Yeni dünya düzəni neçə olacaq?
Bəzi siyasətçilərin və ekspertlərin Qərbin tənəzzülü və Çinin yüksəlişi, bunun nəticəsində yeni ikiqütblü və ya çoxqütblü dünyanın yaranacağı haqqındakı “öncəgörmə”lərinin güclü əsası yoxdur. Doğrudur, istehsalın Qərbdən Şərqə köçü ilə başlayan proses nəticəsində Asiya qlobal iqtisadi istehsalın aparıcı mərkəzinə, Çin istehsal gücünə çevrilib.
Lakin Çinin malik olduğu istehsal gücü ikiqütblü dünya düzənin formalaşdırılması üçün yetərli deyil. Bunun bir neçə səbəbi var.
Çin istehsal gücünə çevrilsə də, siyasi, hərbi və texnoloji gücə çevrilə bilməyib. Sovet İttifaqından fərqli olaraq Çin müttəfiqlərinin sayına görə ABŞ-la rəqabət aparacaq dövlət deyil. Çinin kommunist sistemi cəlbedici siyasi sistem deyil. Çinin öncüllüyü ilə formalaşan Şanxay Əməkdaş Təşkilatı və BRİKS amorf strukturlar olduqları üçün NATO və Avropa İttifaqından fərqli olaraq üzv ölkələrin üzərinə öhdəliklər qoymur. Çin nəhəng quru qoşunlarına malik olsa da, dəniz və aviasiya gücü zəif olduğu üçün sərhədlərindən uzaqlarda müharibə aparmaq imkanında deyil.
Ümumi daxili məhsulunun (ÜDM) həcminə görə Çin ABŞ-la rəqabət aparacaq səviyyə gəlsə də, ABŞ-ı ötüb keçməsi mümkün deyil. ABŞ iqtisadiyyatı 50 il öncə olduğu kimi bu gün də qlobal ÜDM-in dörddə birini təşkil edir. Çin qlobal ÜDM-dəki payını ABŞ-ın payının azalması hesabına artırmayıb. Ona görə də hazırkı qüvvələr nisbəti ABŞ-ın dünya liderliyi üçün heç bir təhlükə doğurmur. Üstəlik, iki ölkənin fond bazarının kapitallaşması arasındakı fərq ABŞ-ın necə böyük iqtisadi gücə malik olduğunu göstərir.
Hazırda qlobal fond bazarı 127 trilyon dollar təşkil edir ki, bunun 49.1 faizi və yaxud 62.2 trilyon dolları ABŞ-ın payına düşür. Çinin fond bazarı cəmi 11.8 trilyon dollar təşkil edir. Üçüncü yerdə olan Avropa İttifaqının fond bazarı 11.1 trilyon dollar təşkil edir.
Bu gün dünyanın ən bahalı 20 şirkətindən yalnız üçü ABŞ-dan kənarda yerləşir. Bu üç şirkətdən biri Səudiyyə Ərəbistanın “Saudi Aramko”, ikincisi Tayvanda yerləşən “Taiwan Semiconductor Manufacturing Company” və üçüncüsü Çinin “Tencent Holdings Ltd” şirkətidir.
Dünyanın ən bahalı şirkətlərinin siyahısına başçılıq edən NVIDIA-nın bazar dəyəri bu üç şirkətin qiymətinin cəmindən çoxdur. Yeri gəlmişkən qeyd edim ki, NVIDIA-nın bazar dəyəri 4.5 trilyon dollara yaxınlaşır. Dünyanın 100 ən bahalı şirkətinin 59-u ABŞ-da yerləşir.
Dünyanın 100 ən bahalı şirkəti arasında islam coğrafiyasından Səudiyyə Ərəbistanın “Saudi Aramko” şirkətindən başqa yalnız Birləşmiş Ərəb Əmirliyinin “International Holding Company” şirkəti yer alıb. Fond bazarının həcminə görə ilk 10 ölkə arasında islam coğrafiyasını təmsil edən dövlət də yoxdur.
Rusiyanın halı daha acınacaqlıdır. Təxminən 2008-ci ilin birinci yarısında bazar dəyərinə görə “Microsoft”dan bahalı olan Rusiyanın qaz nəhəngi “Qazprom”un hazırda bazar dəyəri “Microsoft”un kapitallaşmasının 1 faizindən də azdır. Yeri gəlmişkən qeyd edim ki, “Microsoft”un bazar dəyəri 3.8 trilyon dollardan çoxdur.
ABŞ iqtisadi, siyasi və hərbi liderliyini qorumaqla texnoloji liderə də çevrilməklə bütün dövlətlər üçün əlçatmaz güc olaraq qalır. ABŞ-la rəqabət apara biləcək dövlətin və ya dövlətlər birliyinin yoxluğu isə ikiqütblü dünya düzənin formalaşmasını istisna edir.
Bu gün əksəriyyəti düşündürən sual ABŞ-ın liderliyi ilə qurulmaqda olan yeni birqütblü dünya düzənində dövlətlərin yeri necə olacağıdır. Bu suala növbəti yazılarda aydınlıq gətirməyə çalışacağam.

Как будет выглядеть новый мировой порядок?
У некоторых политиков и экспертов нет прочной основы для утверждений о "предвидении" возникновения нового двуполярного или многополярного мира вследствие упадка Запада и подъёма Китая. Действительно, в результате процесса переноса производства с Запада на Восток Азия стала ведущим центром глобального экономического производства, а Китай превратился в мощную производственную силу.
Однако производственный потенциал Китая недостаточен для формирования двуполярного мирового порядка. Есть несколько причин для этого.
Хотя Китай и стал производственной мощью, он не превратился в политическую, военную и технологическую силу. В отличие от Советского Союза, Китай не является государством, которое могло бы конкурировать с США количеством союзников. Коммунистическая система Китая не притягательна как политическая система. Шанхайская организация сотрудничества и БРИКС, сформированные под лидерством Китая, являются аморфными структурами и, в отличие от НАТО и Европейского союза, не налагают обязательств на государства-члены. Несмотря на наличие огромных сухопутных войск, Китай не может вести боевые действия далеко за своими границами из-за слабости военно-морской и авиационной мощи.
По объёму внутреннего валового продукта (ВВП) Китай достиг уровня конкурентоспособности с США, но превзойти их невозможно. Экономика США, как и 50 лет назад, по-прежнему составляет четверть глобального ВВП. Китай не увеличил свою долю в глобальном ВВП за счёт снижения доли США. Поэтому нынешнее соотношение сил не представляет угрозы для мирового лидерства США. Кроме того, разрыв в капитализации фондовых рынков двух стран показывает, насколько велика экономическая мощь США.
В настоящее время глобальный фондовый рынок составляет 127 триллионов долларов, из которых 49,1%, или 62,2 триллиона долларов, приходится на долю США. Фондовый рынок Китая составляет всего 11,8 триллионов долларов. На третьем месте находится фондовый рынок Европейского союза с объёмом 11,1 триллиона долларов.
Сегодня из двадцати самых дорогих компаний мира только три расположены за пределами США. Эти три компании — "Saudi Aramco" из Саудовской Аравии, "Taiwan Semiconductor Manufacturing Company" на Тайване и китайская компания "Tencent Holdings Ltd".
Лидирующая в списке самых дорогих компаний NVIDIA имеет рыночную стоимость, превышающую сумму стоимости этих трёх компаний. Кстати, рыночная капитализация NVIDIA приближается к 4,5 триллиона долларов. Из 100 самых дорогих компаний мира 59 находятся в США.
Из исламского мира в список ста самых дорогих компаний мира, помимо "Saudi Aramco" из Саудовской Аравии, входит лишь "International Holding Company" из Объединённых Арабских Эмиратов. Среди десяти ведущих стран по объёму фондового рынка нет ни одного государства, представляющего исламский мир.
Ситуация России ещё более плачевна. В первой половине 2008 года рыночная капитализация российской газовой гигант "Газпром" была выше, чем у "Microsoft", а теперь рыночная стоимость "Газпрома" составляет менее одного процента капитализации "Microsoft". Кстати, рыночная капитализация "Microsoft" превышает 3,8 триллиона долларов.
Сохраняя экономическое, политическое и военное лидерство, а также становясь технологическим лидером, США остаются неприступной силой для всех государств. Отсутствие государства или союза государств, способных конкурировать с США, исключает формирование двуполярного мирового порядка.
Сегодня большинство задаётся волнующим вопросом: какое место займут государства в новом однополярном мировом порядке во главе с США? Я постараюсь пролить свет на этот вопрос в последующих статьях.