Azərbaycanın yeganə regional mobil operatoru bu qərardan düz bir ay sonra bağlandığını ELAN ETDİ
Azərbaycanda yeganə regional mobil operator olan, Naxçıvan Muxtar Respublikasında yerləşən “Naxtel” fəaliyyətini dayandırır.
Sentyabrın 1-də qurum bununla bağlı abunəçilərinə xəbərdarlıq edib, dekabr ayınadək “Naxtel”in telekommunikasiya xidmətlərini tam dayandıracağı bildirilib, abunəçilərə hazırda istifadələrində olan nömrələrin onların adlarında saxlanması və mobil rabitə xidmətlərindən yararlanmağa davam edə bilmələri üçün həmin vaxtadək, yəni qarşıdakı üç ay ərzində ölkədə fəaliyyət göstərən digər mobil rabitə operatorlarına müraciət etmələri tövsiyə olunub.
Ölkədə isə “Naxtel”dən başqa cəmi üç mobil rabitə operatoru var: “Azercell”, “Bakcell”, “Nar”. Dördüncüsü “Naxtel” idi ki, o da artıq qapanır.
Medianews.az bildirir ki, “Naxtel” 2015-ci ildə yaradılıb. 4-cü nəsil GSM + LTE operatorudur. 130 baza stansiyası var. Naxçıvan Muxtar Respublikasının bütün yaşayış məntəqələrini əhatə edir. Hər bir baza stansiyası ilə Mərkəzi İdarəetmə Sistemi arasında fiber optik kabel xətləri çəkilib və saniyədə 1GB informasiya daşıya bilən avadanlıqlar qurulub.
Medianews.az qeyd edir ki, “Naxtel”in bağlanması haqda qərar şirkətə yeni direktor təyin ediləndən bir ay sonra abunəçilərə elan olunub.
“Naxtel”ə yeni direktor bu il avqustun 1-də təyin edilib. Şirkətin İdarə Heyətinin qərarına əsasən, bu vəzifəni İsa İsayev tutub.
1983-cü il təvəllüdlü İsa Bünyad oğlu İsayev Şərur rayonunun Çərçiboğan kəndində anadan olub. Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin məzunudur, “Aqrarkredit” Səhmdar Kommersiya Təşkilatının Naxçıvan filialında, “Kapitalbank”ın Naxçıvandakı Baş İdarəsində, “Naxçıvanbank” ASC-də, sonralar bu qurumun  adının və təşkilati-hüquqi formasının dəyişdirilməsi ilə yaradılmış “E-Kredit” bank olmayan kredit təşkilatında müxtəlif vəzifələrdə çalışıb, 2020-2024-cü illərdə Naxçıvan Ali Məclisinin deputatı olub.

Единственный региональный мобильный оператор Азербайджана ОБЪЯВИЛ, что закрылся ровно через месяц после этого решения.
1,626 просмотров
Единственный региональный мобильный оператор в Азербайджане, расположенный в Нахичеванской Автономной Республике, «Naxtel» прекращает свою деятельность.
1 сентября организация предупредила своих абонентов об этом, сообщив, что до декабря «Naxtel» полностью прекратит предоставление телекоммуникационных услуг, и рекомендовала абонентам до указанного времени, то есть в течение следующих трёх месяцев, обратиться к другим мобильным операторам страны, чтобы сохранить номера на своё имя и продолжать пользоваться услугами мобильной связи.
В стране, кроме «Naxtel», есть всего три мобильных оператора: «Azercell», «Bakcell», «Nar». Четвёртым был «Naxtel», который сейчас закрывается.
Medianews.az сообщает, что «Naxtel» был основан в 2015 году. Это оператор 4-го поколения GSM + LTE. Имеется 130 базовых станций. Он охватывает все населённые пункты Нахичеванской Автономной Республики. Между каждой базовой станцией и Центральной Системой Управления проложены волоконно-оптические линии связи, оснащённые оборудованием, способным передавать 1 Гб информации в секунду.
Medianews.az отмечает, что решение о закрытии «Naxtel» было объявлено абонентам через месяц после назначения нового директора компании.
Новый директор «Naxtel» был назначен 1 августа этого года. Согласно решению Совета директоров компании, эту должность занял Иса Исаев.
Иса Бюнияд оглу Исаев, родившийся в 1983 году в селе Чарчибоğan Шарурского района, окончил Азербайджанский государственный экономический университет, работал на различных должностях в нахчиванском филиале акционерной коммерческой организации «Agrarkredit», Главном управлении «Kapitalbank» в Нахичевани, АКБ «Нахчиванбанк», а затем в не банковской кредитной организации «E-Kredit», созданной после переименования и изменения организационно-правовой формы последней. В 2020–2024 годах был депутатом Верховного Меджлиса Нахичеванской Автономной Республики.