Xəbəri yoxdur ki, Nobel mükafatı alıb – Amerikalı alim axtarılır
Sentyabrın 6-da Norveç Nobel Komitəsi 2025-ci ilin fiziologiya və tibb üzrə Nobel mükafatına Meri E.Brunkov, Fred Ramsdell və Şimon Sakaquçinin layiq görüldüyünü elan edib. Onlar bu mükafata periferik immun tolerantlığı ilə bağlı kəşflərinə görə layiq görülüblər.
Medianews.az bildirir ki, üstündən bir sutka ötsə də, Nobel Komitəsi bu xəbəri amerikalı alim Fred Ramsdellə çatdıra bilməyib. Çünki Fred Ramsdell cəmiyyət içində olmağı xoşlamır, vaxtının çoxunu ABŞ-ın Aydaho ştatında vəhşi təbiətdə düşərgə salıb təkbaşına gəzməklə keçirir.
Qərb mediası yazır ki, Ramsdellin dostları, həmkarları xəbəri ona çatdırmağa cəhd göstərirlər, lakin hələ buna nail ola bilməyiblər.

Он не знает, что получил Нобелевскую премию – американский учёный разыскивается
6 сентября Норвежский Нобелевский комитет объявил, что Нобелевская премия по физиологии и медицине 2025 года присуждена Мэри Е. Брунков, Фреду Рамсделлу и Симону Сакагучи. Они были удостоены этой премии за свои открытия, связанные с периферической иммунной толерантностью.
Medianews.az сообщает, что, несмотря на прошедшие сутки, Нобелевский комитет не сумел связаться с американским учёным Фредом Рамсделлом. Потому что Фред Рамсделл не любит находиться в обществе, большую часть времени он проводит в дикой природе штата Айдахо, устраивая лагерь и гуляя в одиночестве.
Западные СМИ пишут, что друзья и коллеги Рамсделла пытаются донести ему новость, но пока не могут этого сделать.