“Adların tez-tez dəyişməsi çaşqınlıq yarada bilər” -
“Son üç ildə Azərbaycanda ardıcıl şəkildə rəqəmsal identifikasiya sistemlərinin ad və konseptual dəyişiklikləri həyata keçirilib”. Azərbaycan İnformasiya və Kommunikasiya Texnologiyaları Sənayesi Assosiasiyasının sədri Elvin Abbasov Medianews.az-a açıqlamasında belə deyib.
E.Abbasov bildirib ki, 2022-ci ilədək dövlət portallarına giriş “ASAN Login” vasitəsilə təmin olunurdu: “2024-cü ilin mayında sistem yenilənərək “digital.login” brendi altında təqdim edildi. 2024–2025-ci illərdə isə bu xidmət artıq “myGov ID” adı ilə fəaliyyətini davam etdirir.
Yeni mərhələdə “myGov ID” vətəndaşlara vahid rəqəmsal identifikasiya və təhlükəsiz giriş imkanı yaradır. İstifadəçilər “myGov” tətbiqi üzərindən iki faktorlu autentifikasiya, “QR login” və mobil tətbiqlərarası keçid kimi funksiyalardan yararlana bilirlər. Bu yanaşma dövlət və özəl sektor sistemləri arasında vahid autentifikasiya modelini formalaşdırmağa yönəlib”.
E.Abbasov onu da qeyd edib ki, hazırda bir çox istifadəçi “rəqəmsal giriş” və “rəqəmsal imza” anlayışlarını fərqləndirə bilmir: “Belə şəraitdə üç il ardıcıl aparılan ad dəyişiklikləri vətəndaşlar arasında müəyyən çaşqınlıq yarada bilər. Rəqəmsal identifikasiya sistemlərində sabitlik və düzgün kommunikasiya bu mərhələdə xüsusilə vacibdir”.

"Frequent changes of names can cause confusion" -
"In the last three years, consistent name and conceptual changes have been implemented in digital identification systems in Azerbaijan." Elvin Abbasov, chairman of the Azerbaijan Information and Communication Technologies Industry Association, said this in an interview with Medianews.az.
E. Abbasov stated that until 2022, access to government portals was provided through "ASAN Login": "In May 2024, the system was updated and presented under the brand "digital.login." In 2024–2025, this service will continue its operation under the name "myGov ID."
In the new phase, "myGov ID" creates a unified digital identification and secure access opportunity for citizens. Users can benefit from two-factor authentication, "QR login," and inter-mobile application transition functions through the "myGov" application. This approach is aimed at forming a unified authentication model between government and private sector systems."
E. Abbasov also noted that currently, many users cannot distinguish between the concepts of "digital access" and "digital signature": "Under such circumstances, name changes carried out consecutively for three years may create some confusion among citizens. Stability and proper communication in digital identification systems are especially important at this stage."