Putinin Polşanı hədəf seçməkdə məqsədi -
Politoloq Elxan Şhinoğlu bu gecə Rusiya dronlarının NATO ölkəsi olan Polşanın hava məkanını pozması hadisəsini Medianews.az-a şərh edib.
O xatırladıb ki, Rusiya Prezidenti Vladimir Putin Ukrayna müharibəsi fonunda özünü “sülhpərvər” kimi göstərmək üçün tez-tez eyni fikir təkrarlayır: “Rusiyanın NATO ölkələrinə hücum etmək fikri yoxdur. Qərb ölkələrində belə düşünənlər varsa, ağıllarını itiriblər”.
E.Şahinoğlu vurğulayıb ki, Kreml sahibi bu günə qədər çox yalan danışıb və bu da onlardan biridir: “Putinin əmri olmasaydı, Rusiya dronları NATO üzvü olan Polşanın hava sahəsinə daxil olmazdı. Dronlar Polşanın hava sahəsində daxil olmaq üçün Ukraynanın qərb bölgələrindən keçib. Müharibə Ukraynanın şərqində gedir, Rusiya dronları isə cəbhə bölgəsindən min kilometrlərlə uzaq məsafə qət edib”.
Politoloqun fikrincə, Putin ABŞ Prezidenti Donald Trampı yalandan tərifləməklə məşğuldur, reallıqda isə o, Ağ ev sahibinin imicinə zərbələr vurmaqda davam edir: “Prezidentlərin Alyaska görüşündən sonra Rusiyanın Ukraynaya qarşı işğalçı müharibəsi genişlənib, paytaxt Kiyev bombalanır, mülki insanlar həlak olurlar.
Putin Polşanı hədəf seçməklə NATO-nun və Vaşinqtonun nəbzini yoxlayır. Vaşinqton və Brüssel əməli tədbirlər görməyəcəkləri halda Polşadan sonra Rusiya dronları digər NATO üzvləri olan Baltik ölkələri, o cümlədən Finlandiyanın hava sahəsində də görünəcək”.

Putin's aim in targeting Poland -
Political scientist Elkhan Shahinoglu commented tonight to Medianews.az on the incident of Russian drones violating the airspace of Poland, a NATO country.
He reminded that Russian President Vladimir Putin frequently repeats the same idea to portray himself as a "peacemaker" against the backdrop of the war in Ukraine: "Russia has no intention of attacking NATO countries. Those who think like that in Western countries have lost their minds."
E. Shahinoglu emphasized that the Kremlin owner has lied many times so far, and this is one of them: "If it were not for Putin's order, Russian drones would not have entered the airspace of Poland, a NATO member. The drones passed through Ukraine's western regions to enter Poland's airspace. The war is taking place in eastern Ukraine, but Russian drones have traveled thousands of kilometers from the front line."
According to the political scientist, Putin is engaged in falsely praising US President Donald Trump, while in reality he continues to damage the image of the White House occupant: "After the Presidents' meeting in Alaska, Russia's aggressive war against Ukraine has expanded, Kyiv, the capital, is being bombed, civilians are dying.
By targeting Poland, Putin is testing the pulse of NATO and Washington. If Washington and Brussels do not take swift measures, after Poland, Russian drones will also be seen in the airspace of other NATO members such as the Baltic countries, including Finland."