Delta Telekom-a kiberhücum: Təsadüf, yoxsa ciddi xəbərdarlıq?
Ötən gün ölkənin əsas magistral operatorlarından olan Delta Telekom-a qarşı kiberhücum baş verdi. İlk baxışdan adi texniki problem təsiri bağışlasa da, bu hadisə sıradan bir hal kimi qiymətləndirilə bilməz.
Adətən DDoS hücumları kiçik qurumlara qarşı adi kiber insident hesab olunur. Amma böyük şirkətlərə, xüsusən də magistral provayderlərə qarşı yönəlmiş hücumların məqsədyönlü və sifarişli olma ehtimalı daha yüksəkdir.
Fikrimizcə, ötən gün baş verən hücum da Azərbaycanın kritik infrastrukturuna yönəlmiş ciddi risk kimi dəyərləndirilməlidir.
Mümkündür ki, bu addımı hansısa maraqlı tərəflər və ya xarici dövlətlərə bağlı kiber qruplar həyata keçirib. Hücumun mənbəyi ilə bağlı şübhələr də bunu deməyə əsas verir, ötən gün bu haqda şübhələrimi qeyd etmişəm.
Qanunvericiliyə görə, kritik qurumların siyahısı qapalıdır. Amma "kritik infrastruktur" anlayışına diqqət yetirdikdə məhz Delta Telekom-un ilk növbədə bu tip qurumlara aid olduğu aydın görünür. Çünki ölkənin əsas strateji müəssisələrinin, dövlət və maliyyə sektorunun internet təminatının böyük hissəsi məhz bu magistral üzərindən keçir.
Bu fakt ötən günkü hücumun təsadüfi olmadığını göstərir.
Xüsusən də dünyanın qarışdığı indiki zamanda, ölkələr arasında qarşılıqlı fiziki və kiberhücumların artdığı, geosiyasi vəziyyətin gərginləşdiyi bir zamanda belə bir hadisənin baş verməsi çox düşündürücüdür.
Son illərdə Azərbaycanda kritik infrastrukturun təhlükəsizliyi istiqamətində mühüm addımlar atılıb: qanunvericilik qəbul edilib, səlahiyyətlər dəqiqləşdirilib, Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətində Milli Kibertəhlükəsizlik Mərkəzi yaradılıb, kadr hazırlığı aparılıb, qurumlar üçün metodik tövsiyələr və təlimatlar hazırlanıb və s.
Çox güman ki, ötən gün hücumun fəsadlarının qısa zamanda aradan qaldırılması da məhz bu görülən işlərin nəticəsidir.
Bəs növbəti addımlar nə olmalıdır?
Fikrimcə, hücumun mənbəyinin və məqsədinin tam araşdırılması çox vacibdir.
Daha güclü anti-DDoS sistemləri qurulmalıdır, internet infrastrukturunda alternativlərin çevikliyi və dayanıqlığının artırılması təmin edilməlidir, kritik qurumlarda dayanıqlıq testləri müntəzəm keçirilməlidir.
Düşünmək olar ki, maraqlı tərəflər bu hücumla bəlkə də ölkənin kritik infrastrukturunun dayanıqlığını “yoxlamaq”, test etmək istəyiblər.
Bu isə ciddi xəbərdarlıqdır.
Odur ki, Azərbaycanın rəqəmsal suverenliyinin daha da möhkəmləndirilməsi hər günün əsas məsələlərindən biri olmalıdır.

Кибератака на Delta Telekom: случайность или серьезное предупреждение?
Позавчера произошла кибератака на Delta Telekom, одного из основных магистральных операторов страны. На первый взгляд создалось впечатление обычной технической проблемы, однако это событие нельзя оценивать как рядовое.
Как правило, DDoS-атаки считаются обычным киберинцидентом против небольших организаций. Но атаки, направленные на крупные компании, особенно на магистральных провайдеров, с большей вероятностью являются целенаправленными и заказными.
По нашему мнению, атака, произошедшая позавчера, должна рассматриваться как серьёзный риск, направленный на критическую инфраструктуру Азербайджана.
Возможно, этот шаг был осуществлён заинтересованными сторонами или кибергруппами, связанными с иностранными государствами. Подозрения по поводу источника атаки дают основания говорить об этом; я высказывал свои сомнения на этот счёт позавчера.
Согласно законодательству, список критических учреждений закрыт. Однако при внимательном рассмотрении понятия «критическая инфраструктура» становится ясно, что Delta Telekom в первую очередь относится к такого рода учреждениям. Потому что большая часть интернет-обеспечения основных стратегических предприятий, государственных и финансового секторов страны проходит именно через эту магистраль.
Этот факт показывает, что атаку позавчера нельзя считать случайной.
Особенно тревожно, что это событие произошло в настоящий период, когда мир находится в смятении, растёт число взаимных физических и кибератак между странами и обостряется геополитическая обстановка.
В последние годы в Азербайджане были предприняты важные шаги в направлении безопасности критической инфраструктуры: приняты законодательные акты, уточнены полномочия, в Государственной службе безопасности создан Национальный центр кибербезопасности, проводится подготовка кадров, разработаны методические рекомендации и инструкции для учреждений и прочее.
С большой долей вероятности можно предположить, что быстрое устранение последствий атаки позавчера является именно результатом этих проведённых работ.
Какими должны быть последующие шаги?
По моему мнению, крайне важно полное расследование источника и целей атаки.
Необходимо создать более мощные анти-DDoS системы, обеспечить повышение гибкости и устойчивости альтернатив в интернет-инфраструктуре, а в критических учреждениях регулярно проводить тесты на устойчивость.
Можно предположить, что заинтересованные стороны этой атакой, возможно, хотели «проверить», протестировать устойчивость критической инфраструктуры страны.
Это серьёзное предупреждение.
Поэтому укрепление цифрового суверенитета Азербайджана должно стать одной из основных задач каждого дня.