Tramp Londondan Vaşinqtona hansı nəticələrlə qayıdır?
Böyük Britaniyanın baş naziri Key Starmerlə ABŞ prezidenti Donald Trampın bərabər imzaladıqları müqavilənin arxasından bir-birinə gülümsəməsinə aldanmayın. İki ölkə liderləri arasında dərin fikir ayrılıqları var və Trampın Böyük Britaniya səfəri bu problemi çözə bilmədi.
İki lider arasında ən başlıca fikir ayrılığı Fələstin və Ukrayna məsələsinə baxışlarındadır. Böyük Britaniya ABŞ-ın Yaxın Şərq siyasətinə sarsıdıcı zərbə vurmaq üçün Fələstini bir dövlət kimi tanımaq fikrindədir. ABŞ isə nəyin bahasına olursa olsun bunun qarşısını almağa çalışır.
Zənnimcə, Trampı Böyük Britaniya kralı III Çarlzın ayağına gətirən əsas məsələ də bu idi. Aparılan danışıqlardan ABŞ üçün müsbət nəticənin çıxdığına inanmıram. Trampın səfər sonunda keçirdiyi mətbuat konfransında səsləndirdiyi fikirlərdən də belə anlaşılır. O, çıxışında “bu məsələdə Starmerlə aralarında ciddi fikir ayrılığı olduğunu” səmimi şəkildə etiraf edərək deyib: “Bu, əslində bizim bir neçə fikir ayrılığımızdan biridir".
Ukrayna-Rusiya savaşına fərqli münasibətlərə gəlincə, yadınızdadırsa, Ukrayna prezidenti Zelenskinin Ağ evə məşhur səfəri zamanı təhqirə məruz qalmasından sonra həşəmətli Kral III Çarlz baş nazir Starmerin əlinə bir bitik verib Vaşinqtona göndərmişdi. Bitikdə Böyük Britaniyanın müasir kralının Trampa məktubu yer alırdı. Trampın laqeydliklə qəbul etdiyi bu məktubda ABŞ prezidenti Londona dəvət olunurdu. Dünənki səfər də məhz o vaxtkı dəvətin icabı idi. Təbii ki, kralla prezident arasındakı danışıqların əsas mövzularından biri də, məntiqlə, Ukrayna-Rusiya savaşı olmalı idi.
Səfər sonrası brifinqdə Trampa yönəldilən sual da Rusiya ilə bağlıydı. Tramp bu suala nə qədər qaçaraq cavab versə də, Putinin onu “ara yerdə qoyduğunu” gizlətmədi və rusiyalı həmkarından incidiyini dilə gətirdi. Onu da təkrarladı ki, Ukrayna savaşı çıxarkən hakimiyyət kürsüsündə Bayden oturmuşdu. Yox, əgər Bayden yox, Tramp otursaydı, müharibə ümumiyyətlə olmayacaqdı. Bəs, konkret olaraq, indiki situasiyada onun hansı addımı atacağı ilə bağlı suala isə konkret cavab vermədi.
Bununla belə, o, ilk dəfə Ukrayna savaşının təcavüzkar tərəfinin Rusiya olduğunu etiraf etmək məcburiyyətində qaldı.
Ortaq məxrəcə gəlinməyən əsas məsələlərdən biri də Trampın bütün xahişlərinə rəğmən rəsmi Londonun bəzi ABŞ mallarına gömrük rüsumunu sıfırlamaması oldu. “1News”un məlumatına görə, “Britaniya rəsmiləri bəzi təfərrüatları hələ açıqlanmayan sövdələşməni əldə etmək üçün rəqəmsal xidmətlər vergisini və internet tənzimləməsini ləğv etməyə razı olmayıblar”.
ABŞ-ın London boyunduruğundan qurtulduğu 1812-1814-cü illər müharibəsindən sonra bəlkə də ilk dəfədir ki, bu iki dövlət arasında ciddi fərqli yanaşmalar ortaya çıxır. Əsas qırılma nöqtələrindən birinin Fələstin, digərinin isə Ukrayna məsələsi olması da maraqlıdır. Belə bir zamanda ərəb və digər müsəlman dövlətlərinin “İslam NATO-su” barədə müzakirələrə başlaması təsadüfə bənzəmir. Görünən budur ki, Londonun təşviqi, İsrailin təhrikedici hərəkətləri ilə Yaxın Şərq ölkələri ABŞ-ın təsir dairəsindən uzaqlaşmaq xətti tutmaq ərəfəsindədir. Məhz belə bir məqamda Türkiyədə Milliyyətçi Hərəkat Partiyasının (MHP) başqanı Dövlət Baxçalının Türkiyə-Rusiya-Çin ittifaqından bəhs etməsi də diqqətdən yayınmır.
Qısası, dünyada yeni geopolitik konfiqurasiyanın ortaya çıxmasını müşahidə edirik. Türkiyə və ölkəmiz də bu yeni konfiqurasiyanın tam mərkəzində yer alır. Bir sözlə, yaxın zamanlarda çox ciddi və mürəkkəb proseslərə şahidlik edəcəyik.

С какими результатами Трамп возвращается из Лондона в Вашингтон?
Не доверяйте улыбкам премьер-министра Великобритании Кей Стармера и президента США Дональда Трампа после совместного подписания соглашения. Между лидерами двух стран существуют глубокие разногласия, и визит Трампа в Великобританию не смог решить эту проблему.
Главное разногласие между двумя лидерами касается взглядов на вопросы Палестины и Украины. Великобритания намерена признать Палестину как государство, чтобы нанести сокрушительный удар по ближневосточной политике США. США же пытаются всеми силами этому препятствовать.
По моему мнению, именно этот вопрос и стал главной причиной визита Трампа к королю Великобритании Карлу III. Я не верю, что переговоры принесли положительный результат для США. Нашему мнению об этом способствует и заявление Трампа на пресс-конференции по окончании визита. В своем выступлении он откровенно признал: «Между Стармером и мной существует серьезное разногласие по этому вопросу», добавив: «Это, по сути, одно из наших нескольких разногласий».
Что касается разных отношений к войне между Украиной и Россией, если вспомнить, то после знаменитого визита украинского президента Зеленского в Белый дом, когда он подвергся оскорблениям, великий король Карл III дал премьер-министру Стармеру письмо и отправил его в Вашингтон. В этом письме от современного британского короля Трамп получал приглашение. Трамп принял это письмо без особого интереса. Визит вчера был именно исполнением того приглашения. Естественно, одна из основных тем переговоров между королем и президентом должна была касаться войны между Украиной и Россией.
На брифинге после визита вопрос Трампу также был связан с Россией. Несмотря на попытки уклониться от ответа, Трамп не скрывал, что Путин «проделал уловку» и что он расстроен отношениями с российским коллегой. Он повторил, что когда началась война в Украине, у власти был Байден. Если бы у власти был он, Трамп, войны бы вообще не было. Однако на вопрос о том, какие конкретные шаги он предпримет сейчас, он не дал четкого ответа.
Тем не менее, он впервые признал, что агрессором в войне в Украине является Россия.
Одним из ключевых вопросов, по которому не удалось достичь компромисса, стало то, что несмотря на все просьбы Трампа, официальный Лондон не отменил таможенные пошлины на некоторые товары из США. По информации «1News», «британские власти отказались отменять налог на цифровые услуги и регулирование интернета, чтобы добиться соглашения, детали которого пока не раскрываются».
После войны 1812-1814 годов, которую США провели против британского господства, пожалуй, впервые между двумя государствами возникают серьезные разногласия. Интересно, что один из основных разрывов касается вопроса Палестины, а другой — Украины. В такое время обсуждения арабских и других мусульманских стран о создании «Исламского НАТО» не случайны. Видимо, по инициативе Лондона и провокационным действиям Израиля страны Ближнего Востока готовятся уйти из-под влияния США. Именно в такой момент нельзя не обратить внимания на высказывания председателя Партии националистического движения (ПНД) в Турции Девлета Бахчели о союзе Турция — Россия — Китай.
Короче говоря, мы наблюдаем появление новой геополитической конфигурации в мире. Турция и наша страна находятся в самом центре этой новой конфигурации. Одним словом, в ближайшее время нас ожидают очень серьезные и сложные процессы.