Seysmik fəallıq: Azərbaycanda güclü zəlzələ ehtimalı nə dərəcədə realdır?
Azərbaycan seysmik baxımdan fəal bölgələrdən biridir və vaxtaşırı müxtəlif yeraltı təkanlar qeydə alınır. Elm adamları zəlzələnin dəqiq vaxtını proqnozlaşdıra bilməsələr də, riskin mövcud olduğunu vurğulayırlar. Buna görə də təhlükəsizlik qaydalarına əməl etmək və maarifləndirməni artırmaq mühüm əhəmiyyət daşıyır. Bəs yaxın vaxtlarda Azərbaycanda güclü zəlzələ baş verə bilərmi?
Mövzu ilə bağlı Medianews.az-a açıqlamasında Elm və Təhsil Nazirliyinin Geologiya və Geofizika İnstitutunun Seysmologiya və Seysmik Təhlükənin Qiymətləndirilməsi şöbəsinin müdiri, elmlər doktoru, dosent Qulam Babayev bildirdi ki, regionun seymik fəallığında Azərbaycan sabit və yaxud kənarda qala bilməz. Fizika qanunlarına uyğun olaraq Azərbaycanda da hərəkət dinamikası mövcud olmalıdır.
Ekspertin sözlərinə görə, Türkiyə və İrandan fərqli olaraq Azərbaycanda yerdəyişmə prosesləri və dərinlikdə baş verən proseslər o qədər intensiv deyil:
“Güclü və dağıdıcı zəlzələlərin baş verməsi ehtimalı aşağıdır. Azərbaycanda dağıdıcı zəlzələnin baş verəcəyini düşünmürəm. Digər ölkələrdə yerdəyişmənin sürəti Azərbaycandan daha yüksəkdir. Azərbaycanda yerdəyişmə sürəti digər ölkələrlə müqayisədə elə də intensiv deyil. Lakin hiss olunacaq zəlzələlər istisna deyil”.
Qulam Babayev vurğulayıb ki, hiss olunan zəlzələlər adətən 3.5–5 maqnituda arasında olur:
“Burada dərinlik də böyük rol oynayır. Məsələn, əgər 50–60 km dərinlikdə 5.5 maqnitudalı zəlzələ baş verirsə, səthdə onun təsiri zəifləyə bilər, çünki seysmik dalğaların udulma əmsalı var. Səthə yaxın, 8–10 km dərinlikdə 3.4 maqnitudalı zəlzələ baş verərsə, bu artıq hiss olunacaq və hətta bir qədər vahiməli ola bilər. Amma güclü və dağıdıcı zəlzələlərin Azərbaycanda baş verməsi istisnadır və gözlənilən deyil”.

Seismic activity: How realistic is the possibility of a strong earthquake in Azerbaijan?
Azerbaijan is one of the seismically active regions and various underground tremors are periodically recorded. Although scientists cannot predict the exact time of an earthquake, they emphasize that the risk exists. Therefore, it is very important to comply with safety rules and increase awareness. So, could a strong earthquake occur in Azerbaijan in the near future?
Regarding the topic, Gulam Babayev, Head of the Seismology and Seismic Hazard Assessment Department at the Institute of Geology and Geophysics of the Ministry of Science and Education, Doctor of Science, Associate Professor, told Medianews.az that Azerbaijan cannot remain stable or aside from the seismic activity of the region. In accordance with the laws of physics, there must be dynamic movement in Azerbaijan as well.
According to the expert, unlike Turkey and Iran, the displacement processes and the processes occurring at depth in Azerbaijan are not as intense:
“The probability of strong and destructive earthquakes is low. I do not believe a destructive earthquake will occur in Azerbaijan. The rate of displacement in other countries is higher than in Azerbaijan. The displacement rate in Azerbaijan is not as intense compared to other countries. However, earthquakes that can be felt are not excluded.”
Gulam Babayev emphasized that the felt earthquakes are usually between magnitude 3.5 and 5:
“Here the depth also plays a significant role. For example, if an earthquake of magnitude 5.5 occurs at a depth of 50-60 km, its effect on the surface may weaken because seismic waves have an absorption coefficient. If an earthquake of magnitude 3.4 occurs near the surface, at a depth of 8-10 km, it will already be felt and could even cause some panic. But strong and destructive earthquakes occurring in Azerbaijan are exceptional and not expected.”