Ramiz Mehdiyev ordenlərini itirəcəkmi? –
Azərbaycan Respublikası Təhlükəsizlik Şurasının üzvü, həqiqi dövlət müşaviri, akademik Ramiz Mehdiyev hakimiyyəti zorla ələ keçirmə və ya zorla saxlama, dövlətə xəyanət və cinayət yolu ilə əldə edilmiş xeyli miqdarda əmlakı leqallaşdırma kimi ağır cinayətlərdə suçlanır. Səbail Rayon Məhkəməsinin qərarı ilə onun barəsində 4 aylıq ev dustaqlığı qətimkan tədbiri seçilib. İstintaq gedir.
Medianews.az xatırladır ki, 1995-ci ildən 2019-cu il oktyabrın 23-dək Prezident Administrasiyasının (2009-cu ilədək Prezidentin İcra Aparatı adlanıb) rəhbəri, 2019-cu il oktyabrın 23-dən 2022-ci il fevralın 19-dək Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti olmuş Ramiz Mehdiyev müxtəlif vaxtlarda Azərbaycanın yüksək dövlət mükafatları - “Heydər Əliyev”, “İstiqlal”, “Şöhrət” və “Şərəf” ordenləri ilə təltif olunub.
Ramiz Mehdiyevə qarşı irəli sürülən ittihamlar sübuta yetirilsə, bu ittihamlar üzrə barəsində məhkəmə hökmü çıxarılsa, o, təltif olunduğu ordenlərdən məhrum edilə bilərmi?
Hüquqşünas Əkrəm Həsənov Medianews.az-ın sualına belə cavab verib:
“Əgər barəsində məhkəmə hökmü olacaqsa, onda Ramiz Mehdiyev orden və medallardan da məhrum oluna bilər. Ona çox ağır ittihamlar verilib. Bu ittihamlar birbaşa dövlətin təhlükəsizliyi ilə bağlıdır. Belə ağır cinayətləri törətməkdə təqsiri sübuta yetirilən şəxs dövlətin yüksək orden və medallarını daşımaqda davam edə bilməz”.

Рамиз Мехдиев лишится своих орденов? –
Член Совета Безопасности Азербайджанской Республики, действительный государственный советник, академик Рамиз Мехдиев обвиняется в тяжких преступлениях, таких как насильственный захват или удержание власти, государственная измена и легализация значительных средств, приобретенных преступным путем. По решению Сабаильского районного суда в отношении него избрана мера пресечения в виде домашнего ареста сроком на 4 месяца. Идет следствие.
Medianews.az напоминает, что с 1995 года до 23 октября 2019 года Рамиз Мехдиев был руководителем Администрации Президента (до 2009 года называлась Исполнительным аппаратом Президента), а с 23 октября 2019 года по 19 февраля 2022 года — президентом Национальной академии наук. В разное время он был награжден высокими государственными наградами Азербайджана — орденами «Гейдар Алиев», «Истиглал», «Шохрет» и «Шерафет».
Может ли Рамиз Мехдиев быть лишен наград, если предъявленные ему обвинения будут доказаны и по ним будет вынесен судебный приговор?
Юрист Экрэм Гасанов ответил на вопрос Medianews.az следующим образом:
«Если будет вынесен судебный приговор, тогда Рамиз Мехдиев может быть также лишен орденов и медалей. Ему предъявлены очень серьезные обвинения. Эти обвинения напрямую связаны с государственной безопасностью. Человек, признанный виновным в совершении таких тяжких преступлений, не может продолжать носить высокие государственные ордена и медали».