Siyasi sui-qəsdlər fövqəldövləti hara aparır? -
Siyasi sui-qəsdlər fövqəldövləti hara aparır? - Amerikada yaşayan azərbaycanlı politoloqun açıqlaması
ABŞ Prezidenti Donald Trampın qatı tərəfdarlarından olan respublikaçı siyasətçi, mühafizəkar fəal Çarli Kirk qətlə yetirildi. Bu qətlin motivlərini necə izah etmək olar? Çarli Kirkin öldürülməsi ABŞ-nin daxili və xarici siyasətində hansısa dəyişikliklərə səbəb ola bilərmi?
Mövzu ilə bağlı Medianews.az ABŞ-də yaşayan politoloq Ərəstun Orucluya müraciət edib.
Ə.Oruclu bildirib ki, Çarli Kirkin qətli Amerika siyasətində artıq sözdən əmələ keçən zorakılığın artmasının əlamətidir: “Bir neçə ay əvvəl Minnesota ştatında yerli qanunverici orqanın iki nümayəndəsinə sui-qəsd olmuşdu. Ondan əvvəl isə, keçən ilin sonunda seçki kamaniyasında Donald Trampın özünə qarşı sui-qəsdə cəhd edilmişdi. Bu artıq göstərir ki, Amerika siyasətində qütbləşmə sözdən əmələ, həm də radikal əmələ keçir. Bu qütbləşmənin başlıca səbəbkarlarından biri Trampdır. Çünki onun niqtlərinin çoxu nifrət nitiqidir. O, qarşı tərəfə münasibətdə çox barışmaz mövqe tutur. Rəqiblərini nədə gəldi ittiham edir və heç bir ifadəsinə görə məsuliyyət duymur. Bu da istər-istəməz cəmiyyətdə qütbləşməni, parçalanmanı dərinləşdirir”.
Politoloq vurğulayıb ki, amerikalılar dünyanın ən silahlanmış xalqlarındandır: “Müxtəlif statistik rəqəmlərə görə, ABŞ-də əhali sayından çox silah sayı var. 340 milyon əhalinin isə içində, təbii ki, ən müxtəlif psixikaya malik insanlar var.  Müxtəlif psixika dedikdə mən həm qəzəb, şiddət, nifrət tərəfdarı olanları, həm də psixi poblemləri olanları nəzərdə tuturam. Təkcə bu il ərzində Amerikada 300-dən artıq silahlı insident olub. Bu statistika ilbəil artmaqdadır. Belə olan halda da təbii ki, ictimai, siyasi fəallara, jurnalistlərə, siyasətçilərə də sui-qəsdlər ola bilər. Bunlar siyasi motivli sui-qəsdlərdir. Ona görə də daha təhlükəlidir.
Belə hadisələr ABŞ-nin daxili siyasətinə necə təsir göstərəcək? Təbii ki, ölkə bir az da qütbləşəcək. Demokratlar və respublikaçılar bir-birinə qarşı indikindən də sərt ritorikaya keçəcəklər. Artıq Trampa yaxın media buna başlayıb. Trampın özü də dünənki müraciətində yenə solçu medianı hədəfə aldı. O, solçu dedikdə demokratları nəzərdə tutur. Belə bir şəraitdə əlbəttə ki, ABŞ-nin daxili siyasətində gərginlik artacaq. Daxildəki gərginlik isə öz növbəsində istər-istəməz xarici siyasətə təsir edəcək. Daxildən diqqəti yayındırmaq üçün xarici siyasətdə daha populist, deməli, həm də daha yanlış addımlar atılacaq. Tramp həmişə daxildəki problemləri ört-basdıq etmək üçün xaricdə problemlər yaradır”.

Куда ведут государственные перевороты? -
Куда ведут государственные перевороты? - Заявление азербайджанского политолога, проживающего в Америке
Республиканский политик и консервативный активист Чарли Кирк, один из ярых сторонников президента США Дональда Трампа, был убит. Как можно объяснить мотивацию этого убийства? Может ли убийство Чарли Кирка привести к каким-либо изменениям во внутренней и внешней политике США?
По этой теме Medianews.az обратился к политологу Арастуну Оруджлу, проживающему в США.
А. Оруджлу заявил, что убийство Чарли Кирка является признаком роста насилия, переходящего из слов в действия в американской политике: «Несколько месяцев назад в штате Миннесота были предприняты покушения на двух представителей местного законодательного органа. А в конце прошлого года на выборах был осуществлён покушение и на самого Дональда Трампа. Это уже показывает, что раскол в американской политике переходит из слов в действия, причём в радикальные. Одним из основных виновников этого раскола является Трамп, поскольку многие его речи носят ненавистнический характер. Он занимает очень бескомпромиссную позицию по отношению к противникам. Обвиняет своих оппонентов во всём, за свои слова он не несёт никакой ответственности. Это неизбежно углубляет раскол и раскалывание общества.»
Политолог подчеркнул, что американцы — одна из самых вооружённых наций в мире: «Согласно разным статистическим данным, в США оружия больше, чем населения. При населении в 340 миллионов есть, конечно, люди с разной психикой. Под разной психикой я понимаю как тех, кто склонен к гневу, насилию и ненависти, так и людей с психическими проблемами. Только за этот год в Америке произошло более 300 инцидентов с применением оружия. Эта статистика растёт с каждым годом. В такой ситуации, естественно, могут случаться и покушения на общественных и политических деятелей, журналистов, политиков. Это политически мотивированные покушения. Поэтому они более опасны.»
Как такие события повлияют на внутреннюю политику США? Конечно, страна станет ещё более расколотой. Демократы и республиканцы начнут вести между собой более жёсткую риторику, чем сейчас. Уже СМИ, близкие к Трампу, начали это. Сам Трамп в своём вчерашнем обращении снова атаковал левую прессу. Под «левыми» он понимает демократов. В такой обстановке, конечно, напряжённость во внутренней политике США возрастёт. Эта внутренняя напряжённость, в свою очередь, неизбежно скажется на внешней политике. Чтобы отвлечь внимание изнутри, во внешней политике будут предприниматься более популистские, а значит, и более неверные шаги. Трамп всегда создавал проблемы за рубежом, чтобы замаскировать внутренние проблемы.»