Prezidentin çıxışı göstərir ki, biz artıq bu layihənin reallaşması ərəfəsindəyik
Prezident İlham Əliyevin BMT Baş Assambleyasının 80-ci sessiyasında çıxışında diqqət cəlb edən məqamlardan biri də Transxəzər layihəsi ilə bağlıdır.
Prezident çıxışında “Rəqəmsal İpək Yolu” layihəsinə xüsusi önəm verildiyini, onun tərkib hissəsi olan Transxəzər rabitə xəttinin, Xəzərin dibi ilə çəkiləcək fiber-optik kabel şəbəkəsinin Azərbaycanın regionda rəqəmsal mərkəzə çevrilməsində mühüm rol oynayacağını vurğulayıb.
Xatırladım ki, Aztelecom tərəfindən icra olunan bu layihə Xəzərin dibi ilə Qazaxıstan və Türkmənistanı birləşdirəcək Transxəzər rabitə xəttinin çəkilməsini nəzərdə tutur.
Artıq layihəyə start verilib, podratçılar müəyyənləşib, texniki nəzarətçi və məsləhətçi şirkətlər müəyyən olunub, müqavilələr imzalanıb, marşrutun keçəcəyi sualtı ərazilərin tədqiqatına başlanıb...
Son 30 ildə Xəzərin dibi ilə bu tip layihələrin reallaşmasına müxtəlif ölkələr tərəfindən ciddi müqavimətlər olub.
Əgər Prezident səviyyəsində BMT tribunasından bu layihə ilə bağlı önəmli fikirlər səslənirsə, düşünmək olar ki, biz artıq Transxəzərin reallaşması ərəfəsindəyik.
Azərbaycanın rəqəmsal mərkəzə və tranzit mərkəzinə çevrilməsi, qlobal şirkətlərin Azərbaycana maraq göstərməsi və resurslarını Azərbaycana daşıması, Gürcüstan, Türkiyə, Qazaxıstan və Türkmənistan ərazilərindən keçəcək rəqəmsal telekommunikasiya infrastrukturunun əsas hissəsinə çevrilməsi baxımından Transxəzər layihəsi strateji əhəmiyyət kəsb edir.
Transxəzər rabitə xətti yalnız rabitə yolu deyil, həm də rəqəmsal iqtisadiyyatın və innovasiyaların inkişafı üçün böyük fürsətdir. Rəqəmsal infrastrukturun inkişafı və qlobal texnoloji şirkətlərin cəlb edilməsi Azərbaycanın bölgədəki rəqabət qabiliyyətini xeyli gücləndirəcək.

Выступление президента показывает, что мы уже на пороге реализации этого проекта.
Одним из заметных моментов в выступлении президента Ильхама Алиева на 80-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН стал вопрос, связанный с проектом Транскаспийского коридора.
Президент в своем выступлении подчеркнул особое значение проекта «Цифровой Шелковый путь», в состав которого входит Транскаспийская коммуникационная линия — волоконно-оптическая кабельная сеть, проложенная по дну Каспийского моря, играющая важную роль в превращении Азербайджана в цифровой центр региона.
Напомню, что этот проект, реализуемый Азтелекомом, предусматривает прокладку Транскаспийской коммуникационной линии, которая свяжет Казахстан и Туркменистан по дну Каспийского моря.
Проект уже запущен, подрядчики определены, компании по техническому контролю и консультированию назначены, контракты подписаны, начаты исследования подводных районов, где пройдет маршрут...
За последние 30 лет серьезные препятствия для реализации подобных проектов на дне Каспийского моря создавались разными странами.
Если с трибуны ООН на уровне президента звучат важные мысли относительно этого проекта, можно предположить, что мы уже на пороге реализации Трансказпия.
Проект Транскаспийского коридора имеет стратегическое значение в контексте превращения Азербайджана в цифровой и транзитный центр, привлечения интереса и ресурсов глобальных компаний в Азербайджан, а также съемки основных частей цифровой телекоммуникационной инфраструктуры через территории Грузии, Турции, Казахстана и Туркменистана.
Транскаспийская коммуникационная линия — это не просто коммуникационный путь, но и большая возможность для развития цифровой экономики и инноваций. Развитие цифровой инфраструктуры и привлечение глобальных технологических компаний значительно усилит конкурентоспособность Азербайджана в регионе.