Cinayət işi ən ağır bəndlərlə aparılır –
Oktyabrın 1-də Baş prokuror Kamran Əliyev jurnalistlərə açıqlamasında demişdi ki, onda olan məlumata görə, artıq bəzi epizodlarda ibtidai istintaq tamamlanıb, istintaqı tamamlanmış həmin işlər baxılması üçün məhkəməyə göndərilib.
Hələlik hansı işlərin məhkəməyə göndərildiyi, o işlərin Cinayət Məcəlləsinin hansı maddələri ilə aparıldığı, kimlərin təqsirləndirilən şəxs qismində cəlb olunduğu ictimaiyyətə bəlli deyil. Baş prokuror oktyabrın 1-də jurnalistlərə demişdi ki, zərurət olarsa, bu barədə əlavə məlumat veriləcək.
AMEA-da yol verilən qanunsuzluqlarla bağlı ibtidai istintaqı hələ davam etdirilən cinayət işinə gəlincə, bu işin Cinayət Məcəlləsinin hansı maddələri ilə aparıldığı oktyabrın 29-da Baş Prokurorluğun yaydığı məlumatdan aydın olur. Söhbət 179.4 (xüsusilə külli miqdarda ziyan vurmaqla israf etmə) və 308.2-ci  (ağır nəticələrə səbəb olan vəzifə səlahiyyətlərindən sui-istifadə etmə) maddələrdən gedir. 29 oktyabr məlumatına əsasən, bu iş üzrə 3 milyon manat büdcə vəsaitinin əsassız olaraq xərclənməsinə şübhələr müəyyən edilib, istintaq tədbirləri nəticəsində akademiyanın İşlər İdarəsinin sabiq müdiri, hazırda Rəyasət Heyəti Aparatının sosial xidmətlər şöbəsinə müdirlik edən Elton Məmmədovun həmin vəsaiti tam şəkildə dövlət büdcəsinə ödəməsi təmin olunub.
Beləliklə, AMEA-da yol verilən qanunsuzluqlarla bağlı ibtidai istintaqı davam etdirilən cinayət işinin iki maddə ilə aparıldığı və bu iş üzrə şübhəli şəxs qismində cəlb olunanlardan birinin adı (Elton Məmmədov) artıq rəsmən açıqlanıb.
Qeyri-rəsmi isə mediada başqa adlar da çəkilir, Baş Prokurorluqda ümumən AMEA ilə bağlı qaldırılan cinayət işləri çərçivəsində akademiyanın həm indiki prezidenti İsa Həbibbəylinin fəaliyyətinin, həm də Ramiz Mehdiyev və Akif Əlizadənin akademiyaya rəhbərlik etdikləri dövrlərdəki fəaliyyətlərin yoxlandığı deyilir.
İsa Həbibbəyli 2022-ci il oktyabrın 26-dan AMEA-nın prezidentidir.
Ramiz Mehdiyev 2019-cu il oktyabrın 23-dən 2022-ci il fevralın 14-dək, Akif Əlizadə isə 2013-cü il aprelin 25-dən 2019-cu il oktyabrın 23-dək AMEA-ya rəhbərlik edib.
Medianews.az bildirir ki, hazırda AMEA-da yol verilən qanunsuzluqlarla bağlı Cinayət Məcəlləsinin iki maddəsi ilə ibtidai istintaqı davam etdirilən cinayət işi hər iki maddənin ən ağır bəndi ilə aparılır.
Biri 179-cu maddədir. Bu maddə mənimsəmə və ya israf etmə haqqındadır. Ən ağır bəndi dördüncü bənddir. Baş prokuror yanında Korrupsiyaya Qarşı Mübarizə Baş İdarəsində ibtidai istintaqı davam etdirilən cinayət işi 179-cu maddənin məhz həmin bəndi, yəni 179.4-cu maddə ilə aparılır. 179.4-cü maddədə 10 ildən 14 ilədək müddətə azadlıqdan məhrum etmə cəzası nəzərdə tutulur.
İbtidai istintaqı davam etdirilən cinayət işinin növbəti maddəsi 308-ci maddədir. Bu maddə vəzifə səlahiyyətlərindən sui-istifadə haqqındadır. AMEA-ya qarşı cinayət işi bu maddənin ikinci bəndi, yəni 308.2-ci maddə ilə aparılır. 308.2-ci maddə - ağır nəticələrə səbəb olan vəzifə səlahiyyətlərindən sui-istifadə 3 ilədək müddətə müəyyən vəzifə tutma və ya müəyyən fəaliyyətlə məşğul olma hüququndan məhrum edilməklə 3 ildən 7 ilədək müddətə azadlıqdan məhrum etmə ilə cəzalandırılır.

Уже некоторое время Генеральная прокуратура проводит расследование в Национальной академии наук Азербайджана (АНА).
1 октября генеральный прокурор Камран Алиев в своем заявлении для журналистов сообщил, что по некоторым эпизодам предварительное расследование уже завершено и дела, по которым расследование завершено, направлены в суд для рассмотрения.
Пока не известно, какие именно дела направлены в суд, по каким статьям Уголовного кодекса они расследуются и кто привлечен в качестве обвиняемых. Генпрокурор 1 октября сообщил журналистам, что при необходимости будет предоставлена дополнительная информация.
Что касается возбужденного уголовного дела, предварительное расследование по которому еще продолжается в связи с выявленными нарушениями в АНА, из сообщения Генеральной прокуратуры от 29 октября становится ясно, по каким статьям УК ведется это дело. Речь идет о статьях 179.4 (растрата в особо крупном размере) и 308.2 (злоупотребление служебными полномочиями, повлекшее тяжкие последствия). Согласно сообщению от 29 октября, по этому делу были выявлены подозрения в необоснованном расходовании бюджетных средств в размере 3 миллионов манатов, по результатам следственных действий обеспечено полное возмещение указанной суммы бывшим начальником Управления дел академии, ныне возглавляющим отдел социальной службы Аппарата Президиума, Элтоном Мамедовым в государственный бюджет.
Таким образом, расследование уголовного дела, связанного с выявленными нарушениями в АНА, ведется по двум статьям, и одно из имен подозреваемых (Элтон Мамедов) уже официально объявлено.
Неофициально в СМИ упоминаются и другие имена, и в Генеральной прокуратуре сообщают, что в рамках возбужденных уголовных дел, связанных с АНА, проверяется деятельность нынешнего президента академии Исы Хабиббейли, а также деятельность Рамиза Мехтиева и Акифа Ализады, возглавлявших академию в разные периоды.
Иса Хабиббейли является президентом АНА с 26 октября 2022 года.
Рамиз Мехтиев руководил АНА с 23 октября 2019 года по 14 февраля 2022 года, Акиф Ализада — с 25 апреля 2013 года по 23 октября 2019 года.
Medianews.az сообщает, что в настоящее время уголовное дело, предварительное расследование по которому ведется по двум статьям УК, расследуется по самым тяжким статьям обеих норм.
Одна из них — статья 179. Эта статья касается присвоения или растраты. Самый тяжелый пункт — четвертый. В Главном управлении по борьбе с коррупцией при генеральном прокуроре предварительное расследование ведется именно по пункту 179.4. По статье 179.4 предусмотрено наказание в виде лишения свободы на срок от 10 до 14 лет.
Вторая статья уголовного дела, по которому продолжается предварительное расследование, — статья 308. Эта статья касается злоупотребления служебными полномочиями. Уголовное дело в отношении АНА ведется по второму пункту этой статьи, то есть 308.2. По статье 308.2 — злоупотребление служебными полномочиями, повлекшее тяжкие последствия — предусмотрено наказание в виде лишения права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью до 3 лет и лишения свободы на срок от 3 до 7 лет.