom-a kiberhücum: Təsadüf, yoxsa ciddi xəbərdarlıq?
Ötən gün ölkənin əsas magistral operatorlarından olan Delta Telekom-a qarşı kiberhücum baş verdi. İlk baxışdan adi texniki problem təsiri bağışlasa da, bu hadisə sıradan bir hal kimi qiymətləndirilə bilməz.
Adətən DDoS hücumları kiçik qurumlara qarşı adi kiber insident hesab olunur. Amma böyük şirkətlərə, xüsusən də magistral provayderlərə qarşı yönəlmiş hücumların məqsədyönlü və sifarişli olma ehtimalı daha yüksəkdir.
Fikrimizcə, ötən gün baş verən hücum da Azərbaycanın kritik infrastrukturuna yönəlmiş ciddi risk kimi dəyərləndirilməlidir.
Mümkündür ki, bu addımı hansısa maraqlı tərəflər və ya xarici dövlətlərə bağlı kiber qruplar həyata keçirib. Hücumun mənbəyi ilə bağlı şübhələr də bunu deməyə əsas verir, ötən gün bu haqda şübhələrimi qeyd etmişəm.
Qanunvericiliyə görə, kritik qurumların siyahısı qapalıdır. Amma "kritik infrastruktur" anlayışına diqqət yetirdikdə məhz Delta Telekom-un ilk növbədə bu tip qurumlara aid olduğu aydın görünür. Çünki ölkənin əsas strateji müəssisələrinin, dövlət və maliyyə sektorunun internet təminatının böyük hissəsi məhz bu magistral üzərindən keçir.
Bu fakt ötən günkü hücumun təsadüfi olmadığını göstərir.
Xüsusən də dünyanın qarışdığı indiki zamanda, ölkələr arasında qarşılıqlı fiziki və kiberhücumların artdığı, geosiyasi vəziyyətin gərginləşdiyi bir zamanda belə bir hadisənin baş verməsi çox düşündürücüdür.
Son illərdə Azərbaycanda kritik infrastrukturun təhlükəsizliyi istiqamətində mühüm addımlar atılıb: qanunvericilik qəbul edilib, səlahiyyətlər dəqiqləşdirilib, Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətində Milli Kibertəhlükəsizlik Mərkəzi yaradılıb, kadr hazırlığı aparılıb, qurumlar üçün metodik tövsiyələr və təlimatlar hazırlanıb və s.
Çox güman ki, ötən gün hücumun fəsadlarının qısa zamanda aradan qaldırılması da məhz bu görülən işlərin nəticəsidir.
Bəs növbəti addımlar nə olmalıdır?
Fikrimcə, hücumun mənbəyinin və məqsədinin tam araşdırılması çox vacibdir.
Daha güclü anti-DDoS sistemləri qurulmalıdır, internet infrastrukturunda alternativlərin çevikliyi və dayanıqlığının artırılması təmin edilməlidir, kritik qurumlarda dayanıqlıq testləri müntəzəm keçirilməlidir.
Düşünmək olar ki, maraqlı tərəflər bu hücumla bəlkə də ölkənin kritik infrastrukturunun dayanıqlığını “yoxlamaq”, test etmək istəyiblər.
Bu isə ciddi xəbərdarlıqdır.
Odur ki, Azərbaycanın rəqəmsal suverenliyinin daha da möhkəmləndirilməsi hər günün əsas məsələlərindən biri olmalıdır.

Cyberattack on Delta Telekom: Coincidence or serious warning?
Yesterday, a cyberattack was carried out against Delta Telekom, one of the country's main backbone operators. Although it appeared to be an ordinary technical issue at first glance, this incident cannot be considered a common occurrence.
Usually, DDoS attacks are regarded as normal cyber incidents against small organizations. However, attacks targeted at large companies, especially backbone providers, are more likely to be purposeful and commissioned.
In our opinion, the attack that took place yesterday should be evaluated as a serious risk directed at Azerbaijan's critical infrastructure.
It is possible that this step was carried out by some interested parties or cyber groups affiliated with foreign states. Suspicion regarding the source of the attack also supports this, and I noted these suspicions yesterday.
According to legislation, the list of critical organizations is closed. But when paying attention to the concept of "critical infrastructure," it is clear that Delta Telekom primarily belongs to such organizations. Because a large part of the internet provision for the country's main strategic institutions, state and financial sectors, passes precisely through this backbone.
This fact shows that yesterday’s attack was not accidental.
Especially in the current time, when the world is in turmoil, amid the increase of reciprocal physical and cyberattacks between countries, and the geopolitical situation is tense, such an incident is very thought-provoking.
In recent years, important steps have been taken in Azerbaijan to ensure the security of critical infrastructure: legislation has been adopted, authorities clarified, the National Cybersecurity Center was established under the State Security Service, personnel training conducted, methodological recommendations and instructions prepared for institutions, etc.
It is very likely that the quick elimination of the consequences of yesterday’s attack is precisely the result of these measures.
So, what should the next steps be?
In my opinion, it is very important to fully investigate the source and purpose of the attack.
Stronger anti-DDoS systems should be established, the flexibility and resilience of alternatives in the internet infrastructure should be increased, and resilience tests should be regularly conducted in critical organizations.
It can be assumed that interested parties might have wanted to “check” or test the resilience of the country’s critical infrastructure with this attack.
This is a serious warning.
Therefore, strengthening Azerbaijan’s digital sovereignty further should be one of the main issues every day.