Polşaya hücum NATO-ya hücumdur
Rusiyanın PUA-larla Polşanın hava məkanını pozaraq həmlələr etməsi Qərbin Ukraynaya logistika zəncirini qırmaq cəhdidir. Qərbdən Ukraynaya göndərilən silahların çoxu Polşadan daxil olur. Ona görə də Polşanın hədəf seçilməsi Qərbin nəbzinin yoxlanmasıdır. Əgər ABŞ başda olmaqla NATO ölkələri bu hücuma görə Rusiyaya qarşı sərt addımlar atmasa, bəyanatlarla kifayətlənsə, Rusiya Polşa ərazisində Ukraynaya göndərilən silah və logistika mərkəzlərini vura bilər.
Rusiya Polşanı hədəf seçməklə NATO-nu parçalamaq və Şərqi Avropanı nəzarət altına almaq istəyir. Rusiya prezidenti Vladimir Putinin belə bir addım atmasına ABŞ prezidenti Donald Trampın ona loyal yanaşması və Alyaska görüşü səbəb olub.
Göründüyü kimi, Rusiya hücum edir, Qərb isə müdafiədə dayanaraq bu hücumun qarşısını almaqla Putini dialoqa çağırır. ABŞ prezidenti nə Polşanı, nə də Avropanı müdafiə etmək niyyətində deyil. O, NATO müqaviləsinin kollektiv müdafiəni nəzərdə tutan 5-ci maddəsinin tətbiqində maraqlı deyil. Tramp üçün əsas strateji siyasət İsrail və onun təhlükəsizliyidir.
Təbii ki, ABŞ-ın dövlət maraqları var. Tramp ən azı məcbur olub Vaşinqtonun geosiyasi və beynəlxalq maraqlarını qorumalıdır.
Proseslərin Putinin planlaşdırdığı kimi getməsi mümkün görünmür. Bir növ Putin Polşanın hava məkanını pozmaqla öz ayağına güllə atmış oldu. Artıq Ukrayna prezidenti Volodimir Zelenskinin haqlı olduğu və təhlükəsizlik zəmanətinin zəruriliyi bir daha sübuta yetir. Aydındır ki, Putin təkcə Ukrayna ilə kifayətlənmək istəmir, digər Avropa ölkələrini də hədəf almağı planlaşdırır.
Avropanın təhlükəsizliyi təhdid olunur. Baş verənlər Qərb alyansını daha da gücləndirə və Ukraynaya hücum silahları verilməsi ilə nəticələnə bilər.
Eyni zamanda Rusiyanın dərinliklərinə kütləvi hücumlar həyata keçirilərsə, Kremlin Polşada və Baltikyanı ölkələrdə hərbi hədəfləri vurmaq əmri verməsi mümkündür.
Rusiyanın Polşaya hücumu bir daha göstərir ki, Ukraynaya ciddi hərbi yardımlar edilməsə, Şərqi Avropa Putinin tam hədəfində olacaq.

Атака на Польшу — это атака на НАТО.
Нарушение воздушного пространства Польши российскими БПЛА и атаки являются попыткой Запада разорвать логистическую цепочку поставок в Украину. Большинство оружия, отправляемого на Украину с Запада, поступает через Польшу. Поэтому выбор Польши в качестве цели – это проверка пульса Запада. Если страны НАТО во главе с США не примут жестких мер против России в ответ на эту атаку и ограничатся заявлениями, Россия может нанести удары по центрам по отправке оружия и логистике на территории Польши.
Россия, выбрав Польшу в качестве цели, хочет расколоть НАТО и взять под контроль Восточную Европу. Причиной такого шага президента России Владимира Путина стало лояльное отношение к нему президента США Дональда Трампа и встреча в Аляске.
Как видно, Россия атакует, а Запад стоит в обороне, пытаясь предотвратить эту атаку и призывая Путина к диалогу. Президент США не намерен защищать ни Польшу, ни Европу. Он не заинтересован в применении 5-й статьи договора НАТО, подразумевающей коллективную оборону. Главной стратегической политикой для Трампа является Израиль и его безопасность.
Конечно, у США есть государственные интересы. Трамп как минимум вынужден защищать геополитические и международные интересы Вашингтона.
Кажется, процессы не идут так, как планировал Путин. В некотором роде Путин, нарушая воздушное пространство Польши, подстрелил сам себя. Уже подтверждается правильность позиции президента Украины Владимира Зеленского и необходимость гарантий безопасности. Ясно, что Путин не хочет ограничиваться только Украиной, он планирует нацелиться и на другие европейские страны.
Безопасность Европы находится под угрозой. Происходящее может еще больше укрепить западный альянс и привести к поставкам наступательного оружия Украине.
В то же время, если будут проведены массированные удары по глубинам России, Кремль может отдать приказ наносить удары по военным целям в Польше и странах Прибалтики.
Атака России на Польшу вновь показывает, что если Украине не будет оказана серьезная военная помощь, Восточная Европа останется полностью в зоне прицеливания Путина.