Azərbaycanda mehmanxana biznesinin DOQQUZ AYLIQ GƏLİRİ
Dövlət Statistika Komitəsinin hesabatına görə, 2025-ci ilin yanvar-sentyabr aylarında Azərbaycan mehmanxanalarında 3 milyon 469,3 min gecələmə keçirilib.
Medianews.az bildirir ki, 3 milyon 469,3 min gecələmənin 58,1 faizi Bakının, 5,8 faizi Qusarın, 5,5 faizi Xaçmazın, 4,9 faizi Naftalanın, 3,8 faizi Qəbələnin, 3,3 faizi Qubanın, 2,9 faizi Lənkəranın, 2,5 faizi Şabranın, 1,5 faizi Şamaxının, 1,2 faizi Qaxın, 1,2 faizi Şuşanın, 1,1 faizi Masallının, 1 faizi Naxçıvan Muxtar Respublikasının, 7,2 faizi başqa şəhər və rayonların payına düşüb.

NINE-MONTH REVENUE OF THE HOTEL BUSINESS IN AZERBAIJAN
According to the report of the State Statistics Committee, 3,469.3 thousand overnight stays were spent in hotels in Azerbaijan from January to September 2025.
Medianews.az reports that 58.1 percent of the 3,469.3 thousand overnight stays were in Baku, 5.8 percent in Qusar, 5.5 percent in Khachmaz, 4.9 percent in Naftalan, 3.8 percent in Gabala, 3.3 percent in Guba, 2.9 percent in Lankaran, 2.5 percent in Shabran, 1.5 percent in Shamakhi, 1.2 percent in Gakh, 1.2 percent in Shusha, 1.1 percent in Masally, 1 percent in the Nakhchivan Autonomous Republic, and 7.2 percent in other cities and districts.
The official report indicates that the nine-month revenues of hotels amounted to 494.2 million manats.