Milli Məclisdə mandat bölgüsü yenilənəcək -
Milli Məclisdə 94 saylı Ucar dairəsini təmsil edən Ramil Həsən mandatını təhvil verəcək. O, iyunun 12-də Türk Dövlətləri Parlament Assambleyasının baş katibi seçilib, oktyabrın 15-də vəzifəsinin icrasına başlayacaq.
Türk Dövlətləri Təşkilatına Azərbaycan, Türkiyə, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Özbəkistan daxildir. Macarıstan, Türkmənistan və Şimali Kipr Türk Respublikası qurumda müşahidəçidir. Türk Dövlətləri Parlament Assambleyasının Baş Katibliyi Bakıda yerləşir.
Medianews.az bildirir ki, Ramil Həsənin mandatını təhvil verməsi Milli Məclisdə mandat bölgüsünün yenilənməsi ilə də nəticələnək.
Belə ki, Ramil Həsən Yeni Azərbaycan Partiyasının üzvüdür. 2024-cü il sentyabrın 1-də keçirilmiş parlament seçkisində 125 nəfərlik Milli Məclisə Yeni Azərbaycan Partiyasından daha 67 nəfər mandat alıb.
Vətəndaş Həmrəyliyi Partiyası 3 mandata sahib çıxıb.
Ədalət, Hüquq, Demokratiya Partiyası 2 mandat götürüb.
8 partiya hərəyə bir mandat əldə edib – Böyük Azərbaycan Partiyası, Respublikaçı Alternativ Partiyası, Demokratik İslahatlar Partiyası, Böyük Quruluş Partiyası, Azərbaycan Milli İstiqlal Partiyası, Ana Vətən Partiyası, Milli Cəbhə Partiyası, Azərbaycan Demokratik Maarifçilik Partiyası.

The distribution of mandates in the National Assembly will be updated -
Ramil Həsən, representing constituency No. 94 Ucar in the National Assembly, will hand over his mandate. He was elected Secretary-General of the Turkic States Parliamentary Assembly on June 12, and will begin his duties on October 15.
The Turkic States Organization includes Azerbaijan, Turkey, Kazakhstan, Kyrgyzstan, and Uzbekistan. Hungary, Turkmenistan, and the Turkish Republic of Northern Cyprus are observers in the organization. The Secretariat of the Turkic States Parliamentary Assembly is located in Baku.
Medianews.az reports that Ramil Həsən’s handing over of his mandate will also result in a renewal of mandate distribution in the National Assembly.
Ramil Həsən is a member of the New Azerbaijan Party. In the parliamentary elections held on September 1, 2024, 67 more mandates were obtained from the New Azerbaijan Party to the 125-member National Assembly.