Bu ölkədə  "Hamburger" sözünə
Koreya Xalq Demokratik Respublikasının (KXDR) sədri Kim Çen In növbəti dəfə maraqlı qadağaları ilə gündəmə gəlib.
Medianews.az Publika.az-a istinadən xəbər verir ki, KXDR lideri “hamburger”, “karaoke” və “icecream” sözlərini qərb mənşəli hesab etdiyi üçün onların işlənməsinə qadağa qoyub. Kim Çen In hər kəsi bu sözləri yerli sözlərlə əvəz etməyə çağırıb.
Nəşr yazıb ki, Vonsan kurortunda Rusiya və Çindən turist qəbul edən turist bələdçilərinə artıq göstərişlər də verilir. Onlara tapşırılır ki, Qərbdə və qonşu Cənubi Koreyada məşhur olan ingilisləşməkdən uzaq dursunlar.
"Bundan sonra “hamburger” sözü dajin-gogi gyeopppang (qiymə ilə ikiqatlı çörək), “ice cream" isə eseukimo ilə əvəz ediləcək. Cənubi Koreyada geniş yayılmış karaoke maşınlarına bundan sonra “ekranlı maşınlar” deyiləcək", - nəşr yazıb.

В этой стране слово "Гамбургер"
Лидер Корейской Народно-Демократической Республики (КНДР) Ким Чен Ын вновь оказался в центре внимания со своими интересными запретами.
По данным MediaNews.az со ссылкой на Publika.az, лидер КНДР запретил употребление слов «гамбургер», «караоке» и «ice cream», считая их западного происхождения. Ким Чен Ын призвал всех заменить эти слова местными терминами.
Издание пишет, что в курортном городе Вонсан уже даны указания туристическим гидурам, принимающим туристов из России и Китая. Им поручено избегать англицизмов, популярных на Западе и соседней Южной Корее.
«В дальнейшем слово «гамбургер» будет заменено на dajin-gogi gyeopppang (двойная булочка с фаршем), «ice cream» — на eseukimo. Караоке-машины, широко распространённые в Южной Корее, с этого момента будут называться «машинами с экраном», — сообщает издание.