Buraxılış imtahanının vaxtı dəyişəcək? -
Medianews.az xəbər verir ki, bunu Trend-ə müsahibəsində Dövlət İmtahan Mərkəzinin sədri Məleykə Abbaszadə bildirib.
DİM sədri buraxılış imtahanlarının mart ayında keçirilməsi ilə bağlı bəzi müəllimlərin narazılıqlarına münasibət bildirərkən qeyd edib ki, yazı işlərinin yoxlanılması kifayət qədər vaxt tələb edir:
“Buraxılış imtahanları kütləvi imtahanlardır. Yazı işlərinin yoxlanılması kifayət qədər vaxt tələb edir. Bizdə müəyyən sahələrdə marker müəllimlərin çatışmazlığı var. Müəllimlər bu prosesə qoşulsalar, marker müəllim sayı on minə çatsa, yoxlama prosesləri də sürətlənər. Təbii ki, burada təkcə say yox, həm də bu işlə məşğul ola biləcək müəllimlərin bilik və bacarıqları da əhəmiyyətlidir. Biz davamlı olaraq müəllimlər üçün imtahanlar təşkil edirik. Müəllimlər imtahandan keçərək marker olmaq səlahiyyəti əldə edə bilərlər. Onların Bakıda, Naxçıvanda yaxud bölgələrdə yaşamasının fərqi yoxdur. Öz evlərində oturub bu işə qoşula və kifayət qədər yüksək əməkhaqqı qarşılığında işləyə bilərlər. Amma müəllimlər buna çox da maraqlı deyillər, çünki burada ciddi şəkildə işləmək lazımdır.
Bizim martda yoxladığımız bilik və bacarıqlar kurikuluma uyğun olaraq elə marta qədər toplanmış bilik və bacarıqlardır. On bir il ərzində bilik və bacarıq toplamamış uşaq martdan sonra o bilikləri toplaya bilməz. Oxuyub-anlamaq bacarığı yoxdursa, qalan bir neçə ay ərzində də bu qabiliyyət formalaşmayacaq. Biz proqramı elə qurmuşuq. Uşaq imtahandan sonra dərsə davam etmirsə, bu məktəb rəhbərliyinin problemidir. Dərsdə iştirak etməyən uşağa qaib yaza bilərlər və ilin sonunda o fənlərin qiymətləndirilməsi olmayacaq, nəticədə uşağa attestat da verilməyəcək. Bunu məktəb etməlidir; qaydalar mövcuddur və istifadə oluna bilər.
Başqa bir məsələ də var. Martda imtahan verəndən sonra uşaqlar kurslara və repetitorların yanına getmirlər. Arada üç aylıq fasilə yaranır. Repetitor müəllimlərin etirazı əsasən bu məsələ ilə bağlıdır. Xaricdə universitetlərə qəbul yanvarda başlayır və il boyu aparılır. İl boyu sənədləri verirlər, imtahandan keçirlər və məktəbi bitirəndə universitetdən cavab alırlar. Bizdə isə yekun qiymətləndirmə ali məktəblərə qəbul üçün imtahanların birinci mərhələsidir. İlk 300 bal da buraxılış imtahanından toplanılır.
Bu imtahanlardan sonra uşaq dərsə davam etməlidir ki, digər fənlərdən qiymətləndirmə aparılsın. Əgər imtahanı dərs bitdikdən sonra keçirsək və nəticələr sentyabrda təqdim edilərsə, ali məktəblərdə dərs ili nə vaxt başlayacaq? Hər bir fənn üzrə on min marker müəllim olsa, buraxılış imtahanlarını martda yox, apreldə keçirmək olar. Amma hələ ki, bu yoxdur. Yenə də müəllimlərə müraciət edirik: gəlin, kurslara yazılın", - deyə o əlavə edib.
Qeyd edək ki, bəzi müəllimlər buraxılış imtahanlarını mart ayında keçirəndən sonra uşaqların dərsə davamiyyətini təmin etməyin çətinliklərindən şikayət edirlər.

В некоторых сферах не хватает учителей-маркетеров.
Medianews.az сообщает, что об этом в интервью Trend заявила председатель Государственного экзаменационного центра Малейка Аббасзаде.
Говоря об отношении к недовольству некоторых учителей по поводу проведения выпускных экзаменов в марте, председатель ГЭЦ отметила, что проверка письменных работ требует достаточно времени:
«Выпускные экзамены — это массовые экзамены. Проверка письменных работ требует много времени. У нас в некоторых сферах не хватает учителей-маркетеров. Если учителя присоединятся к этому процессу и число учителей-маркетеров достигнет десяти тысяч, процессы проверки также ускорятся. Конечно, здесь важны не только количество, но и знания и навыки учителей, которые смогут заниматься этой работой. Мы постоянно организуем экзамены для учителей. Учителя, сдавая экзамен, могут получить полномочия маркера. Не имеет значения, живут ли они в Баку, Нахчыване или регионах. Они могут работать, сидя дома, и получать достаточно высокую зарплату. Но учителя не очень заинтересованы в этом, потому что здесь требуется серьезная работа.
Те знания и умения, которые мы проверяем в марте, согласно учебной программе, — это знания и умения, накопленные к марту. Ребенок, который не накопил знания и умения за одиннадцать лет, не сможет накопить их после марта. Если нет способности читать и понимать, то за оставшиеся несколько месяцев эта способность не сформируется. Мы так построили программу. Если ребенок не продолжает учебу после экзамена, это проблема руководства школы. Отсутствующему на уроках ребенку могут выставить пропуски, и в конце года по этим предметам оценивание не будет, в результате чего ребенок не получит аттестат. Это должна сделать школа; правила существуют и могут применяться.
Есть еще один момент. После сдачи экзаменов в марте дети не ходят на курсы и к репетиторам. Возникает перерыв в три месяца. Протесты учителей-репетиторов в основном связаны с этим вопросом. За рубежом прием в университет начинается в январе и длится весь год. В течение года подают документы, сдают экзамены, и после окончания школы получают ответ от университета. У нас же итоговое оценивание — это первый этап экзаменов для поступления в вузы. Первые 300 баллов также набираются на выпускном экзамене.
После этих экзаменов ребенок должен продолжать учебу, чтобы происходило оценивание по другим предметам. Если экзамен проводить после окончания учебного года, а результаты представлены в сентябре, когда же начнется учебный год в вузах? Если на каждый предмет будет по десять тысяч учителей-маркетеров, можно проводить выпускные экзамены не в марте, а в апреле. Но пока этого нет. Снова обращаемся к учителям: приходите, записывайтесь на курсы», — добавила она.
Отметим, что некоторые учителя жалуются на трудности обеспечения посещаемости уроков детьми после проведения выпускных экзаменов в марте.