Məşhur aktrisa heyrətini gizlədə bilmədi:
Məşhur aktrisa heyrətini gizlədə bilmədi: “Bu təsirləri gözləmirdim, dərmanlarımı belə atdım” - FOTO
Məşhur aktrisa Alicia Silverstone, bitki mənşəli qidalanmaya keçdikdən sonra yaşadığı gözlənilməz sağlamlıq dəyişikliklərindən danışıb.
Medianews.az bildiri ki, “Clueless” və “Batman & Robin” kimi filmlərlə tanınan Silverstone, “Sibling Revelry” adlı podkastda qidalanma tərzini dəyişdiyini və bunun həyatında inqilabi fərqlər yaratdığını bildirib.
Silverstone deyib ki, vegan olmağa əvvəlcə heyvanlara olan sevgisinə görə qərar verib. Ancaq zamanla bu qidalanma formasının sağlamlığına müsbət təsirlərini görüb:
“Daha əvvəl astma spreyi istifadə edirdim, həftədə iki dəfə allergiya iynəsi alırdım. Tez-tez bronxit olub antibiotik içirdim, üzüm də sızanaqlarla dolu idi. Bunların hamısı bir anda yox oldu. Bu, mənim üçün bir möcüzə idi.”
Uşaqlıqda da vegetarian olmağa cəhd etdiyini deyən Silverstone, bir dəfə təyyarədə yemək yeyərkən qardaşının quzu səsi çıxarması ilə tabağındakı ətin mənşəyini anlayıb və o gündən qidalanma vərdişlərini sorğulamağa başlayıb.
Aktrisa bildirib ki, bir sənədli film izlədikdən sonra heyvan mənşəli məhsullardan tamamilə imtina etməyə qərar verib.
Bundan əlavə, bir neçə həftə əvvəl verdiyi müsahibədə gənc görünməsinin səbəbini də vegan qidalanma ilə əlaqələndirib:
“Heç bir botoks və ya dolğu istifadə etmədən gənc görünürəmsə, bu tamamilə vegan qidalanma sayəsindədir. Hər zaman mükəmməl olmaya bilərəm, amma daim bitki əsaslı qidalanmaya qayıdıram.”
Mayo Clinicin məlumatına görə, astma üçün xüsusi bir pəhriz mövcud olmasa da, meyvə və tərəvəz kimi antioksidant mənbələri astma simptomlarının yüngülləşməsinə kömək edə bilər. Həmçinin, bitki əsaslı qidalanma 2-ci tip diabet və ürək xəstəlikləri riskini azalda bilər. Amma bu qidalanma formasını seçənlər B12 vitamini kimi bəzi vacib maddələrin çatışmazlığından qorunmalıdır.

Medianews.az reports that Silverstone, known for films like "Clueless" and "Batman & Robin," said on the podcast "Sibling Revelry" that she changed her diet and it made revolutionary differences in her life.
Silverstone said that she initially decided to become vegan out of love for animals. However, over time, she saw the positive effects of this type of diet on her health:
“I used to use an asthma inhaler, get allergy shots twice a week. I frequently had bronchitis and took antibiotics, and my face was full of pimples. All of that disappeared at once. It was a miracle for me.”
Silverstone said that she tried to be vegetarian as a child, and once on a plane, when her brother made a lamb noise while eating, she understood the origin of the meat on her plate and since that day began to question her eating habits.
The actress said that after watching a documentary, she decided to completely give up animal-based products.
Additionally, in an interview a few weeks ago, she attributed her youthful appearance to her vegan diet:
“If I look young without any Botox or fillers, it is entirely thanks to my vegan diet. I may not always be perfect, but I constantly return to a plant-based diet.”
According to Mayo Clinic, although there is no specific diet for asthma, sources of antioxidants such as fruits and vegetables can help alleviate asthma symptoms. Also, plant-based diets can reduce the risk of type 2 diabetes and heart diseases. However, those who choose this diet should be cautious about deficiencies in some vital nutrients like vitamin B12.