BP-nin neftə vurğunluğu ilə tanınan yeni qadın rəhbəri...
Böyük Britaniyanın qocaman enerji şirkəti BP elan edib ki, Meq O'Nill (Meg O'Neill) 1 aprel 2026-cı il tarixindən bu şirkətin baş direktoru vəzifəsinin icrasına başlayacaq.
Qeyd edim ki, Meq O'Nill BP-nin xaricdən gətirilən ilk rəhbəri olmaqla yanaşı, həm də dünyanın “TOP-5” iri neft-qaz şirkətlərindən birinə gələn ilk qadın rəhbəri kimi tarixə düşür. Məhz bu təyinatla BP səhmdarlara və bazar iştirakçılarına həm əməli, həm də kommunikasiya baxımından güclü bir siqnal verir.
BP-nin hazırkı rəhbəri Mürrey Oçinkloss (Murray Auchincloss) CEO və İdarə Heyətinin direktoru vəzifəsini artıq tərk edir.
Gələn ilin II rübündən BP şirkətinə başçılıq edəcək Meq O'Nill ABŞ-nin Kolorado ştatlnda doğulub və hazırda bu ölkənin vətəndaşdır. İctimaiyyət üçün açıq olan mənbələrdə onun doğum tarixi açıqlanmasa da, indi təqribən 55 yaşında olduğu təxmin edilir.
Massaçuset Texnologiya İnstitunun "Kimya mühəndisliyi" fakültəsini bitirib. Bundan əlavə "Okean sistemlərinin idarəçiliyi" üzrə magistr təhsili alıb.
Meq O'Nill 2021-ci ilin aprelindən indiyə qədər 71 il əvvəl yaradılmış Avstraliyanın "Woodside Energy" neft-qaz şirkətinin baş direktorudur. Bundan əvvəl isə 23 il Amerikanın neft nəhəngi "ExxonMobil"in Hyuston, Yeni Orlean, İndoneziya, Kanada və Norveçdəki texniki, əməliyyat və yüksək səviyyəli rəhbəri vəzifələrində, həmçinin regional və qlobal liderlik vəzifələrində çalışıb.
O, Avstraliyanın neft və qaz sənayesinin əsas qurumu olan Avstraliya Enerji İstehsalçılarının (AEP) sədridir və Avstraliya Biznes Şurasının və Amerika Neft İnstitutunun (APİ) idarə heyətində xidmət edir.
Bəs BP nədən özünün rəhbəri kimi diqqətini bu xanımın namizədliyi üzərində cəmləşdirib?
Son zamanlar BP səhmdarların istəyindən çıxış edərək strateji dəyişikliklərə, daha doğrusu, yenilənə bilən enerjidən ənənəvi neft-qaz sahəsinə balanslı şəkildə hərəkət etməyə başlayıb. Bu səpkidə BP kənardan təcrübəli baş icraçı direktor dəvət etməklə özünün fokuslandığı nəticələri daha sürətlə yaxşılaşdırmaq niyyətindədir. O’Nill bu baxımdan BP-nin gəlir və kapitallaşma performansını daha tez artırmaq istəyən investorların tələblərinə uyğun bir kadrdır.

BP's new female leader known for her passion for oil...
The giant British energy company BP has announced that Meg O'Neill will begin serving as the company's CEO from April 1, 2026.
It should be noted that Meg O'Neill is not only BP's first CEO brought in from abroad, but also makes history as the first female CEO to lead one of the world's "TOP-5" major oil and gas companies. This appointment sends a strong signal to BP shareholders and market participants both operationally and in terms of communication.
BP's current CEO Murray Auchincloss will be stepping down from his roles as CEO and Director of the Board.
Meg O'Neill, who will lead BP starting from the second quarter of next year, was born in the state of Colorado, USA, and is currently a citizen of that country. Although her date of birth is not disclosed in publicly available sources, she is estimated to be approximately 55 years old.
She graduated from the Massachusetts Institute of Technology in the field of Chemical Engineering. Additionally, she earned a master's degree in Marine Systems Management.
Meg O’Neill has been the CEO of Australia's Woodside Energy, an oil and gas company established 71 years ago, since April 2021. Prior to that, she worked for 23 years in various technical, operational, and senior leadership roles as well as regional and global leadership positions at the American oil giant ExxonMobil in Houston, New Orleans, Indonesia, Canada, and Norway.
She is the chairperson of the Australian Energy Producers (AEP), the main body of Australia’s oil and gas industry and serves on the boards of the Australian Business Council and the American Petroleum Institute (API).
So why has BP focused its attention on this woman as its leader?
Recently, BP has begun to make strategic changes at the behest of its shareholders, more precisely, moving in a balanced manner from renewable energy back towards the traditional oil and gas sector. In this context, by inviting an experienced CEO from outside, BP intends to accelerate the improvement of the results it is focused on. O’Neill is a professional in line with investors’ demands who want BP to increase its income and capitalization performance more rapidly.