“Türkiyə-Ermənistan sərhədi yaxın aylarda açıla bilər” -
“Türkiyə-Ermənistan sərhədləri yaxın aylarda açıla bilər”. Siyasi şərhçi Məhəmməd Əsədullazadə Medianews.az-a açıqlamasında belə deyib.
O bildirib ki, Türkiyə ilə Ermənistan arasında əlaqələrin normallaşması istiqamətində addımlar atılır: “Həmçinin Azərbaycanla Ermənistan arasında de-fakto sülh əldə edilib. Ermənistanda revanşist muxalifətin liderlərindən olan sabiq prezident Robert Koçaryanın Respublika Partiyası "erməni soyqırımı”nın inkarını cinayət hesab edən qanun layihəsini yenidən parlament gündəliyinə çıxarır.
Məqsəd baş nazir Nikol Paşinyanı seçki öncəsi qondarma “soyqırımı”ndan imtina etməkdə günahlandırımaq və onun Türkiyənin maraqlarına xidmət etdiyi görüntüsünü yaratmaqdır.
Ermənistan müxalifəti Rusiyanın dəstəyi ilə çalışır ki, gələn ilk keçiriləcək parlament seçkisi öncəsi xaos yaratsın. Artıq Rusiya rəsmiləri öz açıqlamalarında erməni revanşistlərin mövqeyinə uyğun danışır. Bu həm də onu göstərir ki, Rusiya Azərbaycanla münasibətlərin inkişafında maraqlı deyil, çünki yenidən ermənilərin əli ilə ərazi iddialarını qaldırmaq siyasəti yürüdür”.

«Турецко-армянская граница может открыться в ближайшие месяцы» -
«Границы между Турцией и Арменией могут открыться в ближайшие месяцы». Об этом в интервью Medianews.az заявил политический комментатор Мəhəmməd Əsədullazadə.
Он отметил, что предпринимаются шаги в направлении нормализации отношений между Турцией и Арменией: «Также между Азербайджаном и Арменией де-факто достигнуто перемирие. В Армении оппозиционная Республиканская партия бывшего президента Роберта Кочаряна, одного из лидеров реваншистской оппозиции, вновь выносит на рассмотрение парламента законопроект, признающий отрицание «армянского геноцида» уголовным преступлением.
Цель — обвинить премьер-министра Николa Пашиняна в отказе признать надуманное «геноцид» перед выборами и создать впечатление, что он служит интересам Турции.
Оппозиция Армении при поддержке России пытается создать хаос перед первыми следующими парламентскими выборами. Российские чиновники уже в своих заявлениях выступают в соответствии с позицией армянских реваншистов. Это также показывает, что Россия не заинтересована в развитии отношений с Азербайджаном, поскольку продолжает политику выдвижения территориальных претензий с помощью армян.