Məlum olduğu kimi, sentyabrın 14-də Xankəndi şəhərində 1967-ci il təvəllüdlü Karen Avanesyan ad-soyadlı şəxs tutulub. O, yaşadığı yerdən şəhərin yaxınlığındakı meşə massivinə gedərək qabaqcadan orada gizlətdiyi "Kalaşnikov" avtomatını və ona aid patronla dolu dörd sandıqcanı, eləcə də beş qumbaranı götürüb Xankəndidə keçirilən tədbir yerinə yaxınlaşmaq istəyərkən saxlanıb. Bu zaman K.Avanesyan üç əl qumbarası atmaqla və avtomatdan atəş açmaqla polisə silahlı müqavimət göstərib. Cavab atəşi nəticəsində güllə yarası almış K.Avanesyan tutulub. Əməliyyat zamanı bir polis əməkdaşı yaralanıb. Baş Prokurorluq və Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti (DTX) birgə cinayət işinə başlayıb, əməliyyat-istintaq tədbirləri aparılır.
Medianews.az məsələ ilə bağlı Birinci Qarabağ müharibəsinin tanınmış veteranı, polkovnik-leytenant İlham İsmayıldan müsahibə götürüb.
1957-ci il təvəllüdlü İlham İsmayıl Bakı Dövlət Universitetinin jurnalistika fakültəsini və SSRİ Dövlət Təhlükəsizliyi Komitəsinin Minsk Ali Kursunu bitirib. Dövlət Təhlükəsizlik Komitəsinin (Milli Təhlükəsizlik Nazirliyi) Gəncə Şəhər Şöbəsində əməliyyat müvəkkili, baş əməliyyat müvəkkili postlarında xidmət edib. Milli Təhlükəsizlik Nazirliyinin Şəmkir və Göyçay bölmələrinin rəisi, nazirliyin şöbə rəisi olub. İlham İsmayıl 1990-1991-ci illərdə Gəncəbasar bölgəsinin erməni işğalından azad olunması əməliyyatlarının ən fəal iştirakçılarından olub, həmçinin Ermənistanla sərhədin bəzi hissələrində döyüşüb. 1995-ci ildən ictimai-siyasi fəaliyyətlə məşğul olan İlham İsmayıl təhlükəsizlik məsələləri üzrə ekspert kimi tanınır.
- İlham bəy, Karen Avanesyanla bağlı xəbər yayılan gün Moderator.az saytına açıqlamanızda iki versiya irəli sürmüsünüz. Üzərində dayandığınız əsas versiya isə Avanesyanın Rusiya Müdafiə Nazirliyi Baş Kəşfiyyat İdarəsinin (QRU) agenti olması, elə həmin idarənin də tapşırığını yerinə yetirməsi versiyasıdır. Qeyd etmisiniz ki, Rusiya xüsusi xidmət orqanlarının “yatmış agent”ləri olur, belə agentlər səbirlə gözləyir, düymə basılanda isə fəaliyyətə keçir. Əgər Karen Avanesyan Rusiya xüsusi xidmət orqanlarının, konkret desək, QRU-nun agentidirsə, bunu üzə çıxarmaq, sübut etmək mümkün olacaqmı?
- Karen Avanesyanın QRU-nun, ümumiyyətlə Rusiya xüsusi xidmət orqanlarının agenti olması mümkün versiyalar içərisində ən çox ehtimal olunanıdır. İstintaq-əməliyyat tədbirləri zamanı Avanesyanın mümkün əlaqələri, rabitə vasitələri araşdırılacaq, şübhəli əlaqələr saf-çürük ediləcək. Bu əlaqələrin içərisində onun kənardan idarə edildiyi təsdiq olunarsa, Avanesyan etiraf etməli olacaq. Yox, əgər Avanesyan bu əməli sırf öz üzərinə götürərsə, öz təşəbbüsü ilə, qisas məqsədilə hazırlaşdığını deyərsə və əlavə sübutlar olmazsa, onun xarici dövlətin agenti olduğu sübuta yetirilməyə də bilər. Təbii ki, bunu xarici dövlətin heç bir xüsusi xidmət orqanı da etiraf edəsi deyil.
- QRU bir qayda olaraq “yatmış agent”lərini nə zaman işə salmaq qərarına gəlir? Əgər Karen Avanesyan QRU-nun “yatmış agent”lərindən biridirsə, onda ondan istifadəyə qərar verilməsi nələrin göstərici sayıla bilər? Bunu həm də QRU-nun əlacsızlığının, necə deyərlər, “saman çöpü”ndən yapışmasının bir əlaməti kimi yozmaq olarmı? Yəni belə düşünmək olarmı ki, QRU-nun başqa təsir vasitələri, rıçaqları əldən çıxıb, ona görə Karenləri “oyatmaq” məcburiyyətində qalıb...
- “Yatmış agent” bəzən illərlə gözləməli olur. Konkret indiki situasiyada bir sıra məqamlar var ki, agentə fəaliyyət üçün tapşırıq verildiyi ehtimalını doğurur. Həmin məqamlar sırasında Azərbaycan-Rusiya münasibətlərindəki gərginliyi, Azərbaycanla Ermənistanın Rusiyanın iştirakı olmadan Vaşinqtonda sülh sazişinin mətnini paraflamasını, Rusiyanın isə bu prosesin son mərhələsinə – sazişin imzalanmasına imkan verməmək niyyətində olmasını, Azərbaycanla Ermənistanı təzyiq altında saxlamağa cəhdlər etməsini, Qarabağ separatçılarının Ermənistanda yenidən ayaqlanması üçün, tutalım, Avanesyan kimi bir tipin törətdiyi hadisə ətrafında yeni “qəhrəman mifi” düzəltməyə ehtiyac duymasını, beləliklə, beynəlxalq aləmə Qarabağ probleminin həll olunmadığı fikrini aşılamaq istəməsini qeyd etmək olar.
O da mümkündür ki, Avanesyan öz kuratorları qarşısında Azərbaycanı tərk etmək tələbləri irəli sürüb. QRU və ya digər xüsusi xidmət orqanı isə buna Qarabağı tərk etməzdən əvvəl istənilən bir təxribatı törətməsi müqabilində razılıq verib. Burada Azərbaycan Prezidentinin həmin gün Qarabağda səfərdə olması da çox vacib məqamlardan biridir. Bəli, QRU-nun Azərbaycan daxilində təsir imkanları əvvəlki illərlə müqayisədə xeyli daralıb, ona görə də istənilən variantdan istifadə etməklə təxribat yaratmağa cəhd göstərdiyi istisna deyil.
-  “Yatmış agent”ləri “oyanmamış” ifşa etmək çoxmu çətindir?
- “Yatmış agentlər” o müddətdə fəaliyyətsiz olur, yəni tapşırıq almırlar. Bu üzdən onları əvvəlcədən ifşa etmək çətin olur. Amma yenə də kompleks əməliyyat tədbirləri həyata keçirilərkən hansısa əlamətlər “yatmış agent”in izinə düşməyə imkan verə bilər.
-  Karen Avanesyanın Ermənistanda “qəhrəman”a, yoxsa “anti-qəhrəman”a çevriləcəyini gözləyirsiniz? Yoxsa bu hadisə Ermənistanda kriminal xronikanın sıradan bir xəbəri kimi keçib gedəcək?
- Rəsmi İrəvan Avanesyanın hərəkətini təqdir etmir, çünki Azərbaycanla sülh müqaviləsinin imzalanmasına çalışır. Ermənistanda Nikol Paşinyan hökumətinə müxalif olan qüvvələr isə Avanesyanın davranışını guya Qarabağda qalmış ermənilərin təhqir hədəfinə çevrilməsi, onun da buna dözməyib qisas almaq qərarına gəlməsi kimi qələmə verməyə çalışırlar. Bir də ki, ondan “qəhrəman” və yaxud da “əzabkeş” düzəldilməsi heç nəyi dəyişəsi deyil. Bu, doğrudan da bir müddət Ermənistanda kriminal xronikanın sıradan bir xəbəri kimi keçə bilər. Hər halda mən inanmıram ki, bu məsələlər üzərində uzun müddət dayanılsın.

DETAILS of the theory that Avanesyan is a Russian agent -
As is known, on September 14, a person named Karen Avanesyan, born in 1967, was detained in the city of Xankendi. He went from his residence to a forest massif near the city, took a "Kalashnikov" automatic rifle and four boxes full of cartridges previously hidden there, as well as five grenades, and was detained when trying to approach the event held in Xankendi. At that time, K. Avanesyan showed armed resistance to the police by throwing three hand grenades and firing from the automatic rifle. K. Avanesyan, wounded by return fire, was detained. During the operation, one police officer was injured. The Prosecutor General's Office and the State Security Service (DSS) have jointly initiated a criminal case, and operational-investigative measures are underway.
Medianews.az conducted an interview with Ilham Ismayil, a well-known veteran of the First Karabakh War and lieutenant colonel, regarding this issue.
Ilham Ismayil, born in 1957, graduated from the Faculty of Journalism of Baku State University and the Minsk Higher Course of the USSR State Security Committee. He served as an operative officer and chief operative officer at the Ganja City Department of the State Security Committee (National Security Ministry). He was the head of the Shamakhi and Goychay divisions of the National Security Ministry, and also a department head of the ministry. Ilham Ismayil was one of the most active participants in the operations to liberate the Ganjabasar region from Armenian occupation in 1990-1991 and also fought in some parts of the border with Armenia. Since 1995, engaged in socio-political activities, Ilham Ismayil is recognized as an expert on security issues.
- Ilham bey, on the day the news about Karen Avanesyan was published, you proposed two versions in your statement to Moderator.az website. The main version you dwell upon is that Avanesyan is an agent of the Russian Ministry of Defense’s Main Intelligence Directorate (GRU) and was carrying out orders from that agency. You stated that Russian intelligence agencies have “sleeper agents” who wait patiently, and activate when given the signal. If Karen Avanesyan is an agent of the Russian special services, specifically the GRU, will it be possible to uncover and prove this?
- Among the possible versions, the most probable one is that Karen Avanesyan is an agent of the GRU or, more generally, Russian special service agencies. During the investigative-operational measures, Avanesyan’s possible connections and communication means will be studied, suspicious links will be cleared up. If it is confirmed that these connections involved him being controlled from outside, Avanesyan will have to confess. However, if Avanesyan takes full responsibility for this act himself, claims he prepared it voluntarily or out of revenge, and there are no additional evidences, it might not be proven that he was an agent of a foreign state. Naturally, no foreign special service agency will admit to this either.
- When does the GRU usually decide to activate “sleeper agents”? If Karen Avanesyan is one of the GRU's sleeper agents, what could the decision to use him indicate? Could this also be interpreted as a sign of the GRU’s helplessness or, so to speak, “grasping at straws”? Can it be considered that the GRU has lost other means or levers of influence and therefore was forced to “wake up” Karens…
- “Sleeper agents” sometimes wait for years. In the current situation, there are several factors which suggest that an assignment was given for the agent to begin activities. Among these factors are the tension in Azerbaijan-Russia relations, Azerbaijan and Armenia initialling the text of a peace agreement in Washington without Russian participation, Russia’s intention to prevent the final stages of this process – the signing of the agreement, attempts to keep pressure on Azerbaijan and Armenia, the need to create a new “hero myth” around an event caused by a figure like Avanesyan to help the Karabakh separatists regain strength in Armenia, and the intention to convince the international community that the Karabakh problem has not been solved.
It is also possible that Avanesyan demanded to leave Azerbaijan from his curators. The GRU or another special service agency perhaps agreed to this provided he carries out any provocation before leaving Karabakh. The fact that on that day the President of Azerbaijan was visiting Karabakh is also an important point here. Yes, the GRU’s influence inside Azerbaijan has considerably shrunk compared to previous years, so it is not excluded that it tries to create a provocation using any available options.
- Is it very difficult to expose “sleeper agents” before they “awaken”?
- “Sleeper agents” remain inactive for some period, i.e. they do not receive orders. For this reason, it is difficult to expose them in advance. However, during the course of complex operational measures, certain signs might still make it possible to trace a “sleeper agent.”
- Do you expect Karen Avanesyan to become a “hero” or “anti-hero” in Armenia? Or will this incident just pass as an ordinary piece of criminal news there?
- Official Yerevan does not approve of Avanesyan’s actions because it is trying to sign a peace agreement with Azerbaijan. The forces in Armenia opposing Nikol Pashinyan’s government are trying to present Avanesyan’s behavior as if he became a target of insults by Armenians still in Karabakh and took revenge because he could not endure it. Also, building a “hero” or “martyr” out of him would not change anything. This indeed might remain just an ordinary piece of criminal news in Armenia for some time. In any case, I do not believe this issue will be dwelled upon for long.