Polşaya hücum NATO-ya hücumdur
Rusiyanın PUA-larla Polşanın hava məkanını pozaraq həmlələr etməsi Qərbin Ukraynaya logistika zəncirini qırmaq cəhdidir. Qərbdən Ukraynaya göndərilən silahların çoxu Polşadan daxil olur. Ona görə də Polşanın hədəf seçilməsi Qərbin nəbzinin yoxlanmasıdır. Əgər ABŞ başda olmaqla NATO ölkələri bu hücuma görə Rusiyaya qarşı sərt addımlar atmasa, bəyanatlarla kifayətlənsə, Rusiya Polşa ərazisində Ukraynaya göndərilən silah və logistika mərkəzlərini vura bilər.
Rusiya Polşanı hədəf seçməklə NATO-nu parçalamaq və Şərqi Avropanı nəzarət altına almaq istəyir. Rusiya prezidenti Vladimir Putinin belə bir addım atmasına ABŞ prezidenti Donald Trampın ona loyal yanaşması və Alyaska görüşü səbəb olub.
Göründüyü kimi, Rusiya hücum edir, Qərb isə müdafiədə dayanaraq bu hücumun qarşısını almaqla Putini dialoqa çağırır. ABŞ prezidenti nə Polşanı, nə də Avropanı müdafiə etmək niyyətində deyil. O, NATO müqaviləsinin kollektiv müdafiəni nəzərdə tutan 5-ci maddəsinin tətbiqində maraqlı deyil. Tramp üçün əsas strateji siyasət İsrail və onun təhlükəsizliyidir.
Təbii ki, ABŞ-ın dövlət maraqları var. Tramp ən azı məcbur olub Vaşinqtonun geosiyasi və beynəlxalq maraqlarını qorumalıdır.
Proseslərin Putinin planlaşdırdığı kimi getməsi mümkün görünmür. Bir növ Putin Polşanın hava məkanını pozmaqla öz ayağına güllə atmış oldu. Artıq Ukrayna prezidenti Volodimir Zelenskinin haqlı olduğu və təhlükəsizlik zəmanətinin zəruriliyi bir daha sübuta yetir. Aydındır ki, Putin təkcə Ukrayna ilə kifayətlənmək istəmir, digər Avropa ölkələrini də hədəf almağı planlaşdırır.
Avropanın təhlükəsizliyi təhdid olunur. Baş verənlər Qərb alyansını daha da gücləndirə və Ukraynaya hücum silahları verilməsi ilə nəticələnə bilər.
Eyni zamanda Rusiyanın dərinliklərinə kütləvi hücumlar həyata keçirilərsə, Kremlin Polşada və Baltikyanı ölkələrdə hərbi hədəfləri vurmaq əmri verməsi mümkündür.
Rusiyanın Polşaya hücumu bir daha göstərir ki, Ukraynaya ciddi hərbi yardımlar edilməsə, Şərqi Avropa Putinin tam hədəfində olacaq.

An attack on Poland is an attack on NATO.
Russia's attacks by violating Poland's airspace with UAVs are the West's attempt to break Ukraine's logistics chain. Most of the weapons sent from the West to Ukraine enter through Poland. Therefore, selecting Poland as a target is a way for the West to test its pulse. If NATO countries, led by the US, do not take harsh steps against Russia for this attack and are content with statements, Russia may hit the weapons and logistics centers sent to Ukraine on Polish territory.
By targeting Poland, Russia wants to split NATO and bring Eastern Europe under control. US President Donald Trump's loyal approach to Russian President Vladimir Putin and the meeting in Alaska caused Putin to take such a step.
As seen, Russia attacks, while the West stands on defense and attempts to prevent this attack by calling Putin to dialogue. The US president has no intention of defending either Poland or Europe. He is not interested in invoking Article 5 of the NATO treaty, which envisages collective defense. For Trump, the main strategic policy is Israel and its security.
Of course, the US has state interests. Trump is at least compelled to protect Washington's geopolitical and international interests.
It does not seem possible that the processes will go as planned by Putin. In a way, Putin has shot himself in the foot by violating Poland's airspace. It is further proven that Ukrainian President Volodymyr Zelensky is right and that the guarantee of security is necessary. It is clear that Putin does not want to be satisfied with just Ukraine; he plans to target other European countries as well.
Europe’s security is threatened. What is happening could strengthen the Western alliance and result in the delivery of offensive weapons to Ukraine.
At the same time, if mass attacks are carried out deep into Russia, it is possible that the Kremlin will order military targets in Poland and the Baltic states to be hit.
Russia’s attack on Poland once again shows that if serious military aid is not provided to Ukraine, Eastern Europe will be fully targeted by Putin.