Putinin ən yaxın silahdaşı istefa verdi –
Rusiya Prezident Administrasiyası rəhbərinin müavini Dmitri Kozak həftəsonu vəzifəsindən istefa ərizəsi yazıb. Bu barədə qərarla tanış olan mənbələrə istinadən RБК məlumat yayıb. Bildirilir ki, yaxın günlərdə Kozak kollektivlə vidalaşacaq və biznes sahəsinə keçidlə bağlı müxtəlif təklifləri nəzərdən keçirir.
Musavat.com xəbər verir ki, Dmitri Kozak illərdir prezident Vladimir Putinin ən yaxın çevrəsində yer alan fiqurlardan biridir. O, Ukrayna, Qarabağ və postsovet məkanındakı həssas proseslərdə Kremlə ən çox etimad edilən vasitəçi kimi çıxış edib. Məhz buna görə də onun qəfil istefası Moskva elitasında ciddi suallar doğurub.
Rəsmi versiyaya görə, Kozak biznes təkliflərini nəzərdən keçirir. Lakin analitiklər bildirirlər ki, yüksəkvəzifəli məmurların biznesə keçməsi Rusiyada tez-tez rast gəlinən haldır və çox vaxt bu addım siyasi manevr kimi qiymətləndirilir.
Keçmiş Administrasiya rəhbəri Aleksandr Voloşin Kreml komandasında çalışdıqdan sonra böyük korporasiyaların – RАО «ЕЭС Rossii» və «NorNikel»in idarə heyətlərinə rəhbərlik edib. Digər nümunə isə Aleksey Kudrindir: Hesablama Palatasının rəhbəri postundan sonra «Yandeks»də korporativ müşavir kimi fəaliyyətini davam etdirib.
Musavat.com yazarına görə, Kozakın gedişi sadəcə “biznesə transfer” deyil, həm də Kreml daxilində qüvvələr balansının dəyişdiyinin göstəricisi ola bilər. Çoxillik silahdaşını itirən Putin, əslində, bu prosesi özü idarə edir. Beləliklə, Kremlin ən etibarlı kadrlarından birinin səhnədən uzaqlaşdırılması Moskvanın siyasi sistemində yeni dövrün başlanğıcı kimi qiymətləndirilir.

Ближайший соратник Путина подал в отставку –
Заместитель руководителя Администрации Президента России Дмитрий Козак в выходные написал заявление об отставке. Об этом сообщает РБК со ссылкой на источники, знакомые с решением. Сообщается, что в ближайшие дни Козак попрощается с коллективом и рассматривает различные предложения, связанные с переходом в бизнес.
Musavat.com сообщает, что Дмитрий Козак на протяжении многих лет является одним из самых близких к президенту Владимиру Путину фигур. Он выступал в роли наиболее доверенного посредника Кремля в вопросах Украины, Карабаха и чувствительных процессов в постсоветском пространстве. Именно поэтому его внезапная отставка вызвала серьезные вопросы в московской элите.
Официальная версия заключается в том, что Козак рассматривает бизнес-предложения. Однако аналитики отмечают, что переход высокопоставленных чиновников в бизнес — распространенное явление в России и часто воспринимается как политический маневр.
Бывший руководитель Администрации Александр Волошин после работы в команде Кремля возглавлял совет директоров крупных корпораций — РАО «ЕЭС России» и «НорНикеля». Другим примером является Алексей Кудрин: после поста главы Счетной палаты он продолжил деятельность в «Яндексе» в качестве корпоративного советника.
По мнению автора Musavat.com, уход Козака — это не просто «переход в бизнес», но и показатель изменения баланса сил внутри Кремля. Потеряв многолетнего соратника, Путин на самом деле управляет этим процессом. Таким образом, удаление одного из самых надежных кадров Кремля со сцены рассматривается как начало новой эры в политической системе Москвы.