Xəbəri yoxdur ki, Nobel mükafatı alıb – Amerikalı alim axtarılır
Sentyabrın 6-da Norveç Nobel Komitəsi 2025-ci ilin fiziologiya və tibb üzrə Nobel mükafatına Meri E.Brunkov, Fred Ramsdell və Şimon Sakaquçinin layiq görüldüyünü elan edib. Onlar bu mükafata periferik immun tolerantlığı ilə bağlı kəşflərinə görə layiq görülüblər.
Medianews.az bildirir ki, üstündən bir sutka ötsə də, Nobel Komitəsi bu xəbəri amerikalı alim Fred Ramsdellə çatdıra bilməyib. Çünki Fred Ramsdell cəmiyyət içində olmağı xoşlamır, vaxtının çoxunu ABŞ-ın Aydaho ştatında vəhşi təbiətdə düşərgə salıb təkbaşına gəzməklə keçirir.
Qərb mediası yazır ki, Ramsdellin dostları, həmkarları xəbəri ona çatdırmağa cəhd göstərirlər, lakin hələ buna nail ola bilməyiblər.

He has no idea that he won the Nobel Prize – American scientist is being sought
On September 6, the Norwegian Nobel Committee announced that Mary E. Brunkow, Fred Ramsdell, and Shimon Sakaguchi were awarded the 2025 Nobel Prize in Physiology or Medicine. They were recognized with this award for their discoveries related to peripheral immune tolerance.
Medianews.az reports that although a day has passed, the Nobel Committee has not been able to reach the American scientist Fred Ramsdell. This is because Fred Ramsdell does not like to be in society and spends most of his time camping alone in the wilderness in the state of Idaho, USA.
Western media writes that Ramsdell’s friends and colleagues are trying to convey the news to him, but so far have not succeeded.