Prezidentin fərmanı ictimaiyyətə səhv təqdim olunub -
Avqustun 25-də Prezident İlham Əliyev “Səfərbərlik və Hərbi Xidmətə Çağırış üzrə Dövlət Xidməti haqqında Əsasnamə”də dəyişiklik edilməsi barədə fərman imzalayıb.
Fərman əsasnamənin 1.1-ci bəndindən “ali təhsil müəssisələri tələbələrinin zabitlər hazırlanan xüsusi proqram üzrə hərbi hazırlığı,” sözlərinin çıxarılmasını da nəzərdə tutur.
Medianews.az qeyd edir ki, 25 avqust fərmanına qədər “Səfərbərlik və Hərbi Xidmətə Çağırış üzrə Dövlət Xidməti haqqında Əsasnamə”nin 1.1-ci bəndi belə idi:
1.1. Azərbaycan Respublikasının Səfərbərlik və Hərbi Xidmətə Çağırış üzrə Dövlət Xidməti (bundan sonra - Xidmət) Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarının hərbi-vətənpərvərlik tərbiyəsi, müddətli həqiqi hərbi xidmətə çağırışaqədərki hazırlığı, həqiqi hərbi xidmətə çağırışı, ehtiyatda xidmətkeçməsi, səfərbərlik hazırlığı və səfərbərlik üzrə çağırışı, xüsusi hərbi ixtisaslar üzrə hazırlığı, ali təhsil müəssisələri tələbələrinin zabitlər hazırlanan xüsusi proqram üzrə hərbi hazırlığı, (seçdirmə Medianews.az-ındır) Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələrinin və qanunvericiliklə nəzərdə tutulmuş digər silahlı birləşmələrin (bundan sonra - Silahlı Qüvvələr və digər silahlı birləşmələr) sülh dövründə çağırışçılarla, səfərbərlik zamanı və müharibə dövründə Silahlı Qüvvələrin və digər silahlı birləşmələrin, habelə xüsusi birləşmələrin hərbi vəzifəlilərlə və hərbi-nəqliyyat vasitələri ilə, eləcə də mülki heyət vəzifələrində işləmək üçün vətəndaşlarla komplektləşdirilməsi sahələrində (bundan sonra - müvafiq sahədə) dövlət siyasətini və tənzimlənməsini həyata keçirən mərkəzi icra hakimiyyəti orqanıdır.
Beləliklə, Prezidentin 25 avqust fərmanı ilə “ali təhsil müəssisələri tələbələrinin zabitlər hazırlanan xüsusi proqram üzrə hərbi hazırlığı,” sözləri bu bənddən çıxarılıb.
Elə həmin gün fərman Azərbaycan mediasında “Səfərbərlik və Hərbi Xidmətə Çağırış üzrə Dövlət Xidmətinin ali təhsil müəssisələri tələbələrinin zabitlər hazırlanan xüsusi proqram üzrə hərbi hazırlığı sahəsində səlahiyyətinin ləğv edilməsi” kimi yozulub və Prezidentin fərmanı ictimaiyyətə “Səfərbərlik və Hərbi Xidmətə Çağırış üzrə Dövlət Xidmətinin səlahiyyətlərindən biri ləğv edildi” şəklində təqdim olunub.
Medianews.az bildirir ki, bu təqdimat yanlışdır. Çünki Azərbaycanda ali təhsil müəssisələri tələbələrinin zabitlər hazırlanan xüsusi proqram üzrə hərbi hazırlığı nə az, nə çox, 7 il əvvəl ləğv olunub.
2018-ci ilin oktyabr ayının 12-də Prezident İlham Əliyev “Hərbi vəzifə və hərbi xidmət haqqında” qanuna dəyişiklik edib. Dəyişikliklərdən biri də qanunun “Ali təhsil müəssisələri tələbələrinin zabitlər hazırlanan xüsusi proqram üzrə hərbi hazırlığı” adlı 11-ci maddəsinin tamamilə ləğv edilməsindən ibarət olub. Yəni Azərbaycanda ali təhsil müəssisələri tələbələrinin zabitlər hazırlanan xüsusi proqram üzrə hərbi hazırlığı deyilən bir proses, bir proqram yoxdur, buna 2018-ci ildə son qoyulub.
Sadəcə olaraq “Səfərbərlik və Hərbi Xidmətə Çağırış üzrə Dövlət Xidməti haqqında Əsasnamə”nin 1.1-ci bəndində “ali təhsil müəssisələri tələbələrinin zabitlər hazırlanan xüsusi proqram üzrə hərbi hazırlığı,” sözləri qalıbmış və bu, yalnız indi – 2025-ci ildə əsasnamədən çıxarılır. Həmin sözlərin əsasnamədən çıxarılması isə Səfərbərlik və Hərbi Xidmətə Çağırış üzrə Dövlət Xidmətinin səlahiyyətinin ləğvi anlamına gələ bilməz. Ali təhsil müəssisələri tələbələrinin zabitlər hazırlanan xüsusi proqram üzrə hərbi hazırlığı çoxdan ləğv edildiyindən onsuz da Səfərbərlik və Hərbi Xidmətə Çağırış üzrə Dövlət Xidmətinin bu sahədə fəaliyyəti, səlahiyyəti yox idi. Olmayan bir proqram üzrə nə fəaliyyət, nə səlahiyyət ola bilər ki?..

Указ президента был неверно представлен общественности -
25 августа Президент Ильхам Алиев подписал указ о внесении изменений в «Положение о Государственной службе по мобилизации и призыву на военную службу».
Указ предусматривает исключение слов «военная подготовка студентов высших учебных заведений по специальной программе подготовки офицеров» из пункта 1.1 положения.
Medianews.az отмечает, что до указа от 25 августа пункт 1.1 «Положения о Государственной службе по мобилизации и призыву на военную службу» звучал так:
1.1. Государственная служба по мобилизации и призыву на военную службу Азербайджанской Республики (далее – Служба) осуществляет государственную политику и регулирование в области военно-патриотического воспитания граждан Азербайджанской Республики, довоенной подготовки к срочной военной службе, призыва на срочную военную службу, прохождения службы в запасе, мобилизационной подготовки и мобилизационного призыва, подготовки по специальным военным специальностям, военной подготовки студентов высших учебных заведений по специальной программе подготовки офицеров, (выделение Medianews.az) комплектования Вооружённых Сил Азербайджанской Республики и других вооружённых формирований, предусмотренных законодательством (далее – Вооружённые Силы и другие вооружённые формирования) в мирное время призывниками, в условиях мобилизации и военного времени Вооружённых Сил и других вооружённых формирований, а также специальных формирований военнослужащими и военной техникой, а также гражданским персоналом, работающим по должностям, связанным с военной службой, (далее – соответствующая область).
Таким образом, указом Президента от 25 августа из этого пункта были исключены слова «военной подготовки студентов высших учебных заведений по специальной программе подготовки офицеров».
В тот же день указ был истолкован в азербайджанской прессе как «лишение Государственной службы по мобилизации и призыву на военную службу полномочий в сфере военной подготовки студентов высших учебных заведений по специальной программе подготовки офицеров», а указ Президента был представлен общественности как «одно из полномочий Государственной службы по мобилизации и призыву на военную службу было отменено».
Medianews.az сообщает, что такое представление является неправильным. Потому что подготовка студентов высших учебных заведений по специальной программе подготовки офицеров в Азербайджане была отменена не вчера и не сегодня, а 7 лет назад.
12 октября 2018 года Президент Ильхам Алиев внёс изменения в закон «О воинской обязанности и военной службе». Одно из изменений заключалось в полном упразднении статьи 11 закона «Военная подготовка студентов высших учебных заведений по специальной программе подготовки офицеров». То есть в Азербайджане не существует процесса или программы, называемой «военная подготовка студентов высших учебных заведений по специальной программе подготовки офицеров», с 2018 года она отменена.
Просто слова «военной подготовки студентов высших учебных заведений по специальной программе подготовки офицеров» остались в пункте 1.1 «Положения о Государственной службе по мобилизации и призыву на военную службу», и лишь сейчас – в 2025 году – они исключаются из положения. Исключение этих слов из положения не означает отмену полномочий Государственной службы по мобилизации и призыву на военную службу. Поскольку подготовка студентов высших учебных заведений по специальной программе подготовки офицеров уже давно отменена, в этой области у Государственной службы по мобилизации и призыву на военную службу не было ни деятельности, ни полномочий. Какая может быть деятельность или полномочия по несуществующей программе?..