“Adların tez-tez dəyişməsi çaşqınlıq yarada bilər” -
“Son üç ildə Azərbaycanda ardıcıl şəkildə rəqəmsal identifikasiya sistemlərinin ad və konseptual dəyişiklikləri həyata keçirilib”. Azərbaycan İnformasiya və Kommunikasiya Texnologiyaları Sənayesi Assosiasiyasının sədri Elvin Abbasov Medianews.az-a açıqlamasında belə deyib.
E.Abbasov bildirib ki, 2022-ci ilədək dövlət portallarına giriş “ASAN Login” vasitəsilə təmin olunurdu: “2024-cü ilin mayında sistem yenilənərək “digital.login” brendi altında təqdim edildi. 2024–2025-ci illərdə isə bu xidmət artıq “myGov ID” adı ilə fəaliyyətini davam etdirir.
Yeni mərhələdə “myGov ID” vətəndaşlara vahid rəqəmsal identifikasiya və təhlükəsiz giriş imkanı yaradır. İstifadəçilər “myGov” tətbiqi üzərindən iki faktorlu autentifikasiya, “QR login” və mobil tətbiqlərarası keçid kimi funksiyalardan yararlana bilirlər. Bu yanaşma dövlət və özəl sektor sistemləri arasında vahid autentifikasiya modelini formalaşdırmağa yönəlib”.
E.Abbasov onu da qeyd edib ki, hazırda bir çox istifadəçi “rəqəmsal giriş” və “rəqəmsal imza” anlayışlarını fərqləndirə bilmir: “Belə şəraitdə üç il ardıcıl aparılan ad dəyişiklikləri vətəndaşlar arasında müəyyən çaşqınlıq yarada bilər. Rəqəmsal identifikasiya sistemlərində sabitlik və düzgün kommunikasiya bu mərhələdə xüsusilə vacibdir”.

«Частая смена имён может вызвать путаницу» -
«За последние три года в Азербайджане последовательно были осуществлены изменения названий и концептуальных основ систем цифровой идентификации». Об этом в интервью Medianews.az заявил председатель Ассоциации информационных и коммуникационных технологий Азербайджана Элвин Аббасов.
Э.Аббасов отметил, что до 2022 года вход на государственные порталы обеспечивался через «ASAN Login»: «В мае 2024 года система была обновлена и представлена под брендом «digital.login». В 2024–2025 годах эта услуга продолжает свою работу под названием «myGov ID».
На новом этапе «myGov ID» предоставляет гражданам единую цифровую идентификацию и безопасный доступ. Пользователи могут воспользоваться такими функциями, как двухфакторная аутентификация через приложение «myGov», «QR login» и переходом между мобильными приложениями. Этот подход направлен на формирование единой модели аутентификации между системами государственного и частного секторов».
Э.Аббасов также отметил, что в настоящее время многие пользователи не могут различить понятия «цифровой вход» и «цифровая подпись»: «В такой ситуации последовательные изменения названий в течение трех лет могут создать некоторую путаницу среди граждан. Стабильность и правильная коммуникация в системах цифровой идентификации особенно важны на этом этапе».