Xarici ticarət: dövriyyə də azalıb, idxal və ixrac da
Bu ilin yanvar-avqust aylarında Azərbaycandan 112 ölkəyə ixrac, Azərbaycana 167 ölkədən idxal qeydə alınıb.
Medianews.az Dövlət Statistika Komitəsinin hesabatına əsasən bildirir ki, 2024-cü ilin eyni dövrü ilə müqayisədə xarici ticarət dövriyyəsi real ifadədə 7,1 faiz, idxal 5,5 faiz, ixrac 8,2 faiz azalıb.
Xarici ticarət dövriyyəsinin 25,9 faizi İtaliya, 12 faizi Türkiyə, 10,4 faizi Rusiya, 9,2 faizi Çin, 3,2 faizi Almaniya, 2,9 faizi Böyük Britaniya, 2,5 faizi ABŞ, 2,2 faizi Çexiya ilə, qalan hissəsi başqa ölkələrlə aparılmış ticarət əməliyyatlarının payına düşüb.

Foreign trade: turnover has also decreased, as well as imports and exports
In January-August of this year, exports from Azerbaijan were recorded to 112 countries, and imports to Azerbaijan from 167 countries.
Medianews.az reports based on the State Statistics Committee's report that compared to the same period of 2024, foreign trade turnover decreased by 7.1 percent in real terms, imports by 5.5 percent, and exports by 8.2 percent.
25.9 percent of the foreign trade turnover was with Italy, 12 percent with Turkey, 10.4 percent with Russia, 9.2 percent with China, 3.2 percent with Germany, 2.9 percent with Great Britain, 2.5 percent with the USA, 2.2 percent with the Czech Republic, and the remaining part was with other countries.