Siyasi sui-qəsdlər fövqəldövləti hara aparır? -
Siyasi sui-qəsdlər fövqəldövləti hara aparır? - Amerikada yaşayan azərbaycanlı politoloqun açıqlaması
ABŞ Prezidenti Donald Trampın qatı tərəfdarlarından olan respublikaçı siyasətçi, mühafizəkar fəal Çarli Kirk qətlə yetirildi. Bu qətlin motivlərini necə izah etmək olar? Çarli Kirkin öldürülməsi ABŞ-nin daxili və xarici siyasətində hansısa dəyişikliklərə səbəb ola bilərmi?
Mövzu ilə bağlı Medianews.az ABŞ-də yaşayan politoloq Ərəstun Orucluya müraciət edib.
Ə.Oruclu bildirib ki, Çarli Kirkin qətli Amerika siyasətində artıq sözdən əmələ keçən zorakılığın artmasının əlamətidir: “Bir neçə ay əvvəl Minnesota ştatında yerli qanunverici orqanın iki nümayəndəsinə sui-qəsd olmuşdu. Ondan əvvəl isə, keçən ilin sonunda seçki kamaniyasında Donald Trampın özünə qarşı sui-qəsdə cəhd edilmişdi. Bu artıq göstərir ki, Amerika siyasətində qütbləşmə sözdən əmələ, həm də radikal əmələ keçir. Bu qütbləşmənin başlıca səbəbkarlarından biri Trampdır. Çünki onun niqtlərinin çoxu nifrət nitiqidir. O, qarşı tərəfə münasibətdə çox barışmaz mövqe tutur. Rəqiblərini nədə gəldi ittiham edir və heç bir ifadəsinə görə məsuliyyət duymur. Bu da istər-istəməz cəmiyyətdə qütbləşməni, parçalanmanı dərinləşdirir”.
Politoloq vurğulayıb ki, amerikalılar dünyanın ən silahlanmış xalqlarındandır: “Müxtəlif statistik rəqəmlərə görə, ABŞ-də əhali sayından çox silah sayı var. 340 milyon əhalinin isə içində, təbii ki, ən müxtəlif psixikaya malik insanlar var.  Müxtəlif psixika dedikdə mən həm qəzəb, şiddət, nifrət tərəfdarı olanları, həm də psixi poblemləri olanları nəzərdə tuturam. Təkcə bu il ərzində Amerikada 300-dən artıq silahlı insident olub. Bu statistika ilbəil artmaqdadır. Belə olan halda da təbii ki, ictimai, siyasi fəallara, jurnalistlərə, siyasətçilərə də sui-qəsdlər ola bilər. Bunlar siyasi motivli sui-qəsdlərdir. Ona görə də daha təhlükəlidir.
Belə hadisələr ABŞ-nin daxili siyasətinə necə təsir göstərəcək? Təbii ki, ölkə bir az da qütbləşəcək. Demokratlar və respublikaçılar bir-birinə qarşı indikindən də sərt ritorikaya keçəcəklər. Artıq Trampa yaxın media buna başlayıb. Trampın özü də dünənki müraciətində yenə solçu medianı hədəfə aldı. O, solçu dedikdə demokratları nəzərdə tutur. Belə bir şəraitdə əlbəttə ki, ABŞ-nin daxili siyasətində gərginlik artacaq. Daxildəki gərginlik isə öz növbəsində istər-istəməz xarici siyasətə təsir edəcək. Daxildən diqqəti yayındırmaq üçün xarici siyasətdə daha populist, deməli, həm də daha yanlış addımlar atılacaq. Tramp həmişə daxildəki problemləri ört-basdıq etmək üçün xaricdə problemlər yaradır”.

Where do political coups lead a superstate? - Statement of an Azerbaijani political scientist living in America
Republican politician and conservative activist Charlie Kirk, a staunch supporter of US President Donald Trump, was assassinated. How can the motives behind this murder be explained? Could Charlie Kirk's killing lead to any changes in US domestic and foreign policy?
Medianews.az has turned to political analyst Ərəstun Oruclu, who resides in the United States, for commentary on the subject.
Ə. Oruclu stated that Charlie Kirk’s assassination is a sign of the increasing transition from words to violence in American politics: “A few months ago, two members of a local legislative body in the state of Minnesota were targeted by assassination attempts. Prior to that, at the end of last year’s election campaign, there was an attempt on Donald Trump himself. This already shows that polarization in American politics is moving not only from words but also into radical actions. One of the main culprits of this polarization is Trump. Because many of his speeches are speeches of hatred. He takes a very uncompromising stance toward the opposing side. He accuses his rivals of anything and feels no responsibility for any of his statements. This inevitably deepens polarization and division in society.”
The political analyst emphasized that Americans are among the most heavily armed peoples in the world: “According to various statistics, there are more guns than people in the US. Among a population of 340 million, naturally, there are people with very diverse psychological profiles. By different psychologies, I mean both those who are prone to anger, violence, hatred, and those who have mental health problems. Just this year alone, there have been more than 300 armed incidents in America. This statistic is increasing year by year. Under such circumstances, naturally, political activists, journalists, politicians can also be targets of assassination attempts. These are politically motivated assassinations. Therefore, they are even more dangerous.”
How will these events impact US domestic policy? Naturally, the country will become even more polarized. Democrats and Republicans will shift to rhetoric even harsher than now. The media close to Trump has already begun doing this. Trump himself targeted the leftist media again in his statement yesterday. By leftist, he means the Democrats. In such a situation, of course, tensions in US domestic policy will increase. Internal tension, in turn, will inevitably affect foreign policy. To divert attention from internal matters, more populist and therefore more wrong moves will be made in foreign policy. Trump always creates problems abroad in order to cover up problems at home.”