Bu ölkə doğuşa nəzarət vasitələrinə
Çində doğum səviyyəsinin kəskin azalması hökuməti yeni addımlar atmağa vadar edib. Pekin rəhbərliyi 32 ildir vergidən azad olan doğuşa nəzarət vasitələrinə 13 faiz əlavə dəyər vergisi tətbiq olunacağını açıqlayıb.
Medianews.az xəbər verir ki, qərar 1 yanvar 2026-cı ildən qüvvəyə minəcək.
Məlumata görə, prezervativlər, doğuşa nəzarət dərmanları və spiral kimi məhsullara tətbiq edilən vergi 1993-cü ildən qüvvədə olan güzəşti ləğv edir. Rəsmilər bu addımı azalan doğum göstəriciləri, sürətlə qocalan əhali və işçi qüvvəsinin azalması ilə əsaslandırır.
Milli Statistika Bürosunun məlumatına əsasən, 2024-cü ildə Çində 9,5 milyon uşaq doğulub. Bu da 2019-cu illə müqayisədə təxminən 35 faiz azalma deməkdir. Doğumların azalması fonunda Çin 2023-cü ildə dünyanın ən çox əhalisi olan ölkə statusunu Hindistana ötürüb.
Qeyd edək ki, Çin uzun illər tətbiq etdiyi “bir uşaq” siyasətini 2015-ci ildən yumşaldaraq iki, daha sonra üç uşağa icazə verib. Yeni vergi qərarı isə əvvəlki stimullaşdırıcı siyasətlə ziddiyyət təşkil etdiyi üçün tənqidlərə səbəb olub.
Bununla yanaşı, hökumət doğum səviyyəsini artırmaq üçün sosial dəstək tədbirlərini də genişləndirməyi planlaşdırır. Belə ki, analıq məzuniyyəti 158 günə, atalıq məzuniyyəti isə 30 günə çatdırılacaq. 2025-ci ildən sonra doğulan uşaqlar üçün illik 500 dollar dövlət dəstəyi veriləcək.

The sharp decline in birth rates in China has forced the government to take new steps. The Beijing authorities have announced that a 13 percent value-added tax will be applied to birth control products, which have been exempt from taxes for 32 years.
Medianews.az reports that the decision will come into effect on January 1, 2026.
According to the information, the tax applied to products such as condoms, birth control pills, and intrauterine devices cancels the concession that has been in force since 1993. Officials justify this step with declining birth rates, rapidly aging population, and a decrease in the workforce.
Based on data from the National Bureau of Statistics, 9.5 million children were born in China in 2024. This is approximately a 35 percent decrease compared to 2019. Against the backdrop of declining births, in 2023 China lost its status as the most populous country in the world to India.
It should be noted that China relaxed its long-standing “one-child” policy starting from 2015, first allowing two children, and later three. The new tax decision has caused criticism because it contradicts the previous stimulative policies.
At the same time, the government plans to expand social support measures to increase the birth rate. For instance, maternity leave will be extended to 158 days, and paternity leave to 30 days. Starting from 2025, an annual state support of 500 dollars will be given for children born after that year.