Putinin Polşanı hədəf seçməkdə məqsədi -
Politoloq Elxan Şhinoğlu bu gecə Rusiya dronlarının NATO ölkəsi olan Polşanın hava məkanını pozması hadisəsini Medianews.az-a şərh edib.
O xatırladıb ki, Rusiya Prezidenti Vladimir Putin Ukrayna müharibəsi fonunda özünü “sülhpərvər” kimi göstərmək üçün tez-tez eyni fikir təkrarlayır: “Rusiyanın NATO ölkələrinə hücum etmək fikri yoxdur. Qərb ölkələrində belə düşünənlər varsa, ağıllarını itiriblər”.
E.Şahinoğlu vurğulayıb ki, Kreml sahibi bu günə qədər çox yalan danışıb və bu da onlardan biridir: “Putinin əmri olmasaydı, Rusiya dronları NATO üzvü olan Polşanın hava sahəsinə daxil olmazdı. Dronlar Polşanın hava sahəsində daxil olmaq üçün Ukraynanın qərb bölgələrindən keçib. Müharibə Ukraynanın şərqində gedir, Rusiya dronları isə cəbhə bölgəsindən min kilometrlərlə uzaq məsafə qət edib”.
Politoloqun fikrincə, Putin ABŞ Prezidenti Donald Trampı yalandan tərifləməklə məşğuldur, reallıqda isə o, Ağ ev sahibinin imicinə zərbələr vurmaqda davam edir: “Prezidentlərin Alyaska görüşündən sonra Rusiyanın Ukraynaya qarşı işğalçı müharibəsi genişlənib, paytaxt Kiyev bombalanır, mülki insanlar həlak olurlar.
Putin Polşanı hədəf seçməklə NATO-nun və Vaşinqtonun nəbzini yoxlayır. Vaşinqton və Brüssel əməli tədbirlər görməyəcəkləri halda Polşadan sonra Rusiya dronları digər NATO üzvləri olan Baltik ölkələri, o cümlədən Finlandiyanın hava sahəsində də görünəcək”.

Целью Путина в выборе Польши в качестве цели является -
Политолог Элхан Шахиноğlu в ночь инцидента с нарушением российского дрона воздушного пространства Польши, страны НАТО, прокомментировал событие для Medianews.az.
Он напомнил, что президент России Владимир Путин на фоне войны в Украине часто повторяет одну и ту же мысль, позиционируя себя как «миротворца»: «Россия не собирается нападать на страны НАТО. Если в западных странах есть такие, кто так думает, то они сошли с ума».
Э.Шахиноğlu подчеркнул, что владелец Кремля до сих пор много лгал, и это тоже одна из лживых заявлений: «Если бы не было приказа Путина, российские дроны не вошли бы в воздушное пространство Польши, являющейся членом НАТО. Дроны проникли в воздушное пространство Польши, пройдя через западные регионы Украины. Война идет на востоке Украины, а российские дроны преодолели тысячи километров, чтобы попасть далеко от зоны боевых действий».
По мнению политолога, Путин занимается лживым восхвалением президента США Дональда Трампа, на самом деле же он продолжает наносить удары по имиджу хозяина Белого дома: «После встречи президентов в Аляске, агрессивная война России против Украины расширилась, столица Киев подвергается бомбардировкам, гибнут мирные жители.
Путин, выбрав Польшу в качестве цели, проверяет пульс НАТО и Вашингтона. Если Вашингтон и Брюссель не примут оперативных мер, после Польши российские дроны появятся в воздушном пространстве других членов НАТО — стран Балтии, включая Финляндию».