Milli Məclisdə mandat bölgüsü yenilənəcək -
Milli Məclisdə 94 saylı Ucar dairəsini təmsil edən Ramil Həsən mandatını təhvil verəcək. O, iyunun 12-də Türk Dövlətləri Parlament Assambleyasının baş katibi seçilib, oktyabrın 15-də vəzifəsinin icrasına başlayacaq.
Türk Dövlətləri Təşkilatına Azərbaycan, Türkiyə, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Özbəkistan daxildir. Macarıstan, Türkmənistan və Şimali Kipr Türk Respublikası qurumda müşahidəçidir. Türk Dövlətləri Parlament Assambleyasının Baş Katibliyi Bakıda yerləşir.
Medianews.az bildirir ki, Ramil Həsənin mandatını təhvil verməsi Milli Məclisdə mandat bölgüsünün yenilənməsi ilə də nəticələnək.
Belə ki, Ramil Həsən Yeni Azərbaycan Partiyasının üzvüdür. 2024-cü il sentyabrın 1-də keçirilmiş parlament seçkisində 125 nəfərlik Milli Məclisə Yeni Azərbaycan Partiyasından daha 67 nəfər mandat alıb.
Vətəndaş Həmrəyliyi Partiyası 3 mandata sahib çıxıb.
Ədalət, Hüquq, Demokratiya Partiyası 2 mandat götürüb.
8 partiya hərəyə bir mandat əldə edib – Böyük Azərbaycan Partiyası, Respublikaçı Alternativ Partiyası, Demokratik İslahatlar Partiyası, Böyük Quruluş Partiyası, Azərbaycan Milli İstiqlal Partiyası, Ana Vətən Partiyası, Milli Cəbhə Partiyası, Azərbaycan Demokratik Maarifçilik Partiyası.

В Национальном собрании будет обновлено распределение мандатов -
Рамиль Гасанов, представляющий округ № 94 Уджар в Милли Меджлисе, сдаст свой мандат. Он был избран генеральным секретарём Ассамблеи парламентов Турецких государств 12 июня и начнёт исполнять свои обязанности 15 октября.
В Организацию Турецких государств входят Азербайджан, Турция, Казахстан, Кыргызстан и Узбекистан. Венгрия, Туркменистан и Турецкая Республика Северного Кипра являются наблюдателями в организации. Генеральная секретариат Ассамблеи парламентов Турецких государств расположен в Баку.
Medianews.az сообщает, что сдача мандата Рамилем Гасаном приведёт к обновлению распределения мандатов в Милли Меджлисе.
Так, Рамиль Гасанов является членом Партии Нового Азербайджана. На парламентских выборах 1 сентября 2024 года Партия Нового Азербайджана получила ещё 67 мандатов в 125-местный Милли Меджлис.
Партия Гражданской Солидарности получила 3 мандата.
Партия Справедливости, Права и Демократии получила 2 мандата.
8 партий получили по одному мандату каждая – Партия Великого Азербайджана, Республиканская Альтернативная Партия, Партия Демократических Реформ, Партия Великого Строительства, Азербайджанская Национальная Партия Независимости, Партия Родина, Партия Национального Фронта и Азербайджанская Демократическая Просветительская Партия.