6G-ni dəstəkləyən telefonlar bu tarixdə istifadədə olacaq
Amerikanın "Qualcomm" şirkəti yeni nəsil mobil rabitənin inkişafı üçün vaxt cədvəlini açıqlayıb. Baş direktor Kriştianu Amon "Snapdragon Summit 2025"də 6G-ni dəstəkləyən ilkin cihazların 2028-ci ildə istifadədə ola biləcəyini bəyan edib.
Yeni texnologiya məlumatların yükləmə sürətinin artırılması ilə məhdudlaşmır.
Amonun sözlərinə görə, 6G sensor məlumatlarının qavranması və emal edilməsi üçün intellektə malik bir şəbəkə olacaq, eləcə də, bulud sistemləri ilə kənar cihazlar arasında əlaqə kimi dizayn ediləcək. Smartfonlar istifadəçinin ətrafında baş verənləri təhlil etmək və ona reaksiya vermək qabiliyyətinə malik infrastrukturun bir hissəsinə çevriləcək.
6G standartı rabitə və sensor texnologiyalarının funksiyalarını birləşdirəcək. Telefonlardan və mobil rabitə qüllələrindən gələn siqnallar ətraf ərazinin xəritələrinin yaradılması üçün radar kimi istifadə oluna biləcək. Bu, bağlı yerlərdə dəqiq naviqasiya, jestlərin tanınması və şəhər infrastrukturunun təkmilləşdirilməsi üçün imkanlar yaradacaq. /"Qafqazinfo"

Phones supporting 6G will be available on this date.
The American company "Qualcomm" has announced the timeline for the development of the next generation of mobile communication. CEO Cristiano Amon declared at "Snapdragon Summit 2025" that initial devices supporting 6G could be in use by 2028.
The new technology is not limited to increasing data upload speed.
According to Amon, 6G will be a network with intelligence for perceiving and processing sensor data, and will also be designed as a connection between cloud systems and edge devices. It will become part of the infrastructure capable of analyzing and reacting to what happens around the smartphone user.
The 6G standard will combine the functions of communication and sensor technologies. Signals from phones and mobile communication towers can be used like radar to create maps of the surrounding area. This will enable precise navigation in enclosed spaces, gesture recognition, and opportunities for improving urban infrastructure. /"Qafqazinfo"