Kreml Ermənistandakı səfiri Sergey Kopırkin vasitəsilə baş nazir Nikol Paşinyana mesaj göndərib. “Biz “Tramp yolu”nun işləmə mexanizmi və detalları ilə bağlı daha çox məlumat gözləyirik” deyən rusiyalı diplomat layihənin detallarının sadəcə ABŞ-la müzakirəsinin doğru olmadığına işarə edib.
Politoloq Elxan Şahinoğlu Medianews.az-a açıqlamasında deyib ki, Nikol Paşinyan 8 avqustda Vaşinqtonda “Tramp yolu” ilə bağlı razılaşmanı qəbul etdikdən sonra bir neçə dəfə Rusiya Prezidenti Vladimir Putinlə görüşmək imkanına malik olub: “Kopırkinin sözlərindən isə belə çıxır ki, Paşinyan bu görüşlərdə “Tramp yolu” ilə bağlı Kreml sahibinə detallı məlumat verməyib. Kopırkinin açıqlaması Moskvanın “Tramp yolu” ilə bağlı İrəvana təzyiqini artıracağına işarədir. Robert Köçəryan prezident olduğu illərdə Ermənistan dəmir yollarını Rusiyaya satıb. Bu səbəbdən Kreml “Tramp yolu” ilə keçəcək dəmir yoluna iddialı kimi görüntü yaratmaq istəyir”.
E.Şahinoğlunun fikrincə, bütün hallarda Rusiya yeni dəhlizə nəzarət edə bilməyəcək: “Buna baxmayaraq, Nikol Paşinyan vaxtilə Köçəryanın Ermənistanın dəmir yollarını Rusiyanın nəzarətinə verməsi səhvini də düzətlməlidir. Rusiya dəmir yoluna nəzarət edə bilməsə də, dəhlizdən faydalana biləcək, Zəngəzur dəhlizi Ermənistanın Rusiya ilə dəmir yolu əlaqəsini təmin edəcək”.

Пашинян не предоставил Путину подробную информацию о «пути Трампа»?
Кремль через посла в Армении Сергея Копыркина направил послание премьер-министру Николу Пашиняну. «Мы ожидаем больше информации о механизме работы и деталях „плана Трампа“», — сказал российский дипломат, отметив, что обсуждение деталей проекта только с США является неправильным.
Политолог Элхан Шахиноглу в комментарии Medianews.az сказал, что после того как Никол Пашинян 8 августа в Вашингтоне принял соглашение, связанное с «планом Трампа», он имел возможность несколько раз встретиться с Президентом России Владимиром Путиным: «Из слов Копыркина следует, что Пашинян на этих встречах не предоставил Кремлю подробную информацию по „плану Трампа“. Заявление Копыркина свидетельствует о том, что Москва усилит давление на Ереван по поводу „плана Трампа“. Роберт Кочарян в годы своего президентства продал железные дороги Армении России. Поэтому Кремль хочет создать видимость претензий на железную дорогу, которая пройдет по „плану Трампа“».
По мнению Э. Шахиноглу, в любом случае Россия не сможет контролировать новый коридор: «Несмотря на это, Никол Пашинян должен исправить ошибку Кочаряна, который передал железные дороги Армении под контроль России. Хотя Россия и не сможет контролировать железную дорогу, она сможет воспользоваться коридором, а Зангезурский коридор обеспечит железнодорожное сообщение Армении с Россией».