Tramp Londondan Vaşinqtona hansı nəticələrlə qayıdır?
Böyük Britaniyanın baş naziri Key Starmerlə ABŞ prezidenti Donald Trampın bərabər imzaladıqları müqavilənin arxasından bir-birinə gülümsəməsinə aldanmayın. İki ölkə liderləri arasında dərin fikir ayrılıqları var və Trampın Böyük Britaniya səfəri bu problemi çözə bilmədi.
İki lider arasında ən başlıca fikir ayrılığı Fələstin və Ukrayna məsələsinə baxışlarındadır. Böyük Britaniya ABŞ-ın Yaxın Şərq siyasətinə sarsıdıcı zərbə vurmaq üçün Fələstini bir dövlət kimi tanımaq fikrindədir. ABŞ isə nəyin bahasına olursa olsun bunun qarşısını almağa çalışır.
Zənnimcə, Trampı Böyük Britaniya kralı III Çarlzın ayağına gətirən əsas məsələ də bu idi. Aparılan danışıqlardan ABŞ üçün müsbət nəticənin çıxdığına inanmıram. Trampın səfər sonunda keçirdiyi mətbuat konfransında səsləndirdiyi fikirlərdən də belə anlaşılır. O, çıxışında “bu məsələdə Starmerlə aralarında ciddi fikir ayrılığı olduğunu” səmimi şəkildə etiraf edərək deyib: “Bu, əslində bizim bir neçə fikir ayrılığımızdan biridir".
Ukrayna-Rusiya savaşına fərqli münasibətlərə gəlincə, yadınızdadırsa, Ukrayna prezidenti Zelenskinin Ağ evə məşhur səfəri zamanı təhqirə məruz qalmasından sonra həşəmətli Kral III Çarlz baş nazir Starmerin əlinə bir bitik verib Vaşinqtona göndərmişdi. Bitikdə Böyük Britaniyanın müasir kralının Trampa məktubu yer alırdı. Trampın laqeydliklə qəbul etdiyi bu məktubda ABŞ prezidenti Londona dəvət olunurdu. Dünənki səfər də məhz o vaxtkı dəvətin icabı idi. Təbii ki, kralla prezident arasındakı danışıqların əsas mövzularından biri də, məntiqlə, Ukrayna-Rusiya savaşı olmalı idi.
Səfər sonrası brifinqdə Trampa yönəldilən sual da Rusiya ilə bağlıydı. Tramp bu suala nə qədər qaçaraq cavab versə də, Putinin onu “ara yerdə qoyduğunu” gizlətmədi və rusiyalı həmkarından incidiyini dilə gətirdi. Onu da təkrarladı ki, Ukrayna savaşı çıxarkən hakimiyyət kürsüsündə Bayden oturmuşdu. Yox, əgər Bayden yox, Tramp otursaydı, müharibə ümumiyyətlə olmayacaqdı. Bəs, konkret olaraq, indiki situasiyada onun hansı addımı atacağı ilə bağlı suala isə konkret cavab vermədi.
Bununla belə, o, ilk dəfə Ukrayna savaşının təcavüzkar tərəfinin Rusiya olduğunu etiraf etmək məcburiyyətində qaldı.
Ortaq məxrəcə gəlinməyən əsas məsələlərdən biri də Trampın bütün xahişlərinə rəğmən rəsmi Londonun bəzi ABŞ mallarına gömrük rüsumunu sıfırlamaması oldu. “1News”un məlumatına görə, “Britaniya rəsmiləri bəzi təfərrüatları hələ açıqlanmayan sövdələşməni əldə etmək üçün rəqəmsal xidmətlər vergisini və internet tənzimləməsini ləğv etməyə razı olmayıblar”.
ABŞ-ın London boyunduruğundan qurtulduğu 1812-1814-cü illər müharibəsindən sonra bəlkə də ilk dəfədir ki, bu iki dövlət arasında ciddi fərqli yanaşmalar ortaya çıxır. Əsas qırılma nöqtələrindən birinin Fələstin, digərinin isə Ukrayna məsələsi olması da maraqlıdır. Belə bir zamanda ərəb və digər müsəlman dövlətlərinin “İslam NATO-su” barədə müzakirələrə başlaması təsadüfə bənzəmir. Görünən budur ki, Londonun təşviqi, İsrailin təhrikedici hərəkətləri ilə Yaxın Şərq ölkələri ABŞ-ın təsir dairəsindən uzaqlaşmaq xətti tutmaq ərəfəsindədir. Məhz belə bir məqamda Türkiyədə Milliyyətçi Hərəkat Partiyasının (MHP) başqanı Dövlət Baxçalının Türkiyə-Rusiya-Çin ittifaqından bəhs etməsi də diqqətdən yayınmır.
Qısası, dünyada yeni geopolitik konfiqurasiyanın ortaya çıxmasını müşahidə edirik. Türkiyə və ölkəmiz də bu yeni konfiqurasiyanın tam mərkəzində yer alır. Bir sözlə, yaxın zamanlarda çox ciddi və mürəkkəb proseslərə şahidlik edəcəyik.

What results does Trump return with from London to Washington?
Do not be deceived by the smiles exchanged between the Prime Minister of Great Britain, Keir Starmer, and the President of the United States, Donald Trump, after signing the agreement together. There are deep disagreements between the two country leaders, and Trump's visit to Great Britain did not resolve this problem.
The main disagreement between the two leaders is their views on the Palestine and Ukraine issues. Great Britain intends to recognize Palestine as a state to deliver a devastating blow to the US Middle East policy. The US, however, is trying to prevent this at all costs.
In my opinion, the main reason Trump was brought to the feet of King Charles III of Great Britain was this issue. I do not believe the talks yielded a positive result for the US. This is also understood from the statements made by Trump at the press conference he held at the end of his visit. In his speech, he sincerely admitted "there is a serious disagreement between him and Starmer on this issue" and said: "This is actually one of the several disagreements we have."
Regarding different attitudes towards the Ukraine-Russia war, you may recall that after Ukraine’s President Zelensky was insulted during his famous visit to the White House, the magnificent King Charles III handed a note to Prime Minister Starmer to send to Washington. The note contained a letter from the modern king of Great Britain to Trump. This letter, which Trump received indifferently, invited the US president to London. Yesterday’s visit was precisely the execution of that invitation. Naturally, one of the main topics of talks between the king and the president was, logically, the Ukraine-Russia war.
At the post-visit briefing, the question directed to Trump was also related to Russia. Although Trump evaded answering this question, he did not hide that Putin "left him in the middle" and expressed that he was hurt by his Russian counterpart. He also repeated that when the Ukraine war started, Biden was in office. No, if Biden was not in office and Trump was, there would have been no war at all. However, he did not give a direct answer to the specific question about what action he would take in the current situation.
Nevertheless, for the first time, he was forced to admit that Russia is the aggressor in the Ukraine war.
One of the main unresolved issues despite all of Trump’s requests was that official London did not eliminate customs duties on some US goods. According to "1News," "British officials did not agree to remove the digital services tax and internet regulation to secure a deal, the details of which have not yet been disclosed."
Perhaps for the first time since the War of 1812-1814, when the US escaped the yoke of London, serious differences in approaches have arisen between these two states. It is interesting that one of the main breaking points is the Palestine issue and the other is the Ukraine issue. In such a time, it is no coincidence that Arab and other Muslim countries have begun discussions about an "Islamic NATO." Apparently, with London’s encouragement and Israel's provocative actions, Middle Eastern countries are on the verge of moving away from the US sphere of influence. It is no coincidence either that at such a moment, the leader of the Nationalist Movement Party (MHP) in Turkey, Devlet Bahçeli, spoke about a Turkey-Russia-China alliance.
In short, we are witnessing the emergence of a new geopolitical configuration in the world. Turkey and our country are at the very center of this new configuration. In a word, in the near future, we will witness very serious and complex processes.